Co najlepiej gasi pragnienie?

Cola lepsza niż woda? Te napoje najlepiej gaszą pragnienie

Źródło zdjęć: © Canva
Redakcja Vibez,
27.03.2024 22:30

Często mamy wrażenie, że nic nie gasi pragnienia lepiej niż zimna, świeża woda. Jednakże naukowcy zaskakująco odkryli, że istnieją napoje, które są w stanie zaspokoić nasze pragnienie znacznie skuteczniej. To odkrycie może być szczególnie interesujące dla tych, którzy nie są wielkimi fanami picia wody.

Pragnienie, zwłaszcza podczas upalnych dni, jest uczuciem, które znamy wszyscy. W takich momentach najczęściej sięgamy po różne napoje, takie jak kawa, herbata, soki czy woda. Niektórzy z nas wybierają nawet piwo. Ale czy kiedykolwiek zastanawialiście się, który z tych napojów jest najbardziej skuteczny w gaszeniu pragnienia? Okazuje się, że woda nie jest na szczycie listy.

Jaki napój najlepiej gasi pragnienie?

Zespół naukowców ze szkockiego uniwersytetu St. Andrews postanowił zbadać tę kwestię. Przyjrzeli się różnym napojom, aby ustalić, które z nich są najbardziej efektywne w zaspokajaniu pragnienia. Po przeprowadzeniu badań opublikowali swoje wyniki, wskazując napój, który okazał się najlepszy w tej kategorii. Wbrew oczekiwaniom, nie była to woda. Wyniki tego badania mogą być dla wielu osób zaskakujące.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

FAGATA O SWOIM EX, ZAŁOŻONYM 0NLYFANS I SWOJEJ PRZYSZŁOŚCI | Vibez Talk

Naukowcy zidentyfikowali następujące napoje jako najskuteczniejsze w gaszeniu pragnienia:

 1. chude mleko,
 2. płyny glukozowo-elektrolitowe,
 3. zwykłe mleko,
 4. sok pomarańczowy,
 5. cola,
 6. herbata,
 7. napoje izotoniczne,
 8. woda niegazowana,
 9. woda gazowana,
 10. piwo,
 11. kawa.
Chude mleko najlepiej gasi pragnienie
Chude mleko najlepiej gasi pragnienie (Canva)

Chude mleko najlepiej gasi pragnienie

Zaskakująco, chude mleko okazało się najbardziej skuteczne w gaszeniu pragnienia. Ta informacja zaskoczyła wielu, ale naukowcy wyjaśnili, że chodzi o specyficzny skład chudego mleka. Jest ono bogate w białko, ale ma niewielką ilość tłuszczów i cukrów. Te składniki są szybko absorbowane przez nasz organizm, co skutecznie zaspokaja pragnienie.

Można zapytać, dlaczego woda znalazła się dopiero na 8 i 9 miejscu na tej liście. Przypomnijmy, co się dzieje, gdy szybko wypijemy dużą ilość wody. Po kilku minutach musimy udać się do toalety, ponieważ nasz pęcherz jest pełny. Woda jest wydalana z naszego organizmu prawie tak szybko, jak ją spożywamy. W przypadku mleka jest inaczej - nawet jeśli wydalimy płyn, nasz organizm zdążył już wchłonąć potrzebne składniki odżywcze.

Co o tym myślisz?
 • emoji serduszko - liczba głosów: 0
 • emoji ogień - liczba głosów: 0
 • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
 • emoji smutek - liczba głosów: 0
 • emoji złość - liczba głosów: 0
 • emoji kupka - liczba głosów: 0