Oskar Szafarowicz i Wiktoria Mielniczek

Szafarowicz dostał rządową dotację? W sieci krążą screeny dokumentów

Źródło zdjęć: © @Mielniczek_W X
Marta Grzeszczuk,
17.01.2024 13:30

W mediach społecznościowych pojawiły się informacje o setkach tysięcy złotych rządowych dotacji dla stowarzyszenia "Polska - Nasza Duma". W jego zarządzie zasiada działacz młodzieżówki PiS Oskar Szafarowicz. Sprawdziliśmy, co dokładnie znajduje się na rządowych stronach.

15 stycznia w mediach społecznościowych zaczęły krążyć informacje o dotacjach dla stowarzyszenia "Polska - Nasza Duma", które Oskar Szafarowicz założył w 2022 r. wspólnie z Wiktorią Mielniczek i Kamilem Kaniukiem. Czy młodzi działacze rzeczywiście dostali z pieniędzy publicznych ponad 120 tys. zł?

Stowarzyszenie "Polska - Nasza Duma" zostało wpisane do ewidencji 26 sierpnia 2022 r. Jest stowarzyszeniem zwykłym, które nie ma obowiązku wpisu do KRS. 18 sierpnia Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ogłosił nabór do Rządowego Programu Fundusz Młodzieżowy na lata 2022-2033, edycja 2022.

Stowarzyszenie "Polska - Nasza Duma" powstało w 2022 r.

Wpis do rejestru stowarzyszenia Polska - Nasza Duma
Wpis do rejestru stowarzyszenia Polska - Nasza Duma (@bip.warszawa.pl)

Wśród celów stowarzyszenia zgłoszonych do ewidencji znalazły się m.in.:

  • działanie na rzecz podtrzymywania polskiej tradycji narodowej, wolnościowej, niepodległościowej i solidarnościowej
  • kształcenie przyszłej polskiej elity narodowej
  • popularyzacja wiedzy o historii Polski i Narodu Polskiego
  • promowanie postaw obywatelskich i aktywności społecznej młodego pokolenia

Czy stowarzyszenie Szafarowicza dostało ponad 100 tys. zł?

trwa ładowanie posta...

Po ogłoszeniu wyników naboru do Funduszu Młodzieżowego wiadomości.wp.pl opisały program jako rozdawanie przez rząd pieniędzy "swoim organizacjom". Do takiej konkluzji uprawniała zarówno lista ekspertów oceniających wnioski, jak i lista ostatecznych beneficjentów programu. Czy znalazło się wśród nich stowarzyszenie Szafarowicza?

"Polska - Nasza Duma" złożyło wniosek o dofinansowanie w wysokości 124 418, 97 zł. Górną granicą w części programu, w ramach której stowarzyszenie ubiegało się o dotację, było w 2022 r. 125 tys. zł. Zadaniem, które Szafarowicz, Mielniczek i Kaniuk zawarli w tytule wniosku, była: "Budowa i wzmocnienie potencjału stowarzyszenia".

Wniosek stowarzyszenia Polska - Nasza Duma trafił na listę rezerwową programu rządowego
Wniosek stowarzyszenia Polska - Nasza Duma trafił na listę rezerwową programu rządowego (@niw.gov.pl)

Screen, który krąży w mediach społecznościowych jako potwierdzenie dotacji dla "Polska - Nasza Duma", pochodzi z listy wniosków, które zostały rozpatrzone pozytywnie pod względem merytorycznym.

Finalnie jednak stowarzyszanie znalazło się na "Liście rezerwowej wniosków - niedofinansowanych w związku z wyczerpaniem alokacji na konkursy ramach Rządowego Programu Fundusz Młodzieżowy na lata 2022-2033, edycja 2022 Priorytet 2-3". Pliki z w wynikami naboru są dostępne z na stronie Narodowego Instytutu Wolności.

Wygląda więc na to, że stowarzyszeniu Szafarowicza nie udało się pozyskać pieniędzy z Rządowego Programu Fundusz Młodzieżowy. Nie oznacza to jednak, że "Polska - Nasza Duma" została bez pomocy finansowej rządu PiS.

Stowarzyszenie Szafarowicza dostało ponad 130 tys. od MEiN
Stowarzyszenie Szafarowicza dostało ponad 130 tys. od MEiN (@gov.pl)

Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało wyniki konkursu na dotacje w ramach Programu Wsparcia Edukacji. Stowarzyszenie "Polska - Nasza duma" dostało w nim 130,5 tys. zł na zorganizowanie "biegu patriotycznego 'Wolność - największy skarb współczesnej Polski'". Komentujący te doniesienia na portalu X zauważyli, że w sieci nie ma śladu po takim wydarzeniu.

Komentarz Oskara Szafarowicza

Szafarowicz oświadczył na portalu X, że jedyne publiczne środki, jakie otrzymał to stypendium naukowe Prezydenta Warszawy w szkole średniej w 2015 r. Działacz PiS oznajmił: "Stowarzyszenie, do którego należę, realizowało jeden projekt patriotyczny (bieg pamięci), lecz nie uczestniczyłem w tym wydarzeniu. Z tego co wiem lokalna wspólnota mocno się zaangażowała, bieg się udał. Środki zostały rozliczone, choć organizatorzy musieli sporo dołożyć z własnej kieszeni, grant pokrył cześć wydatków".

Komentarz Oskara Szafarowicza na portalu X
Komentarz Oskara Szafarowicza na portalu X (@Szafarowicz2001 X)

Szczególnie ciekawe jest w tym oświadczeniu sformułowanie "stowarzyszenie, do którego należę". Oskar Szafarowicz jest w zarządzie stowarzyszenia "Polska - Nasza Duma". Na portalu ngo.pl zbierającym dane o organizacjach pozarządowych e-mail kontaktowy do stowarzyszenia zawiera nazwisko Szafarowicza.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 8
  • emoji ogień - liczba głosów: 2
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 26
  • emoji smutek - liczba głosów: 3
  • emoji złość - liczba głosów: 147
  • emoji kupka - liczba głosów: 44
Emigrant,zgłoś
Ciekawe, czy ten bieg się tak naprawdę odbył, bo skoro nie ma żadnego śladu po nim, to prawdopodobnie to była ściema i znowu ktoś przytulił kasę za nic...
Odpowiedz
15Zgadzam się0Nie zgadzam się
Kolejny , który będzie znał się na wszystkim , czyli niczym i oderwany od rzeczywistości
Odpowiedz
13Zgadzam się0Nie zgadzam się
Thorn,zgłoś
Ten gość nie jest wart aby o nim nawet rozmawiać. Należy go po prostu olać.
Odpowiedz
19Zgadzam się1Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 134
Komentarze (134)
Powrót