ogród na balkonie

W tym roku truskawki tylko z własnej doniczki! Oto pomysły na prosty ogród na balkonie

Źródło zdjęć: © Artur Aleksanian / Unsplash.com
Anna RusakAnna Rusak,12.04.2021 17:30

Niezbędnik każdego przyszłego ogrodnika i hipsteadera, czyli jak zamienić balkonową szarość na ogrodniczy raj i w środku lata jeść pomidorki koktajlowe z własnego balkonu.

Wiosna to najlepszy czas na rozpoczęcie swojej ogrodniczej przygody. Jak powszechnie wiadomo praca z ziemią pozytywnie wpływa na nasz nastrój, pomaga się zrelaksować i odpocząć (szczególnie jeśli większość czasu spędza się w pracy przed komputerem), a do tego daje nieopisaną satysfakcję.

Nie muszę chyba nikomu mówić, że wyhodowanie sobie czegoś od zera, jest cudownym przeżyciem, które choć na chwilę przywraca jakiekolwiek poczucie sprawczości. Pomijam już przy tym fakt, że truskawka zerwana z własnego ogródka smakuje milion razy lepiej niż kupiona. Jedyny minus jest taki, że jest ich niewątpliwie mniej.

Ci, którzy w tym momencie przecierają oczy z niedowierzania – bo jak to, truskawki na balkonie?! – spieszę donieść, że tak, to możliwe. Balkony nie tylko pomieszczą zioła, ale też z powodzeniem możecie sobie na nich wyhodować paprykę, pomidorki i poziomki.

trwa ładowanie posta...

Gdzie sadzić?

Zanim jednak rozpędzicie się w tym ogródkowym szaleństwie musicie się dowiedzieć, ile słońca dostaną Wasze rośliny. Najlepiej nasłonecznione są balkony południowe i zachodnie, ale oczywiście te północne też się sprawdzą – musicie jednak pamiętać, że nie wszystkie gatunki będą sobie w nich dobrze radziły.

Istotne jest też jak najlepsze odgrodzenie rośliny od działania silnego wiatru i odpowiednie rozplanowanie przestrzeni. Z pewnością nie może być tym roślinom za ciasno, ale spokojnie – małe przestrzenie też dadzą radę. Możecie pomyśleć o pionowych stojakach na rośliny, czy zamontowaniu doniczek na ścianach.

trwa ładowanie posta...

W co sadzić?

Gdy już będziecie wiedzieli „gdzie”, to zastanówcie się „w co”. Nie będę poruszała kwestii estetycznych, bo o gustach się nie dyskutuje, ale pamiętajcie, że doniczki muszą mieć otwory odpływowe. Zanim jednak nasypiecie do nich ziemi (wystarczy zwykła, ogrodnicza), to pamiętajcie, żeby na dno doniczki wysypać keramzyt lub np. potłuczone doniczki.

Co siać?

Tutaj możliwości są prawie nieograniczone – no może poza miejscem i chęciami. Doniczki na pomidory na pewno muszą być większe niż te na truskawki. Oczywiście wszelkie zioła możecie posadzić np. w jednej, większej doniczce obok siebie. Pamiętajcie tylko, żeby zachować między nimi jakieś odstępy, aby równomiernie dobiegało do nich światło.

trwa ładowanie posta...

Co szczególnie warto posadzić? Pomidory koktajlowe i małe papryczki, truskawki i poziomki, sprawdzi się nawet kalarepa czy rzodkiewka. Lepiej zrezygnować jednak z dyni i roślin korzeniowych, bo one akurat potrzebują znacznie więcej miejsca.

trwa ładowanie posta...

Poza tym bardzo polecamy Wam zasianie sobie w jednej z takich doniczek łąki kwietnej, którą można dostać np. tutaj. Dzięki niej nie tylko poczujecie się trochę jak na prawdziwej mini łące, ale zachęcicie też pszczoły, by Was odwiedziły i odpowiednio zajęły się roślinami. Szerzej opiszemy to w tekście o najłatwiejszych sposobach na domowy ogródek.

trwa ładowanie posta...

Aha no i oczywiście pamiętajcie, że możecie naprawdę poszaleć! Na rynku pojawia się coraz więcej odmian roślin i zamiast zwykłej bazylii możecie posiać np. jej tajską siostrę. Co odważniejsi biorą się też za hodowanie… grzybów. Może my też w tym roku się do tego zabierzemy, a jeśli tak się stanie, z pewnością damy Wam znać!

Domowa uprawa grzybów Shiitake - krok po kroku | ProstoiSmacznie

W każdym razie mam nadzieję, że już zrobiliście wymarzoną listę debiutującego ogrodnika/ogrodniczki i zabieracie się za sprzątanie na balkonie. Myślę, że w tych czasach, kiedy zdecydowanie więcej czasu spędzamy w domach, taki ogrodniczy zakątek będzie prawdziwą oazą. Kawusia z widokiem na truskawki też lepiej smakuje, gwarantuję.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 2