Zegar Zagłady znów ruszy

Zegar Zagłady znów ruszy. Ludzkości została chwila do końca

Źródło zdjęć: © Bulletin of the Atomic Scientists / YouTube
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,20.01.2024 08:00

Naukowcy wprawią w ruch Zegar Zagłady, jedno z najbardziej niepokojących urządzeń, jakie istnieje. Ludzkość dowie się, ile czasu zostało do katastrofy.

Inwazja Rosji na Ukrainę, wojna na Bliskim Wschodzie, zmiany klimatyczne, zagrożenia biologiczne, napięcia społeczne. Trudno nie zauważyć, że świat w coraz większym stopniu przypomina beczkę prochu tuż przed eksplozją. Zegar Zagłady pozwala poznać, jak blisko jesteśmy wybuchu.

Zegar Zagłady odmierza symboliczny czas do końca ludzkości od 1947 r. Wskazówki urządzenia wprawia w ruch zespół naukowców z "Bulletin of the Atomic Scientists" na Uniwersytecie Chicagowskim. Pokazuje x minut do północy. Kiedy wskazówki spotkają się na górze zegara, to będzie oznaczało zagładę ludzkości.

Zegar Zagłady znów ruszy
Zegar Zagłady znów ruszy (Bulletin of the Atomic Scientists , YouTube)

Zegar Zagłady 2024. Ile czasu do północy?

Ostatnie przesunięcie wskazówek Zegara Zagłady nastąpiło w 2023 r. Naukowcy ustawili czas na 90 sekund przed północą. Jeszcze nigdy w historii istnienia urządzenia ludzkość nie była tak blisko katastrofy. Wpływ na tę decyzję miał wybuch wojny w Ukrainie, rosnące ryzyko konfliktu nuklearnego, zmiany klimatyczne oraz zagrożenia technologiczne i biologiczne.

Przeczytaj też: Awantura o atom. Kiedy elektrownia jądrowa w Polsce?

Kolejna aktualizacja Zegara Zagłady jest zaplanowana na wtorek 23 stycznia. Z tej okazji odbędzie się transmisja na żywo, podczas której poznamy nowe ustalenia naukowców. Biorąc pod uwagę wszystko, co wydarzyło się podczas minionego roku - wojnę na Bliskim Wschodzie, napięcia społeczne, klęski żywiołowe czy brak perspektyw na pokój w Ukrainie - naukowcy raczej nie podzielą się optymistycznymi wieściami.

Źródło: Dailymail

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 4