Co jest zdrowsze - mleko krowie czy mleko roślinne?

Mleko krowie jest zdrowsze niż mleko roślinne? Nowe badania mogą zdziwić

Źródło zdjęć: © canva
Anna RusakAnna Rusak,27.07.2023 15:00

Naukowcy postanowili przebadać ponad 200 roślinnych napojów będących zamiennikiem mleka krowiego. Sprawdzili, które z nich zawiera więcej wartości odżywczych. Odpowiedź nie jest oczywista.

Choć mleko wydaje się nie być produktem, który mógłby wywołać kontrowersje, to nie do końca tak jest. Wystarczy dorzucić, że chodzi o mleko roślinne i już pojawią się głosy dotyczące tego, co ci okropni weganie robią z naszym pysznym, świeżym mlekiem od krówki!

Zamiast rozmawiać o opiniach na temat roślinnych zamienników, naukowcy z University of Minnesota postanowili sprawdzić, które mleko jest dla nas zdrowsze. Wnioski mogą być zaskakujące i nieoczywiste - również dla wegan.

Mleko roślinne nie jest zdrowe?

Zespół naukowców z University of Minnesota w Stanach Zjednoczonych postanowił przeanalizować ponad 200 roślinnych mlek dostępnych na półkach sklepowych i porównać ich wartości odżywcze do mleka krowiego. Wyniki zostały przedstawione w poniedziałek 24 lipca na spotkaniu American Society for Nutrition i są dość zaskakujące.

Badacze skoncentrowali się na poziomach: białka, wapnia, witaminy D, tłuszczów i cukrów w napojach roślinnych i mleku. Jeśli chodzi o pierwszy z tych składników, to wyniki nie były najlepsze.

Okazało się, że tylko 19 proc. mlek roślinnych zawierało białko na poziomie równym lub przewyższającym poziom białka w mleku krowim. Tutaj najlepiej wypadły napoje sojowe i grochowe. Warto jednak dodać, że poziom witaminy D i wapnia w większość napojów roślinnych był odpowiedni.

170 z 233 napojów roślinnych zostało wzbogaconych wapniem na poziomie zbliżonym do tego, który można znaleźć w 234 ml szklanki mleka. Podobnie było z zawartością witaminy D. Najwięcej takich składników można było znaleźć w mleku owsianym (76 proc.), sojowym (69 proc.) oraz migdałowym (66 proc.).

trwa ładowanie posta...

Co jest zdrowsze - mleko krowie czy mleko roślinne?

Dietetyczka Abigail Johnson z University of Minnesota, cytowana przez CNN, zaznacza jednak, że nie martwi się niekiedy nieprzychylnymi wynikami mlek roślinnych. Według niej brakujące składniki można z łatwością pozyskać z innych źródeł.

- Zbytnio się tym nie martwię, ponieważ łatwo można pozyskać te składniki odżywcze z innych źródeł, a mleko krowie z pewnością nie jest ani doskonałe, ani niezawodne. Jeśli jednak konsument myśli, że mleko roślinne zastępuje nabiał jeden do jednego, to w wielu przypadkach tak nie jest - powiedziała Johnson.

Christopher Gardner, profesor medycyny ze Stanford Prevention Research Center w Kalifornii, zaznacza, że nie powinniśmy rezygnować z mleka roślinnego. Według niego to wciąż zdrowsza opcja niż mleko krowie. Zaznacza też, że spora część osób pozyskuje wapń z innych źródeł.

- Moją pierwszą reakcją na stwierdzenie: "O mój Boże, mleko roślinne nie jest tak wartościowe jak mleko krowie" byłoby powiedzenie, że to bzdura. Żadne mleko roślinne nie zawiera cholesterolu, wszystkie mają bardzo niski poziom tłuszczów nasyconych, a niektóre z nich zawierają błonnik. A jeśli chodzi o nabiał i wapń, to trzy czwarte świata nie toleruje laktozy i pozyskuje ten składnik w inny sposób - zaznacza Garner.

Jego zastrzeżenia do mleka krowiego pokrywają się z tym, o czym pisała Marta, gdy przedstawiała mleko z karaluchów. Naukowcy już w 2021 r. ustalili, że krowie mleko nie jest konieczne w diecie dorosłych. Ze względu na hormony w nim występujące może być też powiązane z większym ryzykiem zachorowania na raka prostaty.

The Cruel Reality of Dairy Farms | Is Drinking Cow Milk Ethical? | Milk Production | ENDEVR Explains

Mleko krowie czy roślinne - które jest lepsze?

W tym wszystkim nie można też zapomnieć o tym, jak niekorzystny wpływ ma przemysł mleczarski na środowisko i w jakich warunkach żyją zwierzęta, dzięki którym na naszych półkach może znaleźć się mleko krowie. Wielu wegan i wegetarian właśnie dlatego decyduje się na jego porzucenie. Jeśli ten aspekt was interesuje, to w jednym z tekstów pokazywaliśmy, czemu mlekiem najlepszym dla środowiska jest to zrobione z roślin.

Jeśli wziąć to wszystko pod uwagę, dylematy dotyczące mleka roślinnego i krowiego stają się pewnie trudniejsze. Najlepszym rozwiązaniem będzie więc po prostu wybieranie roślinnych zamienników, które są wzbogacane witaminami i czytanie składów.

MLEKO ROŚLINNE - jakie wybierać?

Źródło: CNN, PAP

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0