Uważaj czym karmisz ptaki

Uważaj, czym karmisz ptaki. Możesz szkodzić ekosystemowi

Źródło zdjęć: © Canva
Natalia Witulska,
20.11.2023 14:00

Dokarmianie ptaków to bardzo powszechne zjawisko. Najczęściej jako smakołyk ludzie wybierają chleb. Okazuje się, że to najgorsze, na co można postawić.

Rodziny karmiące ptaki nad jeziorem czy stawem to zupełnie normalny widok. Najczęściej można zauważyć, że rodzice z dziećmi karmią zwierzaki chlebem. Okazuje się, że to najgorsze, co mogą robić.

Naukowcy alarmują, że podawanie ptakom chleba szkodzi zarówno zwierzakom, jak i całemu ekosystemowi. Lepiej zdecydować się na inne pożywienie, chociażby ziarna.

Dokarmianie ptaków chlebem jest niebezpieczne

Eksperci z "The Canal and River Trust" przypominają, czym nie należy karmić ptaków. Okazuje się bowiem, że podawanie ptactwu wodnemu chleba, a w szczególności chleba białego i przetworzonego, może prowadzić do chorób układu pokarmowego, a nawet śmierci zwierząt.

Uważaj, czym dokarmiasz ptaki
Uważaj, czym dokarmiasz ptaki (Canva)

Pomóż nam zmienić internet na lepsze. TUTAJ

Pamiętajmy, że ptaki to żywe istoty, a nie śmietniki, do których możemy wrzucać co tylko chcemy. Jeżeli zauważymy, że na chlebie jest kawałek pleśni, wyrzućmy go do kosza, nie karmmy nim zwierzaków, ponieważ grzyb jest tak samo trujący dla nich, jak dla nas.

Przyrodnicy podkreślają również, że chleb, którego ptaki nie zjedzą, gnije i tonie. To powoduje poważne spustoszenia w ekosystemie. Organizacja "The Canal and River Trust" informuje, że gnijący chleb powoduje nadmierny rozkwit glonów na powierzchni zbiorników wodnych. Te pochłaniają tlen, a następnie wytwarzają groźne dla ryb toksyny.

trwa ładowanie posta...

Jak czytamy na ekologia.pl, nadmiernie rozwijająca się bujna roślinność przyczynia się zaciemnienia wody i utrudnia dostęp światła. W rezultacie to ogranicza, a nawet hamuje proces fotosyntezy. Dodatkowo im więcej chleba damy ptakom, tym więcej w zbiornikach wodnych będzie ich odchodów, które również nie są dobre dla środowiska.

Czym więc można karmić ptaki? Polecamy owies, nasiona, ryż, winogrona, sałatę czy mrożony groszek. Podziękują nam zarówno zwierzęta, jak i przyroda.

Źródło: ekologia.pl

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0