Uganda może pożegnać się z pieniędzmi. Powodem sytuacja osób LGBTQ+
Rząd Ugandy może spodziewać się kłopotów finansowych. Wszystko przez prawo anty-LGBTQ+, które zdaniem Banku Światowego jest niezgodne z jego podstawowymi wartościami.
Uganda może spodziewać się problemów w otrzymaniu nowych pożyczek od Banku Światowego. Powodem jest uchwalone 29 maja prawo anty-LGBTQ, które zakłada karę śmierci dla "seryjnych przestępców", czyli osób przenoszących choroby nieuleczalne, takie jak HIV i AIDS. Kara śmierci dotyczy także par, które weszły w relacje intymne przed ukończeniem 18. roku życia.
Podobne
- Gruzja przyjęła ustawę anty-LGBT. Życie straciła transpłciowa modelka
- Skreślili marzenia osób LGBT+. Sąd wydał wyrok
- Taylor Swift nie wspiera osób LGBTQ+? Jest gorsza niż Lizzo
- Rowling znowu przeciw LGBTQ+? Pisarka "zażartowała" z tweeta o morderstwie
- Najwyższy wymiar kary za miłość? Prezydent Ugandy zdecydował
W wyniku uchwalonej ustawy głos w sprawie sankcji zabrał m.in. Joe Biden. Teraz do amerykańskiego rządu dołączył Bank Światowy, deklarując blokadę kolejnych pożyczek dla Ugandy. Poprzednie pożyczki będą jednak w dalszym ciągu wypłacane.
Najnowsze stanowisko Banku Światowego uderza w rząd Ugandy
Oświadczenie z 8 sierpnia informuje o braku możliwości uzyskania nowych źródeł finansowania w przypadku dalszego stosowania prawa anty-LGBTQ.
W dalszej części oświadczenia Bank informuje, że żadne nowe formy finansowania nie zostaną przedstawione dyrektorom wykonawczym. Zmiana nastąpi dopiero wtedy, gdy zmieni się ugandyjskie prawo.
Reakcja Ugandy nie pozostawia złudzeń
Minister spraw zagranicznych Ugandy Okello Oryem określił zachowanie Banku Światowego jako hipokryzję. W rozmowie z agencją Reuters minister powiedział, że "istnieje wiele krajów Bliskiego Wschodu, które nie tolerują homoseksualistów, w rzeczywistości wieszają i zabijają homoseksualistów. W Stanach Zjednoczonych wiele stanów przyjęło prawa, które są albo przeciwko lub ograniczają działalność homoseksualną... więc po co czepiać się Ugandy?"
Uganda jest jednym z 38 krajów w Afryce, który penalizuje stosunki homoseksualne. Wśród krajów, w których związki homoseksualne są legalne, można wymienić Południową Afrykę, Mozambik, Lesotho, Botswanę, Angolę, Seszele, Madagaskar, Rwandę, Czad, Wyspy Św. Tomasza i Książęcą, Demokratyczną Republikę Konga, Gabon, Gwineę Równikową, Kongo, Republikę Środkowoafrykańską, Wyspę Św. Heleny, Wyspę Wniebowstąpienia, Wybrzeże Kości Słoniowej, Republikę Zielonego Przylądka, Niger, Mali, Gwineę Bissau, Benin, Burkina Faso.
Co ciekawe, część krajów na terenie Afryki zabrania męskich związków homoseksualnych, natomiast dopuszcza damskie związki. Są to południowa część Nigerii, w której nie funkcjonuje prawo szariatu, Zambia, Zimbabwe, Malawi, Eswatini, Mauritius, Kenia, Sierra Leone i Ghana.
Popularne
- To oni pozwali Sylwestra Wardęgę. Lista jest bardzo długa
- W 12 godziny spała z 1000 facetów. Onlyfansiara twierdzi, że pobiła rekord
- Dubajska czekolada trafiła do Żabki. Limitowana i ekstremalnie droga
- AI Iga Świątek wali szoty w reklamie pubu Mentzena. Będą pozwy?
- "Fazolandia" sprzedana. Koniec marzenia słynnego youtubera
- Jelly Frucik spał z Wojtkiem Golą? Żaden 20-stronnicowy dokument tego nie wymaże
- Dawid Podsiadło z AliExpress. Hubert jak Maciej Musiał - też posprząta mieszkanie
- Merch Drwala 2025 nadchodzi. Trzy daty, które lepiej zapamiętaj
- 19 stycznia krytyczną datą dla TikToka. MrBeast zabrał głos