Finlandia inwestuje w bezemisyjną energię.

Cena prądu spadła w Finalndii o 75 proc. Jak to możliwe?

Źródło zdjęć: © canva
Marta Grzeszczuk,
18.05.2023 16:30

W kwietniu uruchomiono trzeci reaktor fińskiej elektrowni atomowej Olkiluto. Spowodowało to spektakularny spadek ceny prądu w tym kraju.

O elektrowni Olkiluoto pisaliśmy już w kontekście jej kwietniowego uruchomienia. Jak podaje portal thenationalnews.com, dzięki aktywacji jej trzeciego rektora cena megawatogodziny spadła w Finlandii o 75 proc. w stosunku do grudnia 2022 r. Oilkuoto jest jedną z największych elektrowni atomowych na świecie.

W związku ze wstrzymaniem dostaw prądu z Rosji w odpowiedzi na jej atak na Ukrainę, Finowie mają za sobą ciężką zimę. Niewiele brakowało, żeby byli zmuszeni do wprowadzenia planowanych przerw w zasilaniu. Po ukończeniu Olikuoto takie problemy się nie powtórzą.

Finlandia będzie pierwszym krajem bezemisyjnym?

Atom jest trzecim najważniejszym źródłem prądu w Finlandii po paliwach kopalnych i generatorach wiatrowych. Do 2027 r. głównym źródłem fińskiej elektryczności ma zostać odnawialna energia wiatrowa. Paliwa kopalne to obecnie tylko 37 proc. miksu energetycznego w Finlandii, która chce do 2035 r. zostać pierwszym rozwiniętym krajem o zerowej emisji netto gazów cieplarnianych.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0