Wielka góra śmieci na K2. Cuchnie tak, że chce się wymiotować
Nirmal Purja to nepalski himalaista znany z filmu Netfliksa. Wspinacz odkrył górę śmieci w obozie na szczycie K2, która "cuchnęła tak, że chciało się wymiotować". Nie zamierza jej zostawić.
Tam, gdzie pojawia się człowiek, pojawiają się też śmieci. Zniszczyliśmy już nie tylko naszą planetę, zaśmieciliśmy już nie tylko oceany. Odpadki po ludziach latają nawet w przestrzeni kosmicznej.
Podobne
- Wyjazdy na święta znowu droższe. Gdzie wybiorą się Polacy?
- Nagranie z turystą trafiło do internetu. "Proszenie się o wypadki"
- "Ceremonie na wzór pierwszej komunii". Usprawiedliwia okrutne okaleczanie kobiet
- Lily Mołczanow zaprasza na wakacje. Koszt? Prawie 3 tys. zł
- Czarni ludzie: siedzą na plaży. Radny PiS: to podejrzane i dziwne
Fakt, że śmieci można znaleźć również na wysokich szczytach, nie powinien nas zatem dziwić. Zdjęcia, którymi podzielił się znany wspinacz, są jednak przerażające.
Nirmal Purja: Śmieci na K2 cuchną tak, że chce się wymiotować
Nirmal Purja to neplaski wspinacz i himalaista, którego możecie kojarzyć z dokumentu "14 szczytów: Nie ma rzeczy niemożliwych". Netfliksowy film śledzi zmagania w zdobywaniu wszystkich czternastu ośmiotysięczników w ciągu siedmiu miesięcy.
14 Peaks: Nothing Is Impossible | Official Trailer | Netflix
Purja prowadzi też fundację "Nimsdai Foundation", która zajmuje się m.in. wspieraniem projektów edukacyjnych i technologicznych w społecznościach himalajskich w Nepalu i Pakistanie oraz czyszczeniem górskich ekosystemów. Organizacja na swoich socialach zamieściła zdjęcie z obozowiska na K2 - jednego z największych szczytów na świecie. Smród z walających się tam śmieci był okropny.
"Śmieci na K2 w drugim obozie były w tym roku tak okropne, że nasz założyciel Nirmal prawie zwymiotował od wydobywającego się z nich smrodu" - czytamy na Instagramie organizacji.
Znajdujące się w obozie na K2 śmieci to m.in. gnijąca żywność i ludzkie odchody. Jak czytamy w poście, problem polega na tym, że śmieci są zamrożone w lodzie, który powoli się roztapia i wraz z wodą przedostają się do wód gruntowych.
Himalaista chce sprzątać szczyty górskie ze śmieci
Purja nie zmierza zostawić szczytu w takim stanie. Wraz ze swoją fundacją planuje specjalny projekt, który ma uporać się z obrzydliwym stosem śmieci na K2.
"Chcemy stworzyć zespół Szerpów, który będzie zajmował się czyszczeniem K2 i usuwaniem starych, używanych i niebezpiecznych lin w pełnym wymiarze godzin. To będzie wymagający i kosztowny projekt ze względu na wysokość K2 oraz przez opłaty na pozwolenia i wynagrodzenie dla pracujących z nami Szerpów" - czytamy na Instagramie.
Miejmy nadzieję, że himalaista uprzątnie śmieci znajdujące się na K2, ale przede wszystkim, że kolejni podróżnicy i wspinacze nie będą zostawiali śmieci na szczytach. O przyrodę powinniśmy dbać wszędzie.
Źródło: New York Post
Popularne
- Amsterdam zaprasza na rave na autostradzie. 9 godzin mocnego techno
- Łzy i drżący głos. PashaBiceps stracił czworonożnego przyjaciela
- Podejrzany o zabójstwo tiktokerki wrócił na miejsce zbrodni. Zostawił przerażający list
- Maskotki Minecraft do kupienia w Biedronce. Ile kosztują?
- Lalka Anabelle wyruszyła w upiorne tour. Warrenowie ostrzegali, żeby jej nie ruszać
- "Kocham cię". Justin Bieber w ogniu krytyki po słowach do 17-latki
- Mata przewiózł Marylę Rodowicz Mustangiem. Teledysk to totalny viral
- ChatGPT zamiast lekarza? Ekspert o nowym trendzie wśród Polaków [WYWIAD]
- "Bambiszonki" dropnęły do sklepów. Ile kosztują chrupki bambi?