Check out english version
wanda traczyk-stawska
Wzruszenia i wstyd. 79. rocznica powstania warszawskiego [OPINIA]
Internauci buntują się przeciwko słowom Wandy Traczyk-Stawskiej

X zasypany zdjęciami ofiar wojsk niemieckich z czasów wojny

Źródło zdjęć: © Twitter: JanoPL5, fot: Jacek Dominski / East News, Twitter: JanoPL5
Weronika Paliczka,
14.08.2023 13:45

Choć raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej został upubliczniony w 2022 r., jego echo pobrzmiewa aż do dziś. Tym razem głównym powodem zapalnym jest wypowiedź Wandy Traczyk-Stawskiej dotycząca reparacji wojennych.

W wywiadzie, który ukazał się zaraz po publikacji raportu dotyczącego strat poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej, Wanda Traczyk-Stawska zgodziła się z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem w sprawie reparacji wojennych. To podczas tej rozmowy padł cytat wielokrotnie powtarzany przez prawicowych działaczy.

"Nikt jakoś nie pamięta, ile w czasie komuny zrobili dla nas Niemcy. Ja doskonale to pamiętam."

- Wanda Traczyk-Stawska
trwa ładowanie posta...

Twitter nie zapomniał, co zrobili Niemcy

Wypowiedź Wandy Traczyk-Stawskiej powraca raz po raz. Tym razem użytkownicy Twittera (X) postanowili przypomnieć, co Niemcy zrobili Polakom podczas II wojny światowej. Na portalu zaczęły pojawiać się zdjęcia ofiar wojsk niemieckich. Wśród portretów udostępnionych na Twitterze występują osoby zamordowane w obozach koncentracyjnych czy podczas powstania warszawskiego.

trwa ładowanie posta...

Wanda Traczyk-Stawska jest żołnierką AK, brała czynny udział w powstaniu warszawskim. Po wojnie została psycholożką. Znana jest ze swojej niechęci do obecnego rządu, a także regularnego wspierania osób walczących o swoje prawa. W 2020 r. wsparła protest przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Wanda Traczyk-Stawska pojawia się także podczas różnorodnych wydarzeń upamiętniających jej poległych przyjaciół. Jej wypowiedzi są często cytowane zarówno przez osoby ją popierające, jak i te, które otwarcie krytykują podejście powstanki do reparacji wojennych, współpracy z Niemcami czy rządu.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 2
  • emoji kupka - liczba głosów: 1
Wzruszenia i wstyd. 79. rocznica powstania warszawskiego [OPINIA]