Zmiana klimatu

Książka o klimacie, którą możecie przeczytać za darmo

Źródło zdjęć: © Pexels
Anna RusakAnna Rusak,16.01.2021 19:43

"Klimatyczne ABC" to podręcznik, który w bardzo przejrzysty i prosty sposób tłumaczy to, co dzieje się z naszym klimatem. Dobra wiadomość? Możecie przeczytać go już dziś za darmo!

Kryzys klimatyczny jest jednym z największych wyzwań, z którym każdy z nas musi się zmierzyć. Choć na ten temat mówi się wiele, to nasza wiedza wciąż jest niepełna. W dużej mierze polegamy głównie na tym, co słyszymy w telewizji i w mediach, i choć jest to dobre, bo łatwo dostępne źródło wiedzy, to niekiedy możemy mieć wątpliwości co do konkretnych informacji.

Naukowcy postanowili nam pomóc i stworzyli darmową, rzetelną i naukową, a przede wszystkim dostępną dla każdego publikację: "Klimatyczne ABC. Interdyscyplinarne podstawy współczesnej wiedzy o zmianie klimatu".

To podręcznik, a może lepiej powiedzieć – książka, która pomoże Wam odnaleźć się w tym gąszczu informacji dotyczącym kryzysu klimatyczno-ekologicznego.

Dzięki niej łatwiej zrozumieć zmiany zachodzące wokół nas i zależności, które z nich wynikają, a wszystkie skomplikowane zjawiska zostały wytłumaczone w bardzo przystępny sposób. W końcu podręcznik polecany jest jako materiał dydaktyczny dla uczniów i nauczycieli.

Wyedukowanie społeczeństwa w zakresie zmian klimatycznych jest nie tylko społecznym obowiązkiem szkół wyższych, ale także koniecznym krokiem w walce o zatrzymanie postępującej szybko degradacji środowiska naturalnego oraz niedopuszczenie do przekroczenia krytycznego punktu, po którym dojdzie do nieodwracalnej zmiany klimatu na Ziemi.

- dr Magdalena Budziszewska z Wydziału Psychologii UW

W książce znajdziemy różne porównania, schematy i wykresy, dowiemy się np. jak produkcja poszczególnych produktów różni się pod względem ilości śladu węglowego, który wytwarzają. Poza tym publikacja nie zostawia nas z suchą wiedzą, a wskazuje, co możemy zrobić my sami, a także co mogą zrobić rządzący, by jakoś zatrzymać postępujące zmiany.

Nad "Klimatycznym ABC" pracowali naukowcy i naukowczynie z pięciu polskich instytucji badawczych, m.in. z Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Wśród nich był nie kto inny jak prof. Szymon Malinowski – możecie go kojarzyć z filmu "Można Panikować".

„Można panikować” reż. Jonathan L. Ramsey | "It's Okay to Panic" 2020 (napisy EN, PL, ES, RU)

Publikacja podzielona jest na cztery części, zawiera 13 lekcji i 25 pytań oraz odpowiedzi. Wsparta jest oczywiście naukowymi źródłami i międzynarodowymi raportami. Badacze i badaczki skutecznie rozprawiają się też z faktami i mitami dotyczącymi zmiany klimatu, a nawet radzą, jak radzić sobie ze stresem.

Ogólnie znajdziemy tam bardzo przystępnie i przejrzyście podaną wiedzę opartą na takich dziedzinach nauki jak chemia, fizyka, biologia, psychologia, inżynieria i ekonomia.

Bardzo zachęcamy do pobierania książki i poszerzania swojej wiedzy. W końcu dopiero dzięki temu będziemy mogli realnie coś zmienić!

Rozwijaj swoje pasje z Bankiem Pekao S.A., bo jak nie teraz to kiedy?
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0