gaming
Niesamowity wyczyn youtubera. "Nauczyłem małpę grać w Minecrafta!"
Chrobry. Historia sprzed 1000 lat.": rząd zleca zrobienie GRY

"Chrobry. Historia sprzed 1000 lat". Rząd zlecił stworzenie patriotycznej gry

Źródło zdjęć: © BTC Studios, Kolaż: Vibez, Wikipedia
Oliwier NytkoOliwier Nytko,20.10.2022 10:35

"Chrobry. Historia sprzed 1000 lat" to gra, która ma powstać na zlecenie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do realizacji strategicznej gry o pierwszym królu Polski Bolesławie Chrobrym wybrano stadio specjalizujące się w grach mobilnych. Ciekawi efektu?

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zleciło wykonanie strategicznej gry o Bolesławie Chrobrym. Wiemy już, które studio podjęło się tego zadania.

"Chrobry. Historia sprzed 1000 lat", czyli gra strategiczna ze środków publicznych

W wyniku konkursu wytypowane firmę, której zlecono realizację gry. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zawarło umowę ze studiem studiem BTC Studios.

Co ciekawe, ma ona eksplorować wydarzenia zarówno kluczowe dla historii, jak i jeszcze "niewyeksploatowane kulturowo" a związane z Chrobrym. Gra ma realizować "założenia współczesnego patriotyzmu".

"Rozgrywka docelowo ma mocno rozbudzać wyobraźnię historyczną i realizować założenia współczesnego patriotyzmu w formie angażującej na poziomie rozgrywki, przenikającej się z barwną symboliką narodową gry strategicznej" - czytamy w informacji wydanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

A co wcześniej stworzyło BTC Studios?

BTC Studios: trzy gry na komórki i Zorro

Studio, które zostało wytypowane do realizacji pierwszego etapu tworzenia gry, wygląda cna ciekawy kolektyw specjalistów, który powinien wiedzieć, co robi. Na swoim koncie mają m.in. trzy gry mobilne. Średnia ocen ze Sklepu Play jest dość wysoka, a pobrań jest sporo:

 • House Secrets The Beginning: 4,7/5 i +100 tys. pobrań;
 • Sadie Sparks’ Magic Match: 4,2/5 i +50 tys. pobrań;
 • Craft & Mine 3D: Idle Merge: 3,8/5 i +500 tys. pobrań.

Dane te pochodzą jedynie ze Sklepu Play (Android).

Studio ma też na koncie grę, która wyszła na PS5, Xboksy, Nintendo Switcha oraz PC. Na portalu Metacritic jest siedem recenzji od portali growych. Średnia ocen gry "Zorro: The Chronicles" to 49/100.

Zorro the Chronicles Review - Don‘t buy this!

Nasze rodzime CD-Action zjechało wersję na PC: "zaginiona skamielina z epoki PS2", "Swym schematyzmem zabija jakąkolwiek satysfakcję z rozgrywki, sprawiając, że czujemy się więźniami piekła powtarzalności" i wystawiło "Zorro" ocenę +3/10. To niezbyt dużo.

"Chrobry. Historia sprzed 1000 lat". 120 tys. złotych na etap pietwszy

Zaznaczę, że nie wiadomo dokładnie, jak duża ma być ta gra. Możemy celować w tytuł AAA dostępny na komputery i konsole, coś na platformy mobilne, ale i też na prostą grę przeglądarkową podobną do tych sprzed 20 lat.

Obecnie trwa pierwszy etap prac, który ma zakończyć się 31 grudnia 2022 roku, więc stosunkowo niedługo.

Ile dostaną twórcy? 120 tys. złotych w ramach "Funduszu Promocji Kultury". To nie jest kwota za realizację całej gry, a jedynie etapu pierwszego. Koszt takiego projektu jest, według umowy, szacowany na 151 250 złotych, ale Emitent, czyli BTC Studios, ma wydać minimum 31 250 złotych ze swojej kieszeni, czy samodzielnie znaleźć finansowanie.

Jakie zadanie znalazły się w pierwszym etapie? Jak czytamy w umowie:

 • Wykonanie analizy historycznej i rynkowej;
 • Sformułowanie koncepcji gameplay i mechanik gry;
 • Ewaluację systemu rozgrywki i obszaru symboliki historycznej;

Stworzenie assetów graficznych celem przygotowania roboczych makiet UI i referencyjnych grafik mających na celu zaprezentowanie identyfikacji wizualnej gry.

"Chrobry. Historia sprzed 1000 lat": co po pierwszym etapie produkcji?

Umowa zawiera informacje, iż studio BTC będzie prowadziło "działania zmierzające ku zapewnieniu odpowiedniego finansowania", które pozwoli na realizację dalszych etapów produkcji tytułu "Chrobry. Historia sprzed 1000 lat".

Czy to może się udać? Osobiście wierzę w każdego i w każde działanie, które nie jest podszyte złą intencją. Tylko problem w tym, że BTC Studios nie ma niesamowitej renomy, a ich tytuły nie zbierają genialnych ocen. Ponadto gra strategiczna od studia, które nigdy nie zrobiło gry strategicznej, to jakby TVP brało się za portal dla młodzież… a, przepraszam, oni już to zrobili.

Nie chcę nikogo skazywać odgórnie na porażkę, więc życzę powodzenia BTC Studios.

Co o tym myślisz?
 • emoji serduszko - liczba głosów: 2
 • emoji ogień - liczba głosów: 0
 • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
 • emoji smutek - liczba głosów: 0
 • emoji złość - liczba głosów: 0
 • emoji kupka - liczba głosów: 0
Pampalini,zgłoś
Kibicuję czterema łapami temu Chrobremu. Mamy tyle ciekawych tematów z historii nieeksploatowanych że warto po prostu pchać w to kasę. Byle na fajną grę !
Odpowiedz
0like0dislike
bizi,zgłoś
Niech robią
Odpowiedz
0like0dislike
Komentarze (2)
arrow
Dzieci wydały pieniądze rodziców. Fortnite pokryje koszty głupoty