lifestyle
Nów Księżyca w marcu. Co przyniesie nam energia Barana?
Piłka nożna

Trener chciał sprawdzić, czy zawodniczka jest dziewczyną, bo… ma krótkie włosy. WTF?!

Źródło zdjęć: © Facebook.com, Kobieca Piłka Nożna, Canva
Anna RusakAnna Rusak,29.09.2021 14:03

Jeśli macie "chłopięcą postawę" i krótkie włosy, to miejcie się na baczności! Ktoś może pomyśleć, że jesteście facetami… Właśnie taka sytuacja spotkała jedną z naszych piłkarek

Środowisko sportowe nie jest łaskawe dla kobiet pod wieloma względami - wystarczy przypomnieć ostatnią sprawę dotyczącą piłkarek ręcznych i ich strojów. Kobieca Piłka Nożna niedawno poinformowała o kolejnej, dość przykrej sprawie.

26 września odbywały się mecze czwartej ligi kobiet. W grupie mazowieckiej rozgrywał się mecz między "Świtem Barcząca" a "Vulcanem Wólka Mlądzka". I wszystko pewnie przeszłoby bez echa, gdyby nie incydent, który miał miejsce przed tym wydarzeniem.

"Chłopięcy wygląd"

Będący na zastępstwie trener "Vulcanu Wólka Mlądzka" chciał bowiem sprawdzić, czy piłkarka przeciwnej drużyny na pewno jest kobietą. Tak, dobrze czytacie. Jego wątpliwości wzbudziły jej krótkie włosy i "chłopięcy" wygląd - cokolwiek miałoby to oznaczać.

trwa ładowanie posta...

Ostatecznie do tego "testu" nie doszło ze względów proceduralnych, a całe zdarzenie nie zostało wpisane do protokołu meczowego. Gdyby więc nie reakcja Kobieciej Piłki Nożnej i Fundacji Piłka Jest Kobietą, nie dowiedzielibyśmy się o całym zdarzeniu.

Nie chcą mieć z trenerem nic wspólnego

Zawodniczki "Vulcanu" odcinają się od zachowania swojego trenera i nie chcą być z takim podejściem w ogóle utożsamiane. Klub także wystosował swoje oficjalne oświadczenie, w którym również odciął się od zachowania trenera i zaznaczył, że jest przeciwny działaniom dyskryminacyjnym. Niestety, Dominika podobno nie usłyszała nawet "przepraszam".

"Zdecydowanie odcinamy się od retoryki jaką obserwatorzy chcą przypiąć do zaistniałej sytuacji, w naszym klubie nie ma mowy o jakichkolwiek przejawach dyskryminacji i jesteśmy przeciwni takim działaniom".

trwa ładowanie posta...

"Zarząd nie miesza się do spraw sportowych, ale jednocześnie nie widzi w tej sytuacji czegoś niewłaściwego, bo w odpowiedzi na mojego maila znalazło się stwierdzenie, że "asystent trenera w porozumieniu z pierwszym trenerem oraz kierownikiem drużyny skorzystał z możliwości weryfikacji uprawnień jednej z zawodniczek drużyny gospodarzy. Nie ma w tym nic wyjątkowego, ponieważ taką możliwość przewiduje regulamin rozgrywek".

- Kobieca Piłka Nożna

To nie pierwsza taka weryfikacja

Pytanie w takim razie jak ktoś miałby weryfikować taką wątpliwość? Jakie kryteria stwierdzają, wpisują kogoś w szufladkę "kobieta" a jakie w "mężczyzna"? Wydawało mi się, że myślenie o kobiecości przez pryzmat włosów, ubioru czy postawy mamy już dawno za sobą.

Jak widać niektórzy chyba jeszcze nie wiedzą, że nasz wygląd zewnętrzny nijak się ma do naszej tożsamości płciowej i każdy z nas może ją wyrażać w taki sposób, w jaki chce. Dominika, bo tak nazywa się zawodniczka "Świtu", co do której trener miał wątpliwości, tak komentuje całe zajście:

"Gram w piłkę już dziewięć lat, ale to pierwszy raz, kiedy spotkałam się z taką sytuacją, że trener rywalek pomyślał, że jestem chłopakiem. A przecież dziewczyny z Wólki Mlądzkiej mnie znają i powiedziały mu kilkukrotnie, że grały ze mną wcześniej w tym samym klubie: Tygrys Huta Mińska. Trener Wólki Mlądzkiej zasłaniał się jednak zarządem klubu, który podobno kazał mu to sprawdzić. To wszystko oczywiście spowodowało, że byłam zszokowana i zdenerwowana, a jednocześnie zrobiło mi się bardzo przykro, bo nigdy bym nie pomyślała, że kiedyś coś takiego się wydarzy".

trwa ładowanie posta...

Na profilu Kobieca Piłka Nożna możecie też przeczytać historię innych sportsmenek m.in. Ewy Kłobukowskiej i dowiedzieć się, że "weryfikacja płci" nie jest jakimś nowym pomysłem. W zasadzie nie ma się, co dziwić - w końcu kobiety nie mogą być tak samo wysportowane, silne i zdolne jak mężczyźni, prawda? A już na pewno nie w tak "męskiej" dziedzinie jak sport…

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 2
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 2
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Komentarze (0)
arrow
Influencerka sprzedaje wiadomości w DM za 10 tys. dolarów. Fani oburzeni