Idealne liceum powstaje w Katowicach? Liceum Sowizdrzała

Liceum Sowizdrzała: 4 dni zajęć, 0 ocen i lepsze przygotowanie do matury. W Katowicach powstaje ogólniak idealny?

Źródło zdjęć: © Canva, Facebook, Kolaż: Vibez
Oliwier NytkoOliwier Nytko,09.05.2022 13:00

Jak może wyglądać idealny ogólniak? W Katowicach powstaje specjalne liceum, w którym ustalono: cztery dni zajęć, brak ocen - oraz, co najważniejsze, lepsze podejście do nauki do matury. Gdzie można się zapisać?

Czego brakuje/brakowało wam w szkole ponadpodstawowej? Sporo nauki? Za dużo siedzenia w szkole? A może po prostu ilość przedmiotów was przytłaczała? Zapowiada się start fajnej alternatywy w Katowicach. Niestety, to nie będzie darmowe liceum - ale wygląda na coś, co można byłoby rozważyć. O co chodzi?

Katowice: Liceum Sowizdrzała, czyli luz i mądrzejsze nauczanie?

Jak podaje m.in. Wyborcza, w Katowicach powstaje "liceum na wagarach" - Liceum Sowizdrzała. Powstało z idei kilku osób i ma stanowić odmianę od standardowego liceum, w którym młodzież boi się następnego dnia w szkole.

Dyrektorka szkoły, Dominika Hofman-Kozłowska, przekazała w wywiadzie, że "szkoła utraciła swój sens i podstawowe zobowiązanie", dlatego stworzona została "szkoła na wagarach". Szkoła będzie działała jak niepubliczny ogólniak z uprawnieniami szkoły publicznej:

Nasi uczniowie będą spełniać obowiązek szkolny w tzw. edukacji domowej i będą uprawnieni do zdawania matury - wyjaśnił Wyborczej Kasper Lemiesz, współzałożyciel szkoły, *dyrektor ds. wagarów i wyobraźni*.

Nauka ma zostać podzielona na bloki:

  • Humanistyczne;
  • Ścisłe;
  • Językowe.

Inne zajęcia, wymagane do zaliczenia roku, mają przybrać formę konsultacji z nauczycielem. Co do ocen: nie będzie ich wcale, a zostaną wystawione jedynie na półrocze i koniec roku szkolnego - bo tego wymaga prawo.

Nauka do matury będzie przeprowadzona w inny sposób. Dyrektora stwierdziła, że z doświadczeń wynika, iż nie potrzeba długiego przygotowania do matury "po pięć dni w tygodniu i 7-8 godzin dziennie".

O co chodzi z tym Sowizdrzałem?

To tłumaczy post na Facebooku. Sowizdrzał jest postacią mitologiczną znaną na Śląsku. Liceum ma być jak on - zbaczać ze znanych szlaków i nie bać się pytać, odkrywać.

Sowizdrzał zyskał życie najprawdopodobniej dzięki literaturze - w jej historii zapisał się jako niezwykle barwna postać - rubaszny mędrzec, który, choć pozornie prosty czy niezdarny, był niezwykle wnikliwym obserwatorem otaczającej go rzeczywistości, a przy tym - zaciętym jej krytykiem.

trwa ładowanie posta...

Gdzie, co - i za ile?

Liceum Sowizdrzała będzie się mieścić w przeprojektowanym, 170-metrowym mieszkaniu niedaleko centrum Katowic. W tym momencie trwa zbiórka na wyposażenie szkoły.


Marudzenie nas nie wyzwoli. Dziergamy z kryzysu edukacyjnego coś pięknego. Potrzebujemy wagarów. Wyruszamy w podróż poza horyzont obecnego systemu. Ta zrzutka to okazja do współfinansowania tej pirackiej wyprawy.

Zebrane od Was środki, przekażemy na:

Wyposażenie kuchni, umożliwiającej gotowanie w grupie;
Podstawowy remont łazienki;
Wyposażenie głównej sali open space (duży stół na uczty i do pracy, składane krzesła, pufy, materace, tablica);
Urządzenie przestrzeni do relaksu (kanapy, fotele, ruchome stoliki);
Wyposażenie biura Fundacji i pokoju Zagubionych Przewodników.

Zrzutka na Liceum Sowizdrzała
Zrzutka na Liceum Sowizdrzała (Zrzutka)

Liceum nie będzie darmowe. Czesne ma być "ustalane indywidualnie z rodzicami" i ma wynosić średnio od 1450 do 2050 zł na miesiąc.

Szkoła jest płatna, dlatego że w obecnych warunkach oświaty w Polsce nie ma w zasadzie możliwości stworzenia autorskich placówek z dobrymi zarobkami i dbałością o jakość.

Chcielibyście uczyć się w takiej szkole?

Na podstawie: Wyborcza

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 17
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 2
  • emoji smutek - liczba głosów: 1
  • emoji złość - liczba głosów: 2
  • emoji kupka - liczba głosów: 3
Aleksandra,zgłoś
Szkoda, że tak daleko. Marzenie!
Odpowiedz
1Zgadzam się0Nie zgadzam się