trendy
Gwiazda K-popu wystąpiła w koszulce QAnon. Fani w szoku
Nike Space Hippie 04: Buty ze śmieci?

Buty ze śmieci 🗑️ w normalnej cenie. Czy Nike Space Hippie 04 mają sens?

Źródło zdjęć: © Oliwier Nytko / Materiały własne red. Vibez
Oliwier NytkoOliwier Nytko,10.05.2021 10:00

Buty ze śmieci od Nike: czy właśnie mam na nogach przełom w sneakersach? A może jest to kolejny zabieg marketingowy, aby przyciągnąć nowych klientów do swojej marki? Sprawdźcie moją małą recenzję.

"Move to zero", to inicjatywa Nike mająca na celu wyeliminowanie opadów i emisji CO₂ przy produkcji odzieży i obuwia. Space Hippie jest pierwszą serią od Nike, która tak aktywnie wskazuje na ekologiczne podejście firmy. Frazesy typu „to najnowszy krok Nike w kierunku lepszej przyszłości. Jednak aby zmobilizować cały świat do dbania o środowisko, musimy działać jako jeden zespół” są bardzo trywialne. Każdy może to napisać i chełpić się swoją zajefajnością i greenwashingiem.

Nike Space Hippie 04: test butów ze śmieci 🗑️
Nike Space Hippie 04: test butów ze śmieci 🗑️ (Oliwier Nytko , Materiały własne red. Vibez)

Czy Space Hippie mają w sobie cokolwiek z ekologii?

Tak. Na pewno pudełko jest kompletnie odmienione. Space Hippie 04 przychodzą w malutkim (jak na Nike) pudełku:

Są tego dwa plusy:

  1. Można upchać więcej pudełek podczas przewozu, czyli zostanie wydzielone mniej dwutlenku węgla.
  2. Dostajemy inne pudełko niż inni.

W środku też mamy napisy, kod QR — dla mnie to nic nie znaczy, ale widać przywiązanie do detali.

Bok butów ze śmieci, Nike Space Hippie 04
Bok butów ze śmieci, Nike Space Hippie 04 (Oliwier Nytko , Materiały własne red. Vibez)

Oto Space Hippie 04

Kosmiczne buty dla „kosmicznego hipisa”. Tym można zakończyć opis desingu. Wyróżniają się i przyciągają uwagę. Jest to subiektywna rzecz, ponieważ dla mnie są bardziej niż okej — ale ja mam pomarańczowe Vansy. Jeżeli lubisz mieć coś innego niż wszyscy, to bierz je!

Eko i recykling

Space Hippie wykonane są z materiałów podchodzących z recyklingu, które stanowią dużą część buta:

Włókna Flyknit w modelu Space Hippie wykonane są w 85–90% z materiałów z recyklingu – w tym z plastikowych butelek, T-shirtów i skrawków pozostałych po produkcji. [...] Konstrukcja Crater Foam składa się z gumy Nike Grind (około 12%) połączonej z innymi piankowymi materiałami Nike.

Recykling czuć na każdym kroku. To nie jest złe uczucie, ale wykonanie — może tylko w moim przypadku — nie jest idealne. Musiałem się zmierzyć z kilkoma odstającymi nitkami. Jeżeli taki był zamysł firmy, to spoko. Jeżeli nie… to gorzej.

Tak, są wygodne

Jest lepiej niż dobrze. Idealnie? Moim zdaniem nie, ponieważ Vansy z ComfyCushem nadal są w mojej topce. Mój normalny rozmiar pasował idealnie do rozmiarówki Nike — wiem, że to jest ważna dla niektórych kwestia. Podeszwa jest miękka, można w nich biegać czy uprawiać fitness. Space Hippie odrobinę podwyższają, ponieważ sama podeszła ma około 5 cm przy pięcie.

Nike Space Hippie 04 w pudełku
Nike Space Hippie 04 w pudełku (Oliwier Nytko , Materiały własne red. Vibez)

Zapach: te buty pachną inaczej

Ten nagłówek brzmi bardzo dziwnie. Nie zdawałem sobie sprawy, że buty mogłyby pachnieć inaczej. A jest tutaj różnica! Czuć w nich taką woń… recyklingu? Wiecie, w przypadku makulatury papier różni się odrobinę w dotyku i zapachu. Tutaj też odczuwam delikatną, acz zauważalną zmianę.

Bok butów ze śmieci, Nike Space Hippie 04
Bok butów ze śmieci, Nike Space Hippie 04 (Oliwier Nytko , Materiały własne red. Vibez)

Czy Nike umyślnie zmieniło zapach butów, aby podkreślić to, że pochodzą z recyklingu? Jeżeli zrobiliby to specjalnie, to byłbym dumny. Nawet jest to świetna rzecz do small talku: „No, moje buty są uber dobre dla środowiska, nawet pachniały inaczej!”. Zawsze byłoby z tego jakieś zagajenie rozmowy.

Byłem najbardziej zaskoczony właśnie zapachem Space Hippie, ponieważ…

Ponieważ, są to po prostu normalne buty

Na tym etapie produkcji (butów, elektroniki czy czegokolwiek innego), zaskakująco duża liczba producentów lansuje się recyklingiem i ekologią. Przecież Apple od kilku lat trąbi o tym, że nowe laptopy czy komórki pochodzą w iluś tam proc. z materiałów z recyklingu. A nowe i bardziej eko MacBooki są tak samo dobrze wykonane, jak te stare.

Test Nike Space Hippie 04
Test Nike Space Hippie 04 (Oliwier Nytko , Materiały własne red. Vibez)

I tak samo jest z butami. Nie są jakieś zaskakujące: moje Space Hippie są standardowe. Nie mają żadnych wodotrysków i innych bajerów — może oprócz podeszwy. Design może niektórych odrzucić, ale znając Nike i życie, zaraz pojawi się bardziej stonowany model, który będzie przeznaczony dla szerszego grona odbiorców.

Od siebie: polecam z całego serduszka.

Najciekawszy jest zjazd z pierwotnej ceny

Pierwsze Space Hippie kosztowały początkowo aż 599 złotych. I było to tylko pół roku temu. Teraz można było je kupić na Zalando Lounge za 219 zł. Możliwe, że chodzi tutaj o brak zainteresowania: buty nigdy nie wyróżniały się niczym szczególnym. Płacenie za nie tyle, ile normalnie kosztują bardzo poszukiwane (np. na dropach) sneakersy, było przesadą. Teraz można dorwać Space Hippie za grosze.

I bardzo dobrze, ponieważ te buty powinny tyle kosztować. Recykling nie powinien być premium. Powinien być ogólnodostępny dla wszystkich🗑️. Nike trochę nieumyślnie zaczęło dostarczać ekologiczne buty, które zaraz będą produktem dla mas. Łatwiej przecież wydać 219, aniżeli 599 zł, prawda?

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 6
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 1
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Komentarze (0)
arrow
Stworzył perfumy o zapachu Krakowa. Mogą cię zaskoczyć