Sławomir Mentzen w Sejmi

Czy Polki i Polacy powinni mieć łatwiejszy dostęp do broni? Mentzen jest na tak

Źródło zdjęć: © East News
Marta Grzeszczuk,
22.11.2023 18:15

Sławomir Mentzen opowiada się za ułatwieniem dostępu do broni w Polsce. Jego argumenty odnośnie do Stanów Zjednoczonych mijają się z prawdą.

Poseł Sławomir Mentzen udzielił 22 listopada wywiadu w Radiu Zet. Jednoznacznie opowiedział się w nim za ułatwieniem dostępu do broni w Polsce. Ubolewał, że przepisy są w tym zakresie bardzo restrykcyjne i niewiele osób ma dostęp do broni i potrafi się nią posługiwać.

Mentzen o strzelaninach w Stanach Zjednoczonych

Prowadzący wywiad Bogdan Rymanowski zapytał ironicznie: "A nie boi się pan, że jak za bardzo poluzujemy przepisy, to się wszyscy pozabijamy". Mentzen odpowiedział: "Wydaje mi się, że się wszyscy nie pozabijamy". Dziennikarz dopytywał: "Słyszy Pan, co dzieje się praktycznie co miesiąc w Stanach Zjednoczonych? Tam strzelaniny są nawet w szkołach".

Polityk odpowiedział: "W szkołach nie można akurat posiadać broni, co pokazuje, że zakaz posiadania nie chroni przed strzelaninami". To nie jest prawdą. Według centrum informacyjnego Giffords Law Center w 10 stanach nauczyciele mogą posiadać ukrytą broń. Są to m.in. Alaska, Missouri, Michigan czy Wyoming. W niektórych stanach szkoły mają także uzbrojoną ochronę.

Mentzen stwierdził również: "stany, w których ludzie uczciwi posiadają broń, są stanami bezpiecznymi". Zakładając, że nauczyciele są ludźmi uczciwymi, to również to stwierdzenie posła Konfederacji mija się z prawdą. Stany, w których nauczyciele mogą wnieść broń do szkoły to jedne z tych, gdzie w wyniku użycia broni ginie najwięcej osób.

Jak podało w 2022 r. edition.cnn.com, stany, w których najwięcej osób zostaje zabitych za pomocą broni, to po prostu te, w których jest największa dostępności broni palnej.

Czy argumentacja Mentzena jest przekonująca mimo braku pokrycia w faktach? Na to samo pytanie, na które poseł odpowiedział twierdząco, w sondzie w trakcie audycji głosowali słuchacze i słuchaczki. Zapytano: "Czy dostęp do broni w Polsce powinien być łatwiejszy?" 65 proc. osób odpowiedziało nie, 35 proc. tak.

Źródło: radiozet.pl

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 2
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 2
Jango,zgłoś
Chciałby łazić z gnatem na to swoje kwaśne piwo ?!
Odpowiedz
2Zgadzam się0Nie zgadzam się