lifestyle
PMS to nie powód do żartów. "W skrajnych przypadkach wycinamy macicę" [WYWIAD]
komputer z napisem e-learning

Jak przetrwać szkołę/studia online?

Źródło zdjęć: © pixabay.com
Małgorzata BiernackaMałgorzata Biernacka,10.01.2021 18:11

Nauka online potrafi być trudna. Budzisz się rano – czas na twój pierwszy wykład. Ale jest Ci tak wygodnie i ciepło w łóżku. Dlaczego więc miałbyś nie wysłuchać wykładu będąc jeszcze pod kołdrą? Przecież nikt Cię nie widzi. Wiele z nas tak robi – niestety nie każdy zdaje sobie sprawę ze szkodliwości takiego zachowania.

bGxURowj

Ucząc się w domu, wielu z nas czuje się zagubionych. Nie wiadomo, jak odseparować szkołę od życia domowego. Jak postawić granicę między tymi dwoma strefami. Jak odpocząć, kiedy sypialnia zamienia się w salę lekcyjną?

Damy Wam więc kilka wskazówek, które pomogą Wam zachować równowagę w tych trudnych czasach edukacji online.

Wstań wcześniej

bGxURowl

Na tyle wcześniej, żeby być już gotowym i przytomnym na zajęciach. Nie zostawaj w łóżku! Oglądając wykłady w łóżku Twój mózg nie do końca wie co ma robić – jesteś w miejscu, w którym zazwyczaj odpoczywasz, a nagle musisz się przestawić na naukę. Sprawia to, że tak naprawdę nie przyswajasz informacji z lekcji tak dobrze, jak mógłbyś np. przy biurku. Jest to poniekąd strata czasu.

Ubierz się

bGxURown

Wyszykuj się tak, jakbyś szedł do szkoły. Powód jest podobny do tego wyżej. Siedzenie przez cały dzień w piżamie sprawia, że Twój organizm myśli, że masz odpoczywać. Przez to, Twoje wyniki w nauce mogą się pogorszyć. Co więcej, możesz czuć się trochę nieproduktywny, zbyt zrelaksowany, niezorganizowany. Jeśli ubierzesz się rano normalnie, tak jakbyś szedł do szkoły, będzie to dla Twojego mózgu impuls, że czas brać się do pracy. Postawi to granicę między spaniem/odpoczywaniem a nauką.

Zjedz śniadanie przed szkołą

Wiemy, że będąc w domu tak naprawdę możesz zjeść kiedy tylko chcesz. Jeśli jednak zjesz śniadanie przed rozpoczęciem lekcji, będziesz mógł lepiej się na niej skupić. Twój organizm dostanie energię i minerały potrzebne do właściwego funkcjonowania mózgu. Co więcej, Twój dzień nabierze struktury. Będziesz czuł się bardziej zorganizowany, zyskasz zarys początku każdego kolejnego dnia.

Ucz się w jednym miejscu

bGxURowt

Zdajemy sobie sprawę z tego, że czasem kanapa jest wygodniejszym miejscem do nauki, jednak jest to ważne aby mieć do tego jedną określoną przestrzeń. Ucz się zawsze przy biurku, albo tylko przy stole lub tylko w danym pomieszczeniu – dzięki temu łatwiej będzie Ci odseparować życie domowe od tego szkolnego. Będziesz wiedział, kiedy jest czas do pracy, a kiedy czas na relaks.

Zrób plan dnia

Ustal godziny, w których się uczysz i te, w których możesz odpoczywać. Przede wszystkim zaplanuj, o której godzinie już na pewno masz skończyć się uczyć – dzięki temu Twój dom nie zamieni się w całodobową szkołę.

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Komentarze (0)
arrow
Ksiądz ma listę wymagań dla przyjmujących po kolędzie. Stał się viralem