Light Move Festival kryzys energetyczny

Czy Light Move Festival powinien się odbyć? Co z kryzysem energetycznym?

Źródło zdjęć: © Facebook, Instagram, Light Move Festival, twitter
Anna RusakAnna Rusak,20.09.2022 15:15

Light Move Festival odbędzie się w weekend 23-25 września w Łodzi. 12. Edycja Festiwalu Światła spotkała się jednak z krytyką. Internauci pytają, czy organizacja takiego wydarzenia w dobie kryzysu energetycznego to słuszna decyzja.

W weekend 23-25 września odbędzie się 12. edycja Light Move Festival. Festiwal Światła w Łodzi, co roku na licznych projekcjach, mappingach i pokazach światła gromadzi sporą publiczność.

Pojawiły się jednak wątpliwości odnośnie 12. edycji festiwalu. Wszystko przez kryzys energetyczny i zmiany klimatyczne. Łodzianie zastanawiają się, czy w związku z tym wydarzenie nie jest formą marnotrawienia prądu?

Light Move Festival. Czy powinien się odbyć?

Uczestnicy 12. edycji Light Move Festival mogą liczyć nie tylko na koncerty i niezwykłe świetlne projekcje. Jedną z głównych atrakcji Festiwalu Światła są wielobarwne iluminacje na ul. Piotrkowskiej czy placu Dąbrowskiego w Łodzi. Możliwość pospacerowania wyjątkowo oświetlonym miastem, co roku przyciąga wielu łodzian i turystów.

trwa ładowanie posta...

Coraz więcej osób zadaje sobie jednak pytanie, czy wydarzenie w tym roku powinno się odbyć. Biorąc pod uwagę kryzys energetyczny, oświetlanie miasta dla rozrywki nie jest chyba najrozsądniejszym wyjściem. Niektóre osoby pytają także ile będzie kosztowała organizacja Light Move Festival i niestety nie mogą liczyć na odpowiedź ze strony organizatorów, czy miasta.

trwa ładowanie posta...
trwa ładowanie posta...

Light Move Festival kontra kryzys energetyczny

Warto dodać, że już teraz wiele państw decyduje się na ograniczenia w związku z kryzysem energetycznym. Hiszpania wprowadziła dekret, który ogranicza korzystanie z klimatyzacji. Dodatkowo zimą ogrzewanie w tym kraju nie może przekroczyć 19 stopni.

Francja z kolei wprowadziła plan "trzeźwości energetycznej". Właściciele sklepów muszą wyłączać reklamy świetlne między godziną 1 a 6 rano. Planuje się też wprowadzenie specjalnych mandatów, które byłyby wlepiane właśnie za nieodpowiedzialne gospodarowanie energią, np. poprzez zostawianie otwartych drzwi w klimatyzowanych pomieszczeniach.

trwa ładowanie posta...

Jeśli myślicie, że przedsiębiorcy w Polsce nie przejmują się kryzysem energetycznym, to się mylicie. Portal "Money" podaje z kolei, że w związku z rosnącymi cenami za prąd najprawdopodobniej małe przedsiębiorstwa i sklepy będą zmniejszać liczbę lodówek, co będzie skutkować mniejszym dostępem do zimnych napojów.

trwa ładowanie posta...

Warto byłoby się więc zastanowić, czy organizowanie festiwalu, który polega na zużyciu prądu jedynie w celach krótkotrwałej rozrywki, jest słusznym, ekologicznym i opłacalnym wyborem. Festiwal Światła w Łodzi podkreśla, że wydarzenie jest ważne dla mieszkańców i restauratorów, ale czy nie można by było przenieść jego organizacji na jakieś bardziej sprzyjające energetycznie warunki?

trwa ładowanie posta...

Źródło: https://www.money.pl/gospodarka/sklepy-szukaja-oszczednosci-zimne-piwo-moze-zniknac-z-polek-6811947587226240a.html, https://lodz.tvp.pl/62846756/light-move-festival-w-lodzi-coraz-blizej-czy-nie-jest-to-marnowanie-pradu, https://tvn24.pl/swiat/oszczedzanie-energii-jak-kraje-ue-redukuja-zuzycie-energii-plany-hiszpanii-francji-niemiec-wloch-i-innych-6062990

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 3
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 1