Hailey Bieber oskarżona o przywłaszczenie kulturowe

Hailey Bieber oskarżona o przywłaszczenie kulturowe. Chodzi o konturówkę do ust

Źródło zdjęć: © Vibez.pl / TikTok, Twitter
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,28.09.2022 18:00

Hailey Bieber wywołała aferę makijażowym poradnikiem. Celebrytka nagrała filmik na TikToku, w którym maluje usta w stylu "brownie glazed lips". Używa brązowej konturówki i przezroczystego błyszczyka. Na gwiazdę spadła fala krytyki i oskarżenia o przywłaszczenie kulturowe.

Przywłaszczenie kulturowe (ang. cultural appropriation) to zjawisko, które polega na tym, że osoba "zabiera sobie coś" z innej, mniejszościowej kultury, a przy tym nie szanuje znaczenia elementów innej kultury, przypisuje sobie ich pochodzenie, wzmacnia stereotypy i/lub wykazuje wobec nich lekceważący stosunek. Więcej na temat genezy przywłaszczenia kulturowego i różnych przykładów tego zjawiska pisała moja redakcyjna koleżanka Ania.

Hailey Bieber oskarżona o przywłaszczenie kulturowe

Jak donoszą zagraniczne media z magazynem "Time" na czele, Hailey Bieber została oskarżona o zawłaszczenie kulturowe. Chodzi o filmik, który celebrytka opublikowała 23 sierpnia na TikToku. Modelka prezentuje makijaż, w szczególności zwracając uwagę na usta podkreślone brązową konturówką i przezroczystym błyszczykiem. Produkty pochodzą ze sklepu modelki. "Gotowa na jesienne rzeczy, w tym usta błyszczące na brązowo" - czytamy w opisie nagrania.

trwa ładowanie posta...

Magazyn "Time" zauważa, że malowanie ust brązową konturówką i przezroczystym błyszczykiem nie jest niczym nowym. Od dawna mają to robić kobiety o ciemniejszych odcieniach skóry. Co prawda, Hailey Bieber nie przypisuje sobie wymyślenia "brownie glazed lips", ale wielu użytkowników TikToka inspiruje się stylem celebrytki i naśladuje jej makijaż, nie zdając sobie sprawy z historii tej techniki.

Brązowa konturówka i błyszczyk? To klasyk

Krytycy Hailey nagłaśniają kwestię, że to nie ona wymyśliła ten sposób malowania ust. Problematyczne ma być również to, że celebrytka posługuje się techniką malowania ust "brownie glazed lips", aby sprzedawać swoje kosmetyki. Niektórzy użytkownicy Twittera wyrażają żal, że Hailey zbija kapitał na czymś, za co ciemnoskóre kobiety miały kiedyś doświadczać rasistowskich ataków.

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

Jak informuje "Time", technika ust zaprezentowana przez celebrytkę kojarzy się z kulturą meksykańskich Amerykanów pierwszego i drugiego pokolenia oraz ciemnoskórych kobiet, które sięgały po brązowe kredki do brwi i oczy oraz przezroczysty błyszczyk, aby pomalować usta w kolorze nude.

Hailey nie odniosła się do sprawy, a jej makijażowe poradniki są nadal dostępne na TikToku.

trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 2
Ninon,zgłoś
To jest chore, ciężko chore... Ksenofobiczne brednie, szowinistyczne brednie...
Odpowiedz
3Zgadzam się0Nie zgadzam się