film
Dlaczego w tym roku nie obejrzę Oskarów? Nie, nie tylko dlatego, że są nudne
Tenet 2020

Najbardziej oczekiwany film pandemii. "Tenet" - już go widzieliśmy

Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Oliwier NytkoOliwier Nytko,30.08.2020 17:39

Oto najnowszy film Christophera Nolana, twórcy takich hitów jak Dunkierka, Incepcja czy trylogii Mrocznego Rycerza. Czy tytuł, którego premiera była przekładana kilkukrotnie, jest wart wizyty w kinie? Sprawdziliśmy.

bDYNFdir

Uwaga, w tekście możecie znaleźć drobne spoilery - ale nic ponad to, czego można się było dowiedzieć z trailerów.

Fabuła 

Na początek słowo wyjaśnienia: w świecie Tenet istnieje możliwość podróży w czasie. W tym sensie, że niektóre elementy (i więcej niż elementy) są w stanie cofać się do przeszłość, gdy jednocześnie są w dwóch miejscach w tym samym momencie. Jest to o tyle lakoniczne, co trudne do wytłumaczenia bez zdradzania fabuły.

Sam Tenet to miks typowego widowiska rodem z Bonda, okraszonego Incepcją i wątkami typowo dla filmów Sci-Fi.

bDYNFdit

Historia to ciekawa część filmu, chociaż jest ona dość jednorazowa - zagrywki fabularne nie są już tak ciekawe, jeśli ogląda się film powtórnie. Mimo to Tenet warto obejrzeć po raz drugi, by wyłapać drobne szczególiki fabuły - już z uwzględnieniem wiedzy z drugiej połowy filmu.

Jeżeli jesteście fanami historii, które obfitują w zwroty akcji i skomplikowane wątki, to polubicie Tenet. Tylko uwaga, trzeba do tego podejść z bardzo otwartą głową. W tym sensie, że film nie mówi nam dużo na początku. Z czasem dowiadujemy się wielu rzeczy, które miały wpływ na przeszłość i dopiero na końcu otrzymujemy w miarę jasny obraz całej fabuły.

bDYNFdiv

Sam przez pierwszą połowę filmu nie wiedziałem do końca, co się dokładnie dzieje. Jednak z każdą minutą wszystko stawało się czytelniejsze. Są jednak luki, miejsca, które zostały wprowadzone ot tak — nie jest to ideał, ale nie jest to też zła historia. 

Bardzo bolał mnie tylko jeden wątek. Może i prowadzi do pchnięcia fabuły, ale nie jest najlepiej wprowadzony. Pomyślałem wtedy coś w stylu "mhm, spoko, lecimy dalej?". Nic więcej - nie poczułem, żeby było to coś ważnego. A było. I to ważne jak cholera, bo tego wątku dotyczyła końcowa misja.

Nolanowskie efekty

Jeżeli kojarzycie bardzo spektakularną scenę z Mrocznego Rycerza, gdzie Joker wysadza szpital...

... to trzeba powiedzieć, że Nolan przebił samego siebie. W nowym filmie wysadzany jest "tylko" budynek, ale przy pomocy - uwaga - samolotu pasażerskiego. A to robi wrażenie.

bDYNFdiB

Zresztą, wszystkie efekty specjalne są niesamowite. Każda, nawet najdrobniejsza rzecz, została wykonana z ogromną dbałością o szczegóły. Nie przesadzam, Tenet można by było zachwalać za każdy możliwy efekt wizualny - szczególnie w drugiej części filmu.

A jak poradzili sobie aktorzy? Pierwsze skrzypce gra John David Washington - i jest to bardzo trafny wybór. Protagonistę w Tenet ogląda się naprawdę dobrze, chociaż na początku nie wiemy o nim za dużo.

bDYNFdiC

Gra Pattinsona tylko utwierdziła mnie w przekonaniu, że Robert nadaje się świetnie do roli Batmana. Zagrał nieźle, jego postać jest wiarygodna. Duet z Washingtonem na dużym ekranie wypada super.

Postacie drugoplanowe są w miarę, nie wyróżniają się zbytnio — ot, typowe role poboczne. O głównym "zły" nie chcę pisać, ponieważ pomysł na niego sam w sobie był spoko, choć fabularnie coś mi w nim kompletnie nie grało. A może to wina zabawnie brzmiącego akcentu? Przekonacie się sami.

Co jest z tym filmem nie tak?

Pewnie zdążyliście się już natknąć na niejedną recenzje w sieci - Tenet nie przypadł do gustu wszystkim recenzentom. A mi… się w miarę podobał. Nie jest to niesamowity film, który będą wspominały nasze dzieci, ale to naprawdę ciekawe i intrygujące kino.

bDYNFdiD

Ciekawe nie oznacza tutaj idealne czy świetne — jest okej. Brak odpowiedzi na niektóre pytania, czasem zagmatwana akcja i specyficzne podejście do widza to normalka.

Pomimo tego, jest to bardzo solidne widowisko, które warto obejrzeć. Powtórzę: zgadzam się z tymi, którzy twierdzą, że nie jest to idealny film. Ale absolutnie nie można powiedzieć, że jest zły.

Jeżeli jesteście fanami efektów specjalnych, interesującej (ale nie idealnej!) fabuły lub sprawdzacie, co teraz grają w kinie — warto się wybrać na Tenet.

bDYNFdiE

W innym przypadku poczekajcie, aż film pojawi się w dystrybucji cyfrowej.

Tenet Recenzja
Tenet Recenzja (Warner Bros. , Materiały prasowe)
Tenet Recenzja
Tenet Recenzja (Warner Bros. , Materiały prasowe)
Tenet Recenzja
Tenet Recenzja (Warner Bros. , Materiały prasowe)
Tenet Recenzja
Tenet Recenzja (Warner Bros. , Materiały prasowe)
Tenet Recenzja
Tenet Recenzja (Warner Bros. , Materiały prasowe)
Tenet Recenzja
Tenet Recenzja (Warner Bros. , Materiały prasowe)
Tenet Recenzja
Tenet Recenzja (Warner Bros. , Materiały prasowe)
Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Novak,zgłoś
Disclaimer czy Spoiler ?
Odpowiedz
0
like
0
dislike
Komentarze (1)
arrow
Koniec chillowania? YouTube sprawdzi, czy Ekipa Friza BUHała legalnie