pop-qultura
Patoyoutuber tłumaczy, dlaczego pomagał Kamerzyście. Śmiać się czy płakać?
Protest w Warszawie

Najlepsze protest songi (nie)tylko na strajk

Źródło zdjęć: © Screen z YouTube.com
Anna RusakAnna Rusak,05.11.2020 21:28

Artyści nie pozostają obojętni na sytuację w kraju. Oto piosenki, które powstały jako komentarz do bieżących wydarzeń - i które można usłyszeć na większości protestów.

bDYNTYaH

Choć pandemia poważnie dotknęła branżę kulturalną, wciąż możemy liczyć na kreatywność i zaangażowanie artystów. Protest songi od zawsze były nieodłączną częścią strajków, a nowe utwory pojawiają się co chwila także i teraz.

W tym zestawieniu znajdziecie zarówno te najpopularniejsze (nawet chyba już kultowe), jak i mniej oczywiste kawałki. Wszystkie rozbrzmiewały - i rozbrzmiewają - nie tylko podczas "tradycyjnych" protestów, ale także w trakcie strajków online. I nie zapowiada się, żeby szybko zniknęły z rewolucyjnych playlist.

Zwykła Polka - Piosenka patriotyczna

Jedna z pierwszych piosenek, które pojawiły się w odpowiedzi na aktualne wydarzenia. Pozornie lekka i przyjemna – w końcu ukulele znane jest ze swych kojących i raczej radosnych dźwięków. Jeśli jednak wsłuchamy się w słowa, bardzo szybko okaże się, że piosenka wcale nie ma wesołego wydźwięku.

bDYNTYaJ

Autorka wypuściła też kolejną piosenkę, która z kolei nawołuje do siostrzeństwa - ją też warto przesłuchać!

Piosenka patriotyczna.

The Dumplings - Każda z nas

Choć zespół zawiesił na jakiś czas działalność, co jakiś czas powraca z nowym singlem. Ostatnio był to utwór Pewne serce, a w tym tygodniu pojawiła się nowa piosenka nawiązująca do obecnej sytuacji w kraju. Jak wskazuje sam zespół:

bDYNTYaL

"Każdy ma prawo wyboru. Każdy ma prawo do opieki. Każdy ma prawo do wolności. Każda kobieta powinna mieć prawo do decydowania o sobie".

Myślę, że takiego przesłania najbardziej teraz potrzebujemy, byśmy nie zapominali, że walczymy o prawa każdej z nas.

The Dumplings - Każda z nas (Official Visual)

Karol Krupiak - Osiem gwiazd (wojna) prod. lexnour

Głos zabrało też młode pokolenie. Utwór Karola Krupiaka bardzo szybko rozszedł się po sieci - i w zasadzie trudno się temu dziwić. W bardzo inteligenty sposób wypunktowuje polityków, nie pomijając przy tym pozostałych przewinień władzy (obrywa się np. Jackowi Sasinowi).

bDYNTYaR

Najsmutniej brzmi chyba jednak ta fraza: "Pokolenie pełne bólu, wkurwienia i łez". Zresztą, przesłuchajcie kawałek i sami oceńcie, czy zgadzacie się z jego przesłaniem!

karol krupiak - osiem gwiazd (wojna) prod. lexnour

Cypis - JBĆ PIS

Tego utworu nie mogło zabraknąć w tym zestawieniu. To piosenka, która na protestach leci najczęściej - refren już chyba wszyscy znają na pamięć. Według niektórych kawałek wulgarny i niepotrzebny, według innych - symboliczny i dobitny. Jedno jest pewne: Cypis nagrał go idealnie w timingu.

Cypis - JBĆ PIS

Katarzyna Nosowska - Woda

Krótkim utworem podzieliła się też Katarzyna Nosowska. W Wodzie nawołuje do tego, byśmy zebrali te nasze ostatnio nagromadzone smutki i zalali nim ulice. Wszystko ubrane jest w kadry ze strajków, które robią ogromne wrażenie.

Słoń - Wojna totalna

Raperzy też nie siedzą cicho. Głos zabrał np. Słoń i chociaż jego Wojna Totalna miała być drugim albo trzecim singlem z płyty, to obecna sytuacja sprawiła, że postanowił, że będzie pierwszym. Nie odwołuje się w nim tylko do polityki, ale w zasadzie do tego wszystkiego, co dzieje się wokół.

Słoń - Wojna Totalna | Prod. Chris Carson (ONE SHOT VIDEO)

Dagadana x Urbanski - Jeszcze będzie przepięknie

Teraz trochę bardziej pozytywny akcent. Krzysztof Gonciarz pierwotnie planował podzielić się z nami tym utworem, odnosząc się do sytuacji na Białorusi, ale po rozpoczęciu strajków zmienił zdanie. Ten nagrany w czerwcu cover, zilustrowany ujęciami Strajku Kobiet z drona, niewątpliwie daje trochę nadziei na to, że coś uda się zmienić.

JESZCZE BĘDZIE PRZEPIĘKNIE - Dagadana x Urbanski

Na koniec chcielibyśmy dodać, że podczas strajków (i nie tylko) świetnie będą brzmieć też piosenki, które postały jakiś czas temu, ale bardzo dobrze odbijają się w obecnej sytuacji:

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Komentarze (0)
arrow
Gonciarz sfilmował materiał twardszy niż diament. To Marta Linkiewicz