Check out english version
ekologia
Tysiące pingwinów zagrożonych. W tle śmiertelny wirus
Youtuber komentuje absurdy z podręcznika do HiT

Youtuber miażdży podręcznik do HiT. "Robi się młodym wodę z mózgów"

Źródło zdjęć: © YouTube
Konrad SiwikKonrad Siwik,05.09.2023 12:30

Absurdy podręcznika do HiT punktowało już wielu historyków i socjologów. Tym razem wpadł on w ręce youtubera popularyzującego nauki ścisłe, który rozprawił się z zawartą w podręczniku dezinformacją o klimacie.

Krzysiek Poznański z kanału "NaukowoTV" wziął pod lupę podręcznik "Historia i Teraźniejszość 1980-2015" autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego. Youtuber przyjrzał się tylko jednej stronie, na której - jego zdaniem - nie brakuje absurdów i dezinformacji na temat zmian klimatycznych.

Poznański na początku przywołuje cytat z filmu Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz stanowisko Kościoła, które jasno dają do zrozumienia, że "klimat zmienia się w niepokojąco szybkim tempie", a "zmiany klimatyczne powodowane przez człowieka są rzeczywistością naukowo stwierdzoną i moralnym zobowiązaniem dla ludzkości".

Stanowisko Kościoła ws. zmian klimatu

"Jednymi z najpoważniejszych i niepokojących zjawisk naszych czasów są zmiany klimatu. To jedno z kluczowych wyzwań z którymi musimy się zmierzyć" - powiedział papież Franciszek, przywoływany przez youtubera.

Podobne wypowiedzi głosił również Jan Paweł II w 1990 r.: "Efekt cieplarniany osiągnął krytyczne rozmiary na skutek ciągłego rozwoju przemysłu, wielkich aglomeracji miejskich i zwiększonego zużycia energii. Odpady przemysłowe, gazy produkowane przy spalaniu kopalin, niekontrolowane wycinanie lasów - wszystko to, jak wiadomo, ma szkodliwy wpływ na atmosferę i na całe środowisko naturalne. Kryzys ekologiczny - powtarzam - jest problemem moralnym".

- Przywołałem je, ponieważ w tym podręczniku nawiązań do papieża i Kościoła jest mnóstwo. Kościół i papież przedstawiani są jako najwyższy autorytet - wyjaśnia Poznański. - Ale jak się okazuje, nie we wszystkich kwestiach. Zobaczmy, co o zmianach klimatu jest napisane w podręczniku rekomendowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej - dodaje.

Podręcznik do HiT neguje zmiany klimatu

"Niebezpieczeństwo niesie jednak zjawisko nazwane ostatnio ekologizmem, można powiedzieć, ideologia oparta na przekonaniu, że nie świat służy człowiekowi, tylko człowiek światu. Zwątpiwszy w stworzenie świata, wielu radykalnych ekologów zaczęło wyznawać kult przyrody czy też Matki Ziemi na sposób znany ze starożytnego pogaństwa. Jest to kult tylko pozornie zbieżny z jakąkolwiek religią, gdyż stawia materię ponad człowieka" - napisał prof. Roszkowski na 168 stronie podręcznika do HiT.

Według Poznańskiego powyższy fragment podręcznika do HiT "trąci kreacjonizmem". Youtuber zaznacza, że "wszechświat powstał podczas Wielkiego Wybuchu około 14 miliardów lat temu. Uczy się o tym w szkołach".

Kolejny akapit z tej samej strony podręcznika youtuber nazywa "manipulacją i olbrzymim wprowadzaniem uczniów w błąd". Chodzi o fragment, w którym prof. Roszkowski stwierdza, że "głównym argumentem obrońców Ziemi przed ludzkością jest założenie o nieodwracalnych skutkach globalnego ocieplenia w wyniku działalności ludzi w sytuacji, gdy ludzi jest za dużo".

- Znamy prawa fizyki oraz cykl węglowy na tyle dobrze, że jesteśmy w stanie określić, jakie ilości dwutlenku węgla wyemitowane do atmosfery nie są w stanie być pochłonięte przez naturalne procesy typu fotosynteza czy wietrzenie skał. A skoro CO2 jest więcej w atmosferze, to rośnie temperatura ziemi, a temperatura wpływa na ekosystemy - wyjaśnia Poznański, negując tezę prof. Roszkowskiego.

Już dochodzi do pewnych nieodwracalnych zmian jak choćby wymierania konkretnych gatunków. Nie odtworzymy ich. To nie jest założenie, tylko fakt!

- podkreśla Poznański.

