gaming
"Hogwarts Legacy" z aktorem z "Heartstopper". Fani krytykują
W GTA V studio wyrzuciło transfobiczną zawartość w nowej wersji. Co dokładnie?

W GTA V studio usunęło transfobiczną zawartość w nowej wersji. Co dokładnie?

Źródło zdjęć: © Kolaż: Vibez, Materiały prasowe, Twitter
Oliwier NytkoOliwier Nytko,18.04.2022 14:00

Teraz zaczynają do nas zlewać się informacje o tym, jak to Rockstar zmieniło GTA V w nowej wersji na PS5 i Xbox Series X/S. Usunięta muzyka to pikuś - a content, który został uznany za transfobiczny? Sami sprawdźcie.

GTA V wyszło eony temu. Dokładniej, w 2013 roku, gdy PS3 było już kilkulatkiem odsuwany, w cień, a PS4 i Xbox One szykowały się na przejęcie rynku. Abyście ogarnęli, jak dawno to było: Snowden dokładnie w tym samym roku, upraszczając, doprowadził do wycieków tajnych dokumentów USA na WikiLeaks. A my, Polacy, byliśmy tylko rok po Euro 2012, które odbyło się u nas.

Tak, GTA V wyszło prawie osiem lat temu

To bezsensowne wymienianie było treningiem w przypomnieniu sobie, że kiedyś świat był odrobinę inny. Może dla was prostszy, może trudniejszy. Zdecydowanie jednak był inny. GTA V było odrobinę innym komentarzem społecznym, aniżeli GTA IV, ale swoje Rockstar przemyciło do Los Santos.

Niektóre rzeczy są w 2022 roku nieakceptowalne. To, że X lat temu, coś było uznawane za powód do żartów, nie oznacza, że teraz jest nadal okej. Kiedyś żarty z religii były nieakceptowalne na scenie. Teraz już każdy może z tego żartować. A teraz wyśmiewanie osób trans… no nie jest okej. Pamiętajcie po prostu, że poprawność polityczna zmienia się - i nigdy nie będzie długo taka sama.

Rockstar usunął na next-genach…

Dokładniej, to Rockstar poczynił spore zmiany w postaciach, które można utożsamiać z osobami transpłciowymi. Jak podaje m.in. użytkownik Twittera, Kirsty Cloud, studio "wyłączyło karykatury osób trans lub 'drag queens' z możliwości pojawienia się poza klubem Cockatoos".

trwa ładowanie posta...

Te postacie nadal są dostępne w Kreatorze, ale wyłączono specyficzne opcje dialogowe. Teraz już protagoniści GTA V nie mogą zapytać tychże postaci o "używanie przez nich hormonów". Ponadto, w plikach wersji PC postacie były nazwane "transvestite", a w Kreatorze "drag queen".

trwa ładowanie posta...

To niejedyna zmiana

Jak zauważyło m.in. GamingBible, Rockstar usunęło więcej elementów, które w obecnych czasach mogłyby zostać uznane za transfobię. Zmieniono model występujący w grze. Figurka Kapitana Spacetoya wcześniej miała posiadać "wymienne genitalia".

W najnowszej wersji, czegoś takiego już nie ma. Teraz "ficzerem" Capitan Spacetoy jest możliwość wymiotowania w kilku kierunkach (?).

trwa ładowanie posta...

Dlaczego Rockstar to zrobił?

Powracając do oryginalnego punktu. GTA V ma już prawie osiem lat. Gra była tworzona od 2008 roku, więc tak, "piątka" ma już 14 lat na karku. Świat zdążył się trochę zmienić w tym czasie. Taka zmiana, choć drobna i teoretycznie niezauważalna, została uznana przez niektórych za "atak na wszystko, co święte". Wiecie, usunięte modele były dość karykaturalne. Męska sylwetka, wygląd jak Schwarzenegger - a ubrania utożsamianie za kobiece.

Rockstar mógł chcieć uniknąć kontrowersji, jak i nie stygmatyzować osoby trans, których zobrazowanie było dość, ponownie, karykaturalne. Czy to autocenzura gry o rabowaniu, skorumpowanej władzy czy problemach rodzinnych? Nie, po prostu dostosowanie contentu pod obecne czasy.

Źródło: GamingBible, Reddit, Twitter: Kirsty Cloud

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 1
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 2
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 1
nick,zgłoś
świat głupieje w zastraszającym tempie...
Odpowiedz
3
like
1
dislike
Komentarze (1)
arrow
"Hi-Fi RUSH" to gra klejnot. Za darmo w Xbox Game Pass [RECENZJA]