"Ohydna i obrażająca". Komu przeszkadza Santa Muerte?
Częstochowski Obóz Patriotyczny nawołuje do bojkotu miejscowej cukierni ze względu na figurkę, która w niej stoi. Dlaczego postać z meksykańskiego folkloru wzbudziła niechęć skrajnej prawicy?
Profil na Facebooku Polski Obóz Patriotyczny Częstochowa na co dzień zajmuje się Europejskim Zielonym Ładem, prawem aborcyjnym czy Żołnierzami Wyklętymi. Jednak 23 lipca na listę rzeczy spędzających sen z powiek częstochowskim patriotom trafiła jeszcze jedna sprawa. Chodzi o figurkę, która pojawiła się w jednej z miejscowych cukierni.
Podobne
- "I się zaczęło". Polak nagrał, co słychać wieczorem w Turcji
- Demolują przydrożne kapliczki. To nie "Wiedźmin 3", to fala zniszczeń na Podlasiu
- Co do diabła? SatanCon uczci 10. urodziny Świątyni Szatana
- Kościół stracił młodych Polaków? Dane z religii mówią wszystko
- Horror dzieci trwał latami. Były ksiądz wreszcie za to odpowie
Ohydna i obrażająca uczucia religijne figurka w cukierni?
Obóz zamieścił na Facebooku zdjęcie niewielkiej figurki w niebiesko-fuksjowo-złotej szacie z wiankiem z dużych kwiatów na głowie. Twarz, ręce i stopy kobiecej postaci są pomalowane w czarno-biały wzór ludzkiego szkieletu. Opis, który towarzyszył zdjęciu to: "Właścicielka klubokawiarni Szypułka przy ul. Śląskiej umieściła na ladzie ohydną i obrażająca uczucia religijne figurkę Matki Bożej w kształcie kościotrupa. Od dziś nie będę już korzystał z usług tego lokalu i do tego samego wzywam wszystkich częstochowian, którzy szanują uczucia religijne innych".
Trudno o większą ironię, niż ostatnie zdanie dramatycznego wpisu. Figurka przedstawia Nuestra Señora de la Santa Muerte, nazywaną też Santa Muerte, czyli Świętą Śmierć. Jest postacią z kultury meksykańskiej, przykładem synkretyzmu religijnego. To łączenie różnych wierzeń religijnych, zlewanie ich w jedno. W tym wypadku postaci Matki Boskiej i staroazteckiego bóstwa śmierci.
Santa Muerte jest elementem meksykańskich wierzeń
Co prawda wyznania chrześcijańskie odżegnały się od Santa Muerte, ale jej celem nie jest obrażanie nikogo. Jest ważną postacią dla wielu mieszkanek i mieszkańców Meksyku, symbolem uzdrawiania, ochrony, dobrobytu finansowego i zapewnieniem ścieżki do życia pozagrobowego. Jej postać jest związana z hucznie obchodzonym w Meksyku Świętem Zmarłych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
NAJJJKA: "Ludzie zakładali się o moje dziewictwo"
Można by pomyśleć, że post Obozu Patriotycznego to przykład ślepoty kulturowej, czyli niedostrzegania, że różne kultury mogą mieć odmienne spojrzenie na te same kwestie. Można też spekulować, czy za nawoływaniem przez skrajnie prawicową organizację do bojkotu prowadzonej przez kobietę wegańskiej cukierni nie stoi inna motywacja, niż tylko niezwykle wrażliwa bogobojność.
Popularne
- Jelly Frucik zablokowany na TikToku. "Ryczę i jestem w rozsypce"
- Kim są "slavic dolls"? Śmiertelnie niebezpieczny trend na TikToku
- Vibez Creators Awards - wybierz najlepszych twórców i wygraj wejściówkę na galę!
- Były Julii Żugaj szantażował jurorów "Tańca z gwiazdami"? Szalona teoria fanów
- Amerykanie nie umieją zrobić kisielu? Kolejna odsłona slavic trendu
- Quebonafide ogłosił finałowy koncert? "Będzie tłusto"
- Chłopak Seleny Gomez się nie myje? Prawda wyszła na jaw
- Jurorka "Tańca z gwiazdami" węszy romans? "Ja nie widzę tej relacji"
- Agata Duda trenduje za granicą. Amerykanie w szoku