Brak oświetlenia ulicznego dla dobra ptaków

Wyłączyli oświetlenie uliczne. Wszystko dla dobra ptaków

Źródło zdjęć: © Canva
Natalia Witulska,
31.10.2023 13:30

Do niesamowitej sytuacji doszło na portugalskiej Maderze. W poniedziałek 30 października wyłączono wszystkie uliczne lampy. Wszystko w trosce o migrujące ptaki.

Władze portugalskiej wyspy Madera zadbały o ptaki, które wyruszały w podróż w stronę niewielkiego archipelagu Wysp Selvagens. Podjęto decyzję o wyłączeniu ulicznego oświetlenia. Wszystko po to, aby zwierzęta nie miały problemu z odnalezieniem właściwej drogi.

Wyłączyli oświetlenie w trosce o ptaki

Na Maderze na kilka godzin zapanowała zupełna ciemność. Wszystko dlatego, że władze portugalskiej wyspy nakazały wyłączenie oświetlenia publicznego. Uliczne światła zaczęły działać dopiero po północy miejscowego czasu. Zadbano w ten sposób o migrujące ptaki, które szykowały się do lotu.

Jak donosi portal euractiv.pl, obecnie w okolicy migrują burzyki żółtodzioby, które przelatują obok Madery. Kierują się w stronę niewielkiego archipelagu Wysp Selvagens, znajdującego się pomiędzy portugalską Maderą a hiszpańskimi Wyspami Kanaryjskimi.

Włączyli lampy w trosce o migrujące ptaki
Włączyli lampy w trosce o migrujące ptaki (Canva)

Pomóż nam zmienić internet na lepsze. TUTAJ

Ornitolodzy z Portugalskiego Towarzystwa Badań Ptaków (SPEA) przekonali władze Madery do wyłączenia publicznego oświetlenia. Według nich silne sztuczne światło rozprasza, a nawet oślepia ptaki, które tracą z oczu odpowiednią drogę.

Akcja "Noc dla życia" miała na celu nie tylko pomoc ptakom. Chodziło również o uświadomienie mieszkańców wyspy, jak ważny jest okres migracyjny dla dobrostanu dzikich ptaków.

Źródło: euractiv.pl

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0