trendy
Instagramowe oszustwa na "pewne inwestycje" to PLAGA. Czy ktoś jeszcze zaufa tym influencerom?
Ekipa i agencje pod lupą UOKiKu

UOKiK "prosi" Friza i agencje influencerskie o faktury. Koniec współpracowego Eldorado?

Źródło zdjęć: © YouTube, Kolaż: Vibez
Oliwier NytkoOliwier Nytko,12.10.2021 09:30

Kilka dni temu pisałem o rozpoczęciu działań Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a już teraz ten sam urząd zaczął wysyłać "miłe" pisma m.in. do różnych agencji czy Ekipy. Nie tracą czasu!

bEJPMRhL

Jeżeli wpadacie czasem na Vibeza, to możecie kojarzyć, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zabrał się za influencerów. Najpierw było dość łagodnie - UOKiK przyglądał się z boku całej sprawie. Na wstępie zaalarmowano o złym oznaczaniu współprac, które w teorii są kryptoreklamą.

W sensie, gdyby taka influencerka mówiła/pisała świetnie o produkcie w postach bez wspomnienia o tym, że firma jej za to płaci - wtedy mogłaby dostać karę do 50 milionów euro. To tylko przykład. Jednak w poniedziałek pojawiła się prawdziwa bomba:

UOKiK z szarżą na influencerów

Jak udało się ustalić serwisowi Press, jedne z największych agencji odpowiadających za współprace otrzymały listy od UOKiKu z "prośbą o przedstawienie wszystkich umów, jakie zawarły… w 2021 roku". Szkoda, bo jakby cofnąć się odrobinę dalej, to można byłoby znaleźć kwiatki dotyczące umów z firmami, które ewidentnie oszukiwały swoich klientów.

Co jest dla nas najciekawsze: Friz, założyciel Ekipy, także miał otrzymać taki "miły list".

bEJPMRhN

Ten sam portal zapytał także jednego z przedstawicieli agencji o to, czy listy mają być swoistym straszakiem dla innych. Odpowiedź jest… interesująca:

"UOKiK sam nie do końca wie, czego chce, jakich oczekuje umów, a do tego mamy je wysłać zgrane na płytę CD, co jest problematyczne, bo nikt w firmie nie ma nagrywarki".

No i bardzo dobrze!

Eksperci mówią, że "z pewnością list z UOKiK otrzyma większość agencji", co jest super wiadomością. Nasz rodzimy rynek nie posiada nieskończonej ilości firm zrzeszających influencerów, dlatego sprawdzenie większości z nich nie będzie ogromnym wysiłkiem, a może tylko poprawić sytuację twórców w Polsce.

bEJPMRhP

Źródło: Press

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Komentarze (0)
arrow
Pracownik Subwaya obkleił sedes plastrami szynki, bo marzył o sławie na YouTube