Disney+ cenzuruje historię? Z "Simpsonów" zniknął odcinek niewygodny dla Chin
Kiedy mieszkańcy Hong Kongu za pośrednictwem Disney+ zechcą obejrzeć "Simpsonów", nie zobaczą tego, co reszta świata. W jednym z odcinków animowanego serialu zabrakło wątku odnoszącego się do masakry na placu Tiananmen.
Disney+ rozpoczął działalność w Hong Kongu w najgorszym możliwym stylu. Platforma streamingowa usunęła ze swojej biblioteki odcinek 12. z sezonu 16. popularnej kreskówki "Simpsonowie". Zapytacie, dlaczego obywatele Hong Kongu - autonomicznego regionu Chin - mieliby otrzymać ocenzurowaną wersję serialu? Odcinek dotyczy bowiem faktów historycznych, o których komunistyczne władze wolą nie pamiętać.
Podobne
- Hongkong: Disney+ usunął odcinek "Simpsonów" krytykujący Chiny
- Disney rozpętał gwiezdną wojnę. Zmienił nazwę statku, bo się źle kojarzy
- „Loki” serial, odcinek 2. Spadek formy po idealnym pilocie?
- Disney+. "She-Hulk" - odcinek 3. Abominacja, Wong i Megan Thee Stallion [RECENZJA]
- Nadlatuje czarnoskóry Superman! Szykuje się megahicior dla HBO Max?
W tym nieszczęsnym odcinku pt. "Goo Goo Gai Pan" bohaterowie serialu wybierają się w podróż do Chin. Podczas wizyty w Pekinie zwiedzają plac Tiananmen, na którym widzą tablicę z napisem "W tym miejscu w 1989 roku nic się nie wydarzyło". Jest to oczywiście jawna kpina twórców kreskówki z chińskich cenzorów, którzy piorą obywatelom mózgi i wybielają historię na swoją korzyść.
Czym była masakra na placu Tiananmen?
W 1989 roku na placu Tiananmen zgromadzili się studenci i robotnicy, żądając przeprowadzenia reform politycznych, demokratyzacji życia publicznego oraz policzenia się z korupcją. Komunistyczne władze wyprowadziły na protestujących czołgi i żołnierzy. Według nieoficjalnych danych w masakrze na placu Tiananmen zginęło blisko 5 tys. osób. Władze w Pekinie do dzisiaj cenzurują tę część historii.
Plac Tiananmen - 4 czerwca 1989 roku
Ach, ci niewygodni "Simpsonowie"
Odcinek z 2005 roku zawiera również scenę, gdy kreskówkowa rodzina ogląda zabalsamowane ciało chińskiego dyktatora Mao Zedonga. Homer nazywa go "małym aniołkiem, który zabił 50 milionów ludzi". Warto wiedzieć, że Mao zafundował Chińczykom jedną z największych katastrof XX wieku - wielką klęskę głodu, w wyniku której zmarło kilkadziesiąt milionów ludzi.
Chiny cz. 2 - Rządy Mao
Chiny dokręcają totalitarną śrubę
BBC i CNN skontaktowały się z Disney+ z prośbą o komentarz, ale bezowocnie. Treści odpowiedzi można się zresztą domyślać. Po protestach w Hong Kongu, które przed dwoma laty były na ustach całego świata, w tym roku władze autonomii wprowadziły nowe zasady cenzury. Zakazano emitowania programów, które mogłyby naruszyć zasady bezpieczeństwa wprowadzone właśnie w zeszłym roku.
Animation The Simpsons: Tiananmen Square Massacre
Źródła: CNN/BBC/Wyborcza.pl/Polskie Radio
W temacie film
- Julia Wieniawa chce zagrać Łęcką. Producent filmu zrujnował jej marzenie
- Francuz pokłócił się z Polakami o "Asteriksa i Obeliksa". "Największy szok popkulturowy"
- "Konklawe" pobija rekordy popularności. Jakie inne filmy o papieżach obejrzeć?
- "Heartstopper" bez czwartego sezonu. Szokująca decyzja Netfliksa
Popularne
- Czy 100 ludzi pokona goryla? Absurdalne pytanie rozpala internet
- Uczestnik "Twoje 5 minut 3" wydał oświadczenie. "Nie jestem psycholem"
- Ile lat więzienia czeka Brainroty z TikToka? Bombardiro Crocodilo pocierpi najdłużej
- Budda bawi się w USA? Nagrania z youtuberem obiegły internet
- Wiedźmin z Temu? Wyciekły zdjęcia z planu 5. sezonu serialu
- Dawid Podsiadło szuka młodych artystów. Zorganizował ciekawy konkurs
- Odważna decyzja Wersow? Przez cały maj będzie o niej głośno
- Dubaj opanował Polskę. Do Lidla trafiły dubajskie lody
- Polała się krew, Friz w szoku. Dramat na castingu do "Twoje 5 Minut 3"