muzyka

Playlista od Organka czy Dawida Podsiadło? Teraz możesz sprawdzić, czego słuchają

Źródło zdjęć: © Unsplash.com
Anna RusakAnna Rusak,08.11.2020 20:24

Dawid Podsiadło, Kasia Nosowska czy Organek – kogo wybierzecie na swojego muzycznego przewodnika? Jeśli chcecie poszerzyć dźwiękowe horyzonty, nowy portal jest dla Was.

Nie ma co ukrywać – pandemia nie wpłynęła najlepiej na kulturę. Trudności nie ominęły też branży muzycznej. Festiwale zostały przeniesione, większość koncertów także, a to oznacza, że artyści stracili swoje podstawowe źródło dochodu.

Jeśli myśleliście, że większość z nich zarabia na sprzedaży płyt, to zapytajcie samych siebie, kiedy ostatnio jakąś kupiliście? No właśnie. Muzyki najczęściej słuchamy na serwisach streamingowych. Jest to i wygodne, i pomocne – w końcu dzięki tak szerokiemu wachlarzowi utworów możemy odkrywać przeróżne dźwięki.

Jest jednak drobny minus tej sytuacji – algorytmy. Zamykają nas nie tylko w informacyjnych, ale i kulturowych bańkach. Utwory, które są nam proponowane, zazwyczaj zostają z nami na chwile, bo "to już było", "podobne", "nic nowego". Serwis PrzestrzeńMuzyki.pl ma zmienić tę sytuację.

Dawno, dawno temu, gdy nową muzykę poznawaliśmy przez radio, zdawaliśmy się na rekomendacje (zazwyczaj świetne) dziennikarzy muzycznych. Nowy serwis ma działać trochę na podobnej zasadzie, tylko że muzykę będą nam polecali… nasi ulubieni artyści.

Trzeba przyznać, że jest to świetny pomysł. Kto z nas nie chciałby posłuchać tego, co aktualnie leci w słuchawkach Dawida Podsiadło? Przecież to jak zaglądanie do ich najważniejszych fragmentów codzienności - bo czy dla muzyka jest coś cenniejszego niż właśnie muzyka?

trwa ładowanie posta...

Oczywiście poza artystami znajdziecie tam też playlisty najlepszych dziennikarzy muzycznych i wydawnictw muzycznych. Ponadto dostępna jest też zakładka koncertowa, dzięki której możecie posłuchać przeróżnych koncertów bez wychodzenia z domu!

Jak sami twórcy piszą o projekcie:

"Wierzymy, że w dzisiejszym świecie muzycznym nie liczą się wyłącznie algorytmy funkcjonujące na platformach streamingowych i społecznościowych. Wierzymy także w człowieka i jego wrażliwość. Wierzymy w osłuchanie i doświadczenie pasjonatów i ekspertów. Bowiem wierzymy w bezcenną siłę pasji wszystkich słuchaczy oraz w tzw. "human touch" w świecie cyfrowym".

Uważam, że to bardzo piękna idea, która nie tylko otwiera nas na nowe brzmienia, ale także uwypukla to bardziej ludzkie, czułe podejście do muzyki i jej twórców oraz twórczyń. W końcu nie są oni naszymi mentorami, a przewodnikami – mogą nam tylko pokazać drogę i to od nas będzie zależało, czy będziemy chcieli z nimi pospacerować po tych nieznanych ścieżkach dźwięków.

Jak słuchać? Nie musicie się nigdzie rejestrować, to najważniejsze. Playlisty pochodzą z przeróżnych serwisów, np. ze Spotify i YouTube. W serwisie możecie się też zarejestrować. Dzięki temu będziecie mogli oceniać, komentować, a także tworzyć własne playlisty i dzielić się nimi ze znajomymi.

Także jeśli chcecie wiedzieć, co kryje się w playliście Dawida "Nie straszne mi melodie" albo jakie dźwięki w "Rzeczach Ulubionych Patriotycznych" zawarła Kasia Nosowska, to musicie odwiedź Przestrzeń Muzyki!

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0