Check out english version
lifestyle
Lekarze z zaświadczeniem od proboszcza? Tylko z uczelni o. Rydzyka
NBP wypuściło inflacjobus na ulice miast. Jeździ i tłumaczy, co jest przyczyną inflacji

NBP wypuściło inflacjobus. Jeździ i tłumaczy, co jest przyczyną inflacji

Źródło zdjęć: © vibez / canva, twitter
Weronika Plucińska,
26.05.2023 10:15

Od kilku miesięcy możemy obserwować dwucyfrowy wynik inflacji w Polsce. W marcu 2023 r. wyniosła ona 16,1 proc., a miesiąc później było już 14,7 proc. Narodowy Bank Polski znalazł sposób na tłumaczenie prawdziwych przyczyn inflacji. Najpierw był to baner, teraz jest inflacjobus. Co będzie dalej?

16 maja 2023 r. mogliśmy zobaczyć przed budynkiem Narodowego Banku Polskiego baner z głównymi przyczynami inflacji. Na plakacie zamieszczono również zdanie, że obciążanie NBP i rządu za wysokie podwyżki cen jest rzekomo narracją Kremla.

NBP wyjaśniał, że na wysoką inflację wpływają agresja na Ukrainie oraz skutki pandemii. 25 maja 2023 r. bank centralny postanowił pójść o krok dalej. W ramach promowania kampanii na ulicach wielu polskich miast pojawił się inflacjobus. Ma to na celu uświadomienie obywatelom, że podobno wysokie ceny to nie jest wina rządu.

Inflacjobus na ulicach polskich miast

Na Twitterze dyrektor kreatywny portalu Strefa Inwestorów Szymon Machalica udostępnił nagranie, na którym inflacjobus jeździ po ulicach Warszawy. Samochód jest oklejony podobnym banerem, jaki znajduje się przed budynkiem NBP.

Redakcja TVN24 zapytała Narodowy Bank Polski, dlaczego zdecydowali się na taki krok. NBP tłumaczy, że jest to część większej kampanii.

"Kampania 'Główne przyczyny inflacji' realizowana jest w wielu mediach oraz w przestrzeni publicznej, między innymi na budynkach oddziałów NBP w całym kraju" - odpowiada NBP dla TVN24.

trwa ładowanie posta...

Jak informuje biuro prasowe NBP w rozmowie z TVN24, wspomniana kampania ma na celu utrwalenie poprawnego zrozumienia źródeł inflacji. Rzecznik prasowy banku centralnego twierdzi, że NBP podjęło taką decyzję w obliczu rozpowszechnianych rzekomo nieprawdziwych informacji, które mogą być kreowane jako element propagandy.

"Co prawda, inflacja w Polsce szybko spada, zgodnie z przewidywaniami NBP, dzięki działaniom NBP i RPP, jednak poprawne, ogólnospołeczne zrozumienie źródeł tych procesów, jest nierozerwalnie związane z realizacją zadań NBP" - dodaje biuro prasowe NBP dla TVN24.

Co myślicie o inflacjobusie?

źródło: donald.pl

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Komentarze (0)
arrow
Mata w niespodziewanym miejscu. Pojawił się podwójnie na meczu