"Jednak choć wielu ekspertów alarmuje z powodu globalnego ocieplenia, wielu też wyraża sceptycyzm co do samego zjawiska oraz do tezy o nieodwracalności tego procesu" - kontynuuje prof. Roszkowski.

Youtuber komentując ten fragment, stwierdza, że "setki jednostek badawczych czy renomowanych instytucji naukowych, tysiące naukowców, specjalistów są porównywane w tym zdaniu do pojedynczych osób, które bardzo często nie mają kompetencji w kwestiach zmian klimatu albo są powiązane z koncernami paliwowymi".

Poznański wskazuje również, że zgodnie z ostatnim raportem IPCC 99 proc. naukowców jest zgodnych w kwestii zmian klimatu: - Tylko pojedynczy ludzie twierdzą inaczej i nie mają żadnych dowodów naukowych potwierdzających swoje zdanie, więc pisanie takich rzeczy w podręczniku jest karygodnym błędem lub celowym wprowadzaniem dezinformacji - uważa youtuber.

Stawianie znaku równości pomiędzy wspomnianymi stronami dyskusji jest skrajną manipulacją.

- podkreśla Poznański

Youtuber zauważył również, że w podręczniku do HiT prof. Roszkowski najwyraźniej myli procenty ze stopniami Celsjusza. "Zauważono na przykład, że przyrost średniej temperatury w XX wieku wyniósł 0,7 proc., co przy błędzie pomiaru rzędu jednego stopnia Celsjusza stawia pod znakiem zapytania samo globalne ocieplenie" - napisał autor HiT.

- Jeszcze do niedawna mówiło się, przekazywały tak raporty IPCC, że w porównaniu do ery przedprzemysłowej średnia temperatura Ziemi podniosła się o 0,7-0,8 stopnia Celsjusza. Nie procent, tylko stopni Celsjusza - wskazuje Poznański. - Pomylenie takich jednostek jest karygodnym błędem dyskredytującym tę książkę jako podręcznik - uważa youtuber.

Natomiast na argument prof. Roszkowskiego głoszący, że "kiedyś też były zmiany klimatu", Poznański odpowiada, że "nie zmiany na Ziemi są złe, tylko ich tempo".

- I obecnie zmagamy się ze zbyt szybkim przyrostem dwutlenku węgla w atmosferze, co powoduje zbyt szybki przyrost temperatury - podkreśla.

Robienie uczniom wody z mózgów

W materiale Poznańskiego nie brakuje kolejnych absurdów wyciągniętych tylko z jednej strony podręcznika "Historia i Teraźniejszość 1980-2015". Youtuber ostrzega jednak, że takich kwiatków może być więcej i stanowią one spory problem dla uczniów. W końcu z podręczników do geografii czy biologii dowiedzą się zupełnie innych rzeczy o zmianach klimatu, a w podręczniku do HiT znajdą ich całkowite zaprzeczenie.

I komu ma wierzyć? Robi się tym młodym ludziom, mówiąc delikatnie, wodę z mózgów

- kwituje Poznański.

- Dwa akapity ze strony 168 podręcznika przeczą najnowszym badaniom naukowym, manipulują uczniów, wprowadzają dezinformację. To oczywiście jedna strona z 340 jakie tutaj znajdziemy, ale jeśli na jeden stronie jest tak wiele błędów i manipulacji, to czego można spodziewać się na innych? Zresztą to nie ważne - ta jedna strona dyskredytuje ten podręcznik jako coś, co powinno być dopuszczone do nauczania - podsumowuje youtuber.

Absurdy i dezinformacja o KLIMACIE w podręczniku do HiT!

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 2
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 11
zuza,zgłoś
Roszkowski vel Albert mógł zapisać się w historii, jako badacz poszukujący prawdy. A zostanie tani propagandzista...
Odpowiedz
2like0dislike
Autor podręcznika okazał niekompetencje naukowca, będącego na usługach PIS.
Odpowiedz
2like2dislike
Już wolny,zgłoś
Cały katolicyzm buja w oparach absurdów, kłamstw, przekłamań, manipulacji, ale mszalny dym kadzidlany uzupełnia dzieła totalnie zaślepiając odróżnianie jego wyznawców od rzeczywistości. Jako już były katolik uważam tę diagnozę za w pełni uzasadnioną. Na szczęście przejrzałem na oczy mając przy tym godność i odwagę występując z tej godnej pożałowania religii, ale mającej na sumieniu mnóstwa zła, cierpień, zniszczeń i śmierci ludzi.
Odpowiedz
2like2dislike
Zobacz komentarze: 9
Komentarze (9)
arrow
Lody z wodorostów. Wegańska alternatywa na upalne dni