FIFA ma zachęcać do hazardu?

FIFA 21 ma SPECJALNIE przyciągać do trybu z hazardem? Wyciek dokumentów z firmy

Źródło zdjęć: © Unsplash.com
Oliwier NytkoOliwier Nytko,28.04.2021 15:05

Jeżeli graliście kiedyś w tryb FUT w Fifie, to wiecie na pewno, o co chodzi. Seria FIFA od lat promuje swój tryb, który jest w rzeczywistości… kasynem? Wyciek dokumentów potwierdza, że coś jest na rzeczy.

Ostatnie kilka lat nie były najciekawsze dla gier, która posiadają w sobie loot boxy. Szczególnie gry od Electronic Arts są sprawcami boomu na losowe paczki. W skrócie loot box to nic innego jak wirtualna* maszyna losująca. Nigdy nie wiemy, co możemy dostać za naszą walutę. Statystycznie o wiele łatwiej dostać z takiego boxa coś przeciętnego, aniżeli coś hot.

*W kontekście tego tekstu i gier.

Wszystko byłoby świetnie, gdybyśmy nie mogli swoimi pieniędzmi kupować boxów, które mają bezpośredni wpływ na grę. Takie CS:GO robi loot boxy świetnie: za prawdziwe pieniądze możemy kupić tylko skrzynki ze skórkami. Nie dają niesprawiedliwej przewagi, nie wpływają na grę i nie są obowiązkowe do bycia dobrym graczem.

A taka FIFA? Każdego zawodnika możemy kupić z rynku lub otrzymać z losowej paczki. Paczki kupujemy za walutę zdobywaną podczas meczów lub za punkty FIFA Points. FIFA Points można kupić za prawdziwą gotówkę. Mechanizm jest prosty: potrzebujemy dobrego zespołu i nie chcemy nudzić się w nieskończoność? Mając te punkty, możemy kupić sobie SZANSĘ na dobry zespół. Wiecie, co też daje nam SZANSĘ na otrzymanie czegoś? Jednoręki bandyta.

Co wyciekło z EA?

Canadian Broadcasting Corporation doszło do ogromnego (bo aż 54-stronnicowego) dokumentu od EA Sports. Nie wiemy kto dokładnie pozwolił na wyciek takich informacji, ale zawartość jest bardzo… interesująca.

Dokument jest o trybie FUT, czyli Fifa Ultimate Team. Jak już wcześniej pisałem, możemy kupować paczki z zawodnikami. Tyle że musimy to zrobić, gdy powolne zdobywanie growej waluty okaże się dla nas przeszkodą.

“FUT to najważniejszy tryb FIFY”

Dokument twierdzi, że tryb, który pozwala na zakupy lootboxów, zwany FIFA Ultimate Team (FUT), jest "podstawą" gry i EA robi wszystko, aby przyciągnąć graczy do tego trybu. Jak ich zwabić? Dokument mówi o zachęcaniu i przekierowywaniu do FUT-a z pozostałych części Fify.

Cały dokument ma zdecydowanie za dużo stron, aby go tak łatwo streścić. Najważniejszą jego częścią jest to, iż EA jest zdecydowane na przekierowanie wszystkich graczy FIFY do Ultimate Team.

Do trybu, w którym rozgrywka bez użycia naszej karty kredytowej jest monotonna i nudna. Do trybu, do którego dostęp mają dzieci. Do tego samego trybu, w którym pod pozorem lootboxów, dostajemy uzależniające paczki, które mogą być wymagane do grania bez nerwów.

Firma w ostatnim wywiadzie z redakcją Eurogamer broniła swojego podejścia.

Bardzo poważnie traktujemy naszą odpowiedzialność za zapewnienie graczom bezpiecznych i przyjemnych doświadczeń. Nie zachęcamy młodych graczy do spędzania czasu w naszych grach i zdecydowanie zalecamy korzystanie z funkcji kontroli rodzinnej w celu zarządzania treściami, do których dzieci mają dostęp, ich możliwościami spędzania czasu w grach oraz czasem, jaki mogą poświęcić na grę. [...]

Stanowczo nie zgadzamy się również z tym, że FIFA lub którakolwiek z naszych gier wiąże się z hazardem. Organy regulacyjne w wielu krajach na całym świecie publicznie stwierdziły, że w przypadku braku możliwości wypłaty gotówki, lootboxy nie stanowią hazardu.

Podsumuję to tak:

Directed by Robert B. Weide- theme meme

Brzmi to jak próba obrony czegoś, co jest z góry na przegranej pozycji. Moim zdaniem sprzedawanie takiego produktu dzieciom i aktywne nakłanianie do trybu, w którym jesteśmy zachęcani do wydawania złotówek do łatwiejszej gry, jest nieporozumieniem. Ale EA musi bronić kurę znoszącą złote jaja.

Graliście kiedykolwiek w FUT?

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0