Muzeum zapachów w Maurithius

W tym muzeum poczujesz, jak cuchnęły ścieki 400 lat temu

Źródło zdjęć: © COURTESY OF MAURITSHUIS / COURTESY OF MAURITSHUIS
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,22.03.2021 11:11

Co powiecie na to, gdyby dzieła mistrzów pędzla można było nie tylko oglądać, ale i… wąchać? Jeśli marzycie o odwiedzinach na tego typu wystawie, znajduje się ona w holenderskim muzeum narodowym Mauritshuis w Hadze. Sprawdźcie szczegóły!

Jeśli po tym, jak świat po pandemii otworzy się na turystów, wybierzecie się do Holandii, to obowiązkowo musicie udać się do Hagi, gdzie znajduje się holenderskie muzeum narodowe Mauritshuis. Odwiedzający placówkę miłośnicy sztuki mogą doświadczyć wyjątkowo ciekawej wystawy, jaką jest "Smell the Art: Fleeting – Scents in Colour". Dlaczego projekt zyskał międzynarodowy rozgłos?

"Smell the Art: Fleeting – Scents in Colour" zaprezentuje arcydzieła malarstwa z XVII wieku. Publiczność odwiedzająca wystawę będzie mogła nie tylko oglądać obrazy... ale i poczuć, jak mogą pachnieć przedmioty, osoby, miejsca uwidocznione na płótnie. Przy obrazach zostaną umiejscowione rozpylacze zapachowe, które będzie można uruchomić jednym kliknięciem.

Holenderskie muzuem narodowe zaprasza na wystawę pełną zapachów

– Czy zastanawialiście się kiedyś, jak pachniał kanał ściekowy w Amsterdamie 400 lat temu? To nie byłoby przyjemne doświadczenie, aby poczuć odchody, odpady i wszelkiego rodzaju brud zalegający w wodzie – tłumaczą twórcy wystawy na stronie internetowej muzeum. XVII wiek był pełen brzydkich zapachów, co będziemy mogli doświadczyć na wystawie.

Jeśli nie możesz doczekać się wystawy... poczuj ją w domu!

Zapachowo-obrazowa wystawa składa się z prawie 50 obrazów, rysunków i obiektów. Otwarcie "Smell the Art: Fleeting – Scents in Colour" zaplanowane jest na 29 sierpnia tego roku. Dla niecierpliwych osób muzeum przygotowało niespodziankę – "pudełko zapachów", które zamawia się z dostawą do domu. Posiadając pudełko, można zwiedzić wystawę bez wychodzenia z domu. Więcej informacji na stronie muzeum.

Vervlogen: geuren in kleuren - Introductie

Skoro jesteśmy w temacie sztuki, sprawdźcie, jak medytować z Mariną Abramović!

Rozwijaj swoje pasje z Bankiem Pekao S.A., bo jak nie teraz to kiedy?
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0