Kogo boli język inkluzywny?

"Czy to robiłxś w 2023?". Trend na X budzi emocje

Źródło zdjęć: © canva
Marta Grzeszczuk,
02.11.2023 19:15

Na dawnym Twitterze, dziś X, pojawił się zagadkowy trend z odpowiedziami na serię pytań. To jak są sformułowane, jest zaskoczeniem dla części komentujących.

Wiele profili na X wrzuca odpowiedzi tak/ nie na 10 pytań o zbiorczym tytule "Czy to robiłxś w 2023?". Niektórzy użytkownicy i użytkowniczki platformy zastanawiali się, co kryje się za tym zagadkowym trendem.

O czym jest "czy to robiłxś w 2023?"?

Odpowiedzi bez pytań
Odpowiedzi bez pytań (@X)

Jeden z użytkowników sugerował, że chodzi o książkowe podsumowanie roku spopularyzowane przez jedną z księgarni internetowych.

Czy w pytaniach chodzi o nawyki czytelnicze?
Czy w pytaniach chodzi o nawyki czytelnicze? (@X)

Zdaje się jednak, że większość biorących udział w trendującym łańcuszku odpowiada na zupełnie inne, dużo bardziej intymne pytania.

"Czy to robiłxś w 2023?" zawiera bardzo intymne pytania
"Czy to robiłxś w 2023?" zawiera bardzo intymne pytania (@X)

Uwagę zwraca fakt, że w obu wersjach zestawu pytań, czasowniki są zapisane w inkluzywnej formie, gdzie pod literę "x" każda czytająca osoba może wstawić sobie formę odpowiednią dla rodzaju, którym się posługuje. Męską, damską lub niebinarną. Czy taka forma zapisu będzie się popularyzowała? Wiele na to wskazuje.

Kara chłosty w "Wolnej Polsce"
Kara chłosty w "Wolnej Polsce" (@X)

Oczywiście znajdują się i tacy, którym język inkluzywny się nie podoba. Nie dziwią anonimowe komentarze na X, jednak dużo głosów niezadowolonych pojawiło się również pod adresem popularnej psycholożki Marty Niedźwiedzkiej, która językiem inkluzywnym napisała wydaną niedawno książkę.

trwa ładowanie posta...

W komentarzach pod postem Wydawnictwa Wab o "błędach" w "O zmierzchu" Niedźwiedzkiej, bardzo dużo osób próbowało udowodnić autorce, że jej inkluzywna decyzja jest niewłaściwa.

Pomóż nam zmienić internet na lepsze. TUTAJ

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 1
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 2