popkultura
Friz o drugiej edycji "Twoje 5 Minut!". Będzie sprzedawać licencje?
filmy o królowej Elżbiecie II

Filmy i seriale o Elżbiecie II. Co oglądać po śmierci królowej?

Źródło zdjęć: © Licencjodawca
Anna RusakAnna Rusak,09.09.2022 16:00

Stworzyliśmy listę filmów i seriali, które najlepiej opowiadają o życiu królowej Elżbiety II. Znajdziecie tu i dokumenty i filmy fabularne o tej brytyjskiej monarchini. Dla tych, którzy potrzebują czegoś lżejszego, mamy nawet komedię!

8 września zmarła Elżbieta II, królowa Wielkiej Brytanii . Od tego czasu w sieci pojawiają się głównie przepełnione smutkiem komentarze, żegnające królową. Nawet ekipa "The Crown" w związku z odejściem monarchini postanowiła wstrzymać produkcję kultowego serialu.

Królowa Elżbieta II - poza tym, że była człowiekiem z krwi i kości - była żyjącym symbolem. Na tronie spędziła 70 lat. Przeżyła więc kilku papieży, czasy dekolonizacji, upadku żelaznej kurtyny, wielu epokowych wydarzeń. Była muzą różnych artystów - od Andy'go Warhola, przez The Beatles, Lee "Scratch" Perry'ego, po rapera Slowthai.

Jeśli nie wiecie, czemu śmierć królowej Elżbiety II wywołuje takie poruszenie lub chcielibyście się o niej czegoś więcej dowiedzieć, to tutaj znajdziecie filmy i seriale, które opowiadają o życiu brytyjskiej monarchini i jej rodzinie.

"The Crown". Od młodej dziewczyny po stateczną monarchinię

Zaczniemy od oczywistości, ale "The Crown" to naprawdę jeden z najlepszych seriali, z którego dowiedziecie się o życiu królowej Elżbiety II i to w zasadzie od samego początku jej panowania. W serialu obejrzycie także sceny przedstawiające jej życie przed koronacją.

Cztery sezony dostępne na Netflixie śledzą losy Elżbiety II aż do lat 80. XX wieku. Ostatni sezon skupia się na wątkach związanych z królem, wtedy księciem, Karolem i lady Dianą Spencer. Mogę zapewnić, że to najbardziej klimatyczna, a do tego świetnie zagrana produkcja, która pokaże wam nie tylko dobre, ale i też te mniej przyjemne strony brytyjskiej monarchii. Podobno serial oglądała sama królowa.

The Crown Season 4 | Official Trailer | Netflix

"Królowa". Helen Mirren w roli królowej Elżbiety II

Klasyk, który powinien znać każdy. Helen Mirren w roli królowej Elżbiety II to naprawdę wybitny pokaz aktorstwa i chociażby dla niej warto obejrzeć "Królową". Dodajmy, że aktorka za tę rolę zdobyła Oscara, więc nie jest to przesadzona opinia.

Można powiedzieć, że "Królowa" jest w jakimś stopniu trochę aktualna, bo również opowiada o śmierci członkini królewskiej rodziny. Fabuła koncentruje się na tym, co działo się z królową Elżbietą II po śmierci księżnej Diany.

The Queen (2006) Official Trailer - Helen Mirren Movie HD

"Wspaniałe życie królowej Elżbiety II"

Gdybyście mieli ochotę na coś bardziej "rzeczywistego" to możecie sięgnąć po dokumenty, które opowiadają o historii brytyjskiej monarchini. Dobrym wyborem może być np. "Wspaniałe życie królowej Elżbiety II", które znajdziecie na Netfliksie.

To dokument, w którym śledzimy losy królowej Elżbiety II od dzieciństwa aż po jej długie rządy. "Wspaniałe życie królowej Elżbiety II" wyróżnia się tym, że o monarchini opowiada poprzez materiały archiwalne, które łączy z wywiadami z ekspertami, komentującymi dane wydarzenia.

The Queen's Diamond Jubilee Celebration | All The Queen's Horses | Queen Elizabeth II Documentaries

"The Royal House of Windsor" (Netflix)

Jeśli chcielibyście wejść trochę głębiej w historię Elżbiety II i całej jej rodziny, to "The Royal House of Windsor" będzie najlepszym wyborem. Twórcy dokumentu pokazują losy brytyjskiej rodziny królewskiej z ostatnich stu lat.

"The Royal House of Windsor" opowiada i  o czasach króla Jerzego V, i o problemach w związku księżnej Diany i księcia Karola, więc jak widzicie rozstrzał czasowy jest dość spory. Serial ma sześć odcinków i bazuje na nowo udostępnionych dowodach i nagraniach, więc jest naprawdę aktualną i poważną dawką wiedzy o brytyjskiej monarchii.

Preview: The Royal House Of Windsor

"Naga broń: Z akt Wydziału Specjalnego"

Żeby nie było tak poważnie, zakończymy filmem, który w trochę luźniejszy sposób odnosi się do postaci królowej Elżbiety II. "Naga broń: Z akt Wydziału Specjalnego" może niewiele ma wspólnego z rzeczywistością, ale z pewnością poprawi wam nastrój.

Film opowiada o poruczniku Franku Drebinie, który ma za zadanie chronić, przylatującą do USA, królową Elżbietę II. Bohater będzie starał się udaremnić spisek mający na celu zamordowanie królowej.

The Naked Gun: From the Files of Police Squad! (9/10) Movie CLIP - Maybe This'll Help (1988) HD

Na na koniec chcieliśmy wam przypomnieć, że królowa Elżbieta II zagrała samą siebie w filmie promującym igrzyska w Londynie, u boku samego Jamesa Bonda (Daniel Craig).

James Bond and The Queen London 2012 Performance

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Komentarze (0)
arrow
TikTok ostrzega: "Skinamarink" to horror wszechczasów