popkultura
Fani "Wiedźmina" to wyczuli. Plotki o Jaskrze okazały się prawdą
Ed Sheeran

Ed Sheeran nie splagiatował "Shape of You". Śpiewanie w sądzie się opłaciło

Źródło zdjęć: © Ed Sheeran, Instagram, Youtube
Anna RusakAnna Rusak,07.04.2022 11:45

Ed Sheeran wygrał w sądzie. Okazało się, że jednak nie splagiatował "Shape of You" i może spać spokojnie. Ciekawe, czy wpłynęło na to jego ostatnie śpiewanie w sądzie…

Zapewne pamiętacie, że Ed Sheeran jakiś czas temu postanowił dać koncert w sądzie. Nie, nie zrobił tego w celu rozrywkowym. Artysta po prostu został oskarżony o plagiat fragmentu piosenki "Shape of You".

Sprawa trafiła do sądu przez brytyjskiego muzyka Sama Chokri’ego. Piosenkarz stwierdził, że Sheeran splagiatował refren jego utworu "Oh Why". Poniżej możecie usłyszeć porównanie obu piosenek.

OH WHY vs Shape Of You

Ed Sheeran nie splagiatował "Shape of You"

Sprawa ciągnęła się od 2018 roku i chyba dopiero śpiewanie Eda coś w tym temacie zmieniło! To oczywiście drobna nadinterpretacja, bo sędzia Antony Zacaroli zanim przyznał rację Sheeranowi przeanalizował cały materiał dowody.

Zacaroli orzekł, że między utworami istnieją podobieństwa, ale nie na tyle duże, by można było zawyrokować o popełnieniu plagiatu. Chokri nie był też w stanie udowodnić, że Sheeran słyszał przed nagraniem "Shape of You" jego utwór.

Ed Sheeran - Shape of You (Official Music Video)

Sheeran wydaje oświadczenie w związku z "Shape of You"

Ed został więc uniewinniony, a sąd stwierdził, że artysta nie skopiował kompozycji Chokriego celowo, nie zrobił też tego podświadomie. Ed wydał w tej sprawie oświadczenie, w którym stwierdził m.in., że "twórczość kosztuje" i w trakcie procesu sądowego artyści nie mogą tworzyć muzyki.


W tej sprawie dużo mówiono o kosztach, ale to jest coś więcej niż tylko koszt finansowy. Twórczość kosztuje. Kiedy jesteśmy zaplątani w procesy sądowe, nie tworzymy muzyki, nie występujemy. Nasze zdrowie psychiczne też ponosi jakieś koszty całej sprawy, chociażby przez ogromny stres, który temu towarzyszy. To wpływa na tak wiele aspektów naszego codziennego życia oraz życia naszych rodzin i przyjaciół.

- Ed Sheeran

Temat plagiatów pojawia się ostatnio coraz częściej. Przypomnijmy, że jakiś czas temu została o niego oskarżona Olivia Rodrigo. Tylko że w jej przypadku sprawa skończyła się trochę gorzej.

trwa ładowanie posta...

Źródło: Independent, Ed Sheeran

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 18
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Komentarze (0)
arrow
Znamy datę premiery 2. sezonu "The Last of Us". Nie jest dobrze