Chappi Cheri oskarża innych o "zdradę vtubingu"

"Wielka drama vtuberowa". Pokłóciły się o to, kto "zdradził vtubing"

Źródło zdjęć: © @ChappyCheri X
Marta Grzeszczuk,
11.01.2024 17:00

Na twitchu trwa dyskusja, kto ma prawo nazywać się vtuberem lub vtuberką. Na czym polega vtubing?

Złote Antosie 2023 to pierwsza edycja nagród dla twórców i twórczyń z polskiego Twitcha. Plebiscyt organizuje Xayoo Industries, grupa popularnych streamerów. Start głosowania, które potrwa do 16 stycznia, ogłosił Dominik Stokłosa, znany na platformie jako Mokry Suchar. Przynajmniej jedna z kategorii Złotych Antosi od razu wzbudziła kontrowersje.

Co to takiego vtubing i kto go "zdradził"?

trwa ładowanie posta...

Na portalu X pojawiło się nagranie, na którym nominowana do nagrody vtubera roku Chappy Cherri zarzuca dwóm innym nominowanym twórcom, że nie zasługują na takie wyróżnienie, ponieważ "zdradzili vtubing". "Co to jest za vtuber, który mówi 'jutro streamuje z twarzą' i streamuje z twarzą trzy razy w tygodniu na przykład?" - oburzyła się Cherri.

Vtubing, czyli wirtualny (virtual) youtubing polega na tworzeniu treści internetowych jako dwuwymiarowy, animowany awatar. Obecnie technologia pozwala vtuberom również streamowanie na żywo, animowane postaci są nakładane na ich gesty i mimikę w czasie rzeczywistym.

Vtubing wpisuje się w szerszy trend, w ramach którego, zwłaszcza pokolenie alpha (roczniki urodzone po 2010 r.) i młodsze osoby z pokolenia Z w wirtualnym świecie występują właśnie jako awatary. Jednym ze źródeł tego trendu jest zapewne fakt, że te osoby wychowały się na wcieleniowych grach komputerowych.

Wiąże się również z niechęcią wśród najmłodszych użytkowników sieci do wręcz wymaganego w większości mediów społecznościowych "żyłowania" swojego realnego wyglądu fizycznego do utartych, często przerysowanych standardów.

Chappy Cherri kontra Shini u Mokrego Suchara

trwa ładowanie posta...

Chappy Cherri jest jedną z najpopularniejszych polskich vtuberek i vtuberów. Na ekranach wystaje jako białowłosa postać z anime z uszami lisa. Z Shini, która jest jednym z dwóch twórców, którym zarzuciła "zdradę", dyskutowała 10 stycznia na streamie u Mokrego Suchara.

trwa ładowanie posta...

Od dyskusji czy jest fair zbieranie od widzów na model 2D, a następnie częściowe zarzucenie tego projektu vtuberki płynnie przeszły do prywaty, à propos tego, kto się czuje oszukany, a kto się od kogo, w którym momencie odciął. Całej rozmowy można wysłuchać na kanale Suchara na Twitchu.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0