Świnie e-sportowcy

Świnie jako e-sportowcy. Wyniki badań zaskakują

Źródło zdjęć: © Unsplash.com
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,12.02.2021 13:38

Faker, Rookie, UZI... są obecnie najpopularniejszymi e-sportowcami na świecie. Wyobrażacie sobie, że w przyszłości mogłyby ich zastąpić świnie? Wyniki badań sugerują, że to nie jest tak absurdalny pomysł, jak się na pozór wydaje.

BBC przytoczyło wyniki badań opublikowane w czasopiśmie "Frontiers in Psychology". Bohaterami e-sportowego eksperymentu były cztery świnie – Hamlet, Omelet, Ivory i Ebony – które naukowcy wyszkolili do poruszania joystickiem za pomocą pysków. Zwierzęta miały tak kierować kursorem, aby dotrzeć do jednej z czterech ścian wyświetlanych na ekranie monitora.

Za każdym razem, gdy zwierzęciu udało się dotknąć kursorem przeszkody, otrzymywało w nagrodę smaczną przekąskę. Okazało się, że zwierzęta rozumiały związek zachodzący pomiędzy joystickiem a obrazem na ekranie monitora. Osiągane przez świnie wyniki w rozgrywce wykluczały przypadkowość ich zachowania.

E-sportowe świnie – grają dla przyjemności, nie dla nagrody

Badaczy zaskoczyło, że świnie potrafią w ogóle grać w gry wideo – ze względu, iż są to dalekowzroczne zwierzęta i nie mają kciuków. – Kiedy spojrzysz świni prosto w oczy, zobaczysz w nich inteligencję – powiedziała hodowczyni świń dla BBC Radio 4.

Naukowcy zauważyli, że świnie wykazywały "wysoki poziom motywacji społecznej do wykonania zadania" i kontynuowały rozgrywkę nawet wtedy, jeśli nie otrzymywały za to nagrody (ponieważ w pewnym momencie badania dozownik z pokarmem się zepsuł). Wystarczyło, że badacze kierowali do świń miłe słowa zachęcające do dalszej rozgrywki, aby zwierzęta podejmowały się próby przechodzenia kolejnych leveli.

Hej! Dowiedzcie się, dlaczego nie wyzywać się per "świnio", bo to niesprawiedliwe wobec świni.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0