W Tatrach trwa liczenie kozic górskich

W Tatrach rozpoczyna się liczenie kozic górskich. Akcja trwa od kilkudziesięciu lat

Źródło zdjęć: © canva / canva
Weronika Paliczka,
08.11.2023 13:00

Jak co roku w Tatrach rusza międzynarodowe liczenie kozic górskich. Rachmistrzowie z dwóch krajów ruszają na szlaki, aby sprawdzić, ile parzystokopytnych ssaków mieszka w najwyższych polskich górach.

Listopad to idealny czas na jesienne liczenie kozic w Tatrach. Jak co roku na szlaki polskich i słowackich gór wyjdzie prawie 300 rachmistrzów - 70 Polaków i 200 Słowaków. Cel jest jeden: sprawdzenie, ile kozic zamieszkuje Tatry.

Jak przebiega liczenie kozic?

Obserwatorzy zebrani w małe grupy poruszają się po przypisanych im sektorach. W sumie sektorów jest 131, a 35 z nich znajduje się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Rachmistrzowie zaznaczają na mapach w specjalnie stworzonej aplikacji zlokalizowane kierdle, czyli stada kozic. Badacze podają także "strukturę wiekowo-płciową kierdla, o ile udało się ją rozpoznać oraz godzinę obserwacji, a także uwagi, które ułatwią eliminację błędu podwójnego liczenia - np. 'o godzinie x kozice przeszły na drugą stronę grani'".

Pomóż nam zmienić internet na lepsze. TUTAJ

Czym różni się jesienne liczenie kozic od wiosennego? Wiosną szczególny nacisk kładzie się na liczbę kozic i młodych. Jesienią natomiast sprawdza się ogólną liczbę kozic - ich płeć i wiek są kwestią drugorzędną.

Liczenie kozic ma kilkudziesięcioletnią tradycję

Polsko-słowackie akcje liczenia kozic mają kilkudziesięcioletnią tradycję. Pierwsze liczenie parzystokopytnych ssaków miało miejsce w 1957 r. Badanie stanowi zarazem najstarszy na świecie monitoring przyrody prowadzony przez dwa kraje jednocześnie. Najważniejsze podczas liczenia jest bezpieczeństwo rachmistrzów oraz "starania, by nie zdublować tych samych kozic".

trwa ładowanie posta...

Źródło: Tatrzański Park Narodowy

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 4
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0