popkultura
"Chłopi" - czy polski kandydat do Oscara zainteresuje Gen Z?
"Batman", recenzje zwiastują świetne widowisko. Ale nie dla Rosjan, bo tam film będzie...

"Batman" FILMEM ROKU? Recenzenci są wniebowzięci. Fani z Rosji nie będą, bo…

Źródło zdjęć: © Materiały prasowe, Kolaż: Vibez
Oliwier NytkoOliwier Nytko,01.03.2022 13:02

Pierwsze recenzje filmu "Batman" pojawiły się już w mediach - wszyscy są wręcz wniebowzięci i obwieszczają widowisko roku. Wiecie, kto nie zobaczy nowego filmu z gwiazdą "Zmierzchu"? Rosjanie.

"Batman" od Matta Reevesa z Robertem Pattinsonem, Zoe Kravitz i Colinem Farrellem zapowiada się epicko. A pierwsze oceny zdają się tylko i wyłącznie potwierdzać, że będzie to kandydat do filmu roku.

"The Batman" z rewelacyjnymi ocenami

Pierwsze recenzje dziennikarzy z projekcji dla prasy napawają ogromnym optymizmem. Wychwalane są wszystkie elementy pokazu: Pattinson jest świetny jako Batman, Matt Reeves podołał - a historia powala.

Średnia ocen z Rotten Tomatoes na ten moment to 86% z 176 recenzji. Na początku film dobił do 96% z 74 recenzji, aczkolwiek pojawiło się kilka krytycznych głosów. Za to na portalu Metacritic średnia ocen to 73/100 z 48 recenzji. Oto kilka opinii:

Batman to trzymający w napięciu, wspaniały, a momentami autentycznie przerażający psychologiczny thriller kryminalny, który daje Bruce'owi Wayne'owi solidną historię detektywistyczną, na jaką zasługuje. Robert Pattinson jest świetny w roli Batmana, ale to Zoe Kravitz i Paul Dano kradną show.

IGN - 10/10

[Batman] zalicza się do najlepszych filmów tego gatunku, nawet jeśli - lub bardziej trafnie, ponieważ - tym, co czyni ten film tak wspaniałym, jest jego chęć podważenia samej koncepcji superbohaterów.

Variety - 10/10

Dwie gwiazdy generują zdumiewający potencjał emocjonalny w błyskotliwym dodatku do kanonu filmów o Batmanie, który nie zachowuje się jak blockbuster.

The Telegraph - 10/10

Jest to najbardziej dopracowana odsłona przygód Mrocznego Rycerza od czasu ostatniego filmu Christophera Nolansa z 2008 roku.

Irish Times - 4/5

Doceniam ambicje Reevesa i jego chęć zrobienia czegoś, co nie byłoby kolejnym, starym, tym samym Batmanem.

ScreenCrush - 7/10

Reeves uwielbia apokaliptyczne środowiska, w których panuje ślepy zaułek, i rozkoszuje się opowieściami, które bawią się rachunkiem moralnym typowych narracji o bohaterach. Dał nam Batmana, w którego sam może uwierzyć, nie mówiąc już o tym, że jest to Batman na miarę naszych czasów.

New York Magazine/Vulture

"Batman" to bardzo dobry film o Batmanie. Myślenie o nim jako o "czymś więcej", prowadzi jedynie do złudzeń lub rozczarowania.

Independent (UK) - 4/5

To mrożące krew w żyłach studium zbrodni i kary jest starannie wykonaną, żywą opowieścią o spójnej, przemyślanej wizji, a to stanowi doskonałą rozrywkę.

The Hollywood Reporter - 8/10

Batman to pierwsza od dłuższego czasu przygoda z Człowiekiem w pelerynie, która nie sprawia wrażenia zupełnie bezcelowej. Filmy Christophera Nolana przemodelowały komiksy jako realistyczne, psychologicznie złożone opowieści o urbanistycznej zarazie, a Bruce Afflecka został zbudowany tak, by pasował do szerszego uniwersum DC. "Batman" jest tu tylko po to, by zapewnić Marvelowi konkurencję w kinie.

New York Post - 50/100

Występujący są równie złożeni, jak paleta barw w filmie (czyli nie bardzo).

Times (UK) - 2/5

trwa ładowanie posta...

Film na 80%?

Z przeglądu recenzji wywnioskowałem to, że m.in. jest to niezły film, tworzący niesamowitą atmosferę w kinie. Musimy do niego podchodzić, jak do innych filmów o superbohaterach - wtedy się nie rozczarujemy.

Warto wziąć do kina coś do picia, bo prawie trzy godziny filmu to sporo. "Batman" zadebiutuje w Polsce już w ten piątek, 4 marca, w większości kin.

trwa ładowanie posta...

W Rosji fani nie obejrzą Batmana (i innych filmów)

The Walt Disney Company, Sony Pictures oraz Warner Bros. opóźnią premiery filmów w Rosji. Jest to odpowiedź na inwazję kraju na Ukrainę. Warner Bros. zapowiedziało wstrzymanie premiery "Batmana" do nieokreślonego czasu:

W związku z kryzysem humanitarnym na Ukrainie WarnerMedia wstrzymuje emisję filmu fabularnego "Batman" w Rosji. Będziemy nadal monitorować sytuację w miarę jej rozwoju. Mamy nadzieję na szybkie i pokojowe rozwiązanie tej tragedii.

Fragment oświadczenia Sony:

W związku z trwającymi działaniami zbrojnymi na Ukrainie i wynikającą z nich niepewnością oraz kryzysem humanitarnym w tym regionie wstrzymujemy nasze planowane premiery kinowe w Rosji, w tym nadchodzącą premierę filmu Morbius.

I od Disneya:

W związku z niesprowokowaną inwazją na Ukrainę i tragicznym kryzysem humanitarny, wstrzymujemy premiery filmów kinowych w Rosji, w tym nadchodzącego filmu Turning Red wytwórni Pixar. Przyszłe decyzje biznesowe będziemy podejmować w zależności od rozwoju sytuacji. W międzyczasie, biorąc pod uwagę skalę powstającego kryzysu uchodźczego, współpracujemy z naszymi partnerami z organizacji pozarządowych, aby zapewnić uchodźcom pilną pomoc i inne wsparcie humanitarne.

Źródło: Metraciritc, Rotten Tomatoes, The Guardian, Reuters

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Ketchup inspirowany Taylor Swift? Wkrótce w waszych lodówkach