lifestyle
Hiszpania wprowadza trzydniowy urlop menstruacyjny. To pierwszy zachodni kraj z taką inicjatywą
Choinka

Zniszczyli i ukradli krakowską choinkę. Powód? Zbyt progresywne i ideologiczne ozdoby

Źródło zdjęć: © Twitter.com, Canva
Anna RusakAnna Rusak,23.12.2021 13:12

Choinka z tęczowymi napisami, drutem kolczastym zamiast łańcucha i napisami "Wolne media" zniknęła z krakowskiego sądu: "Ta choinka to podsumowanie tego, w jakim świecie żyjemy".

bFEZrcoP

Tęczowa choinka na Placu Zbawiciela jeszcze stoi, ale niestety nie wszystkim drzewkom udało się dotrwać do świąt. Krakowska choinka, która stała w Sądzie Okręgowym, nie miała tyle szczęścia.

16 grudnia w krakowskim sądzie miała stanąć nie taka zwyczajnie ubrana choinka – drzewko zdecydowanie wyróżniało się ozdobami. Twórcy zrezygnowali z tradycyjnych gwiazdek i bombek – postawili na bardziej współczesne i ważne nawiązania.

bFEZrcoR

Choinka opowiadająca o współczesności

I tak zamiast srebrnego łańcucha pojawił się drut kolczasty, który miał symbolicznie nawiązywać do sytuacji na granicy. Na bombkach można było zobaczyć tęczowe akcenty, kolory Unii Europejskiej czy napis "Wolne media". Na tym świątecznym drzewku było po prostu wszystko, z czym aktualnie zmaga się Polska.


"Dzisiaj ponownie ubraliśmy zniszczoną choinkę. Dobra wiadomość: jest jeszcze więcej bombek mówiących o prawach: "europejskich", tęczowych, także @TdKonstytucjaPL i innych. Zła wiadomość dla wszystkich - wrócił także drut kolczasty zamiast srebrnego świątecznego łańcucha.

Nie wszystkim się to spodobało…

Następnego dnia pracownicy odkryli, że ozdoby choinkowe są zniszczone. Bombki były potłuczone, a po drucie kolczastym i tęczowej gwieździe nie było już śladu. Sędziowie się nie poddali i postanowili ubrać choinkę jeszcze raz i cóż… Następnego dnia po choince nie było już śladu.

"Teraz ta choinka to podsumowanie tego, w jakim świecie żyjemy. Niedługo w przestrzeni publicznej nie będzie można używać drutu kolczastego jako niewinnej dekoracji. Nie będzie można wieszać bombek europejskich, a sędziowie TSUE będą ścigani przez polską prokuraturę... a my spokojnie odmaszerujemy na wschód"

- Maciej Czajka Facebook

Po choince zostały już niestety tylko zdjęcia. Krakowski sąd zdecydował, że po raz trzeci nie postawi w tym miejscu choinki z ozdobami nawiązującymi do współczesnych problemów. Jej miejsce zajęła zwykła, "reżimowa" choinka. Szkoda, bo takie ozdoby mogły dać niejednej osobie do myślenia.

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Komentarze (0)
arrow
Pracujesz dla Netflixa? Musisz porzucić swoje wartości i przygotować się na szkodliwe treści