ekologia
Pracownicy SHEIN wołają o pomoc na metkach ubrań? Co na to firma?
psy wege

Psy na wegańskiej diecie są zdrowsze od tych, które jedzą mięso? Jaś Kapela może się cieszyć

Źródło zdjęć: © canva
Anna RusakAnna Rusak,16.04.2022 14:00

Wyobrażacie sobie, że wasz pies tak jak np. wy nagle przestaje jeść mięso? Naukowcy przeprowadzili duże badania i udowodnili, że wege dieta dla psów jest zdrowa. Wciąż jednak odradzają jej bezrefleksyjne stosowanie.

bFOwrdtv

Sam pomysł wegańskiej diety dla psów do tej pory wzbudzał raczej dość mieszane uczucia. Trzeba tu przypomnieć głośną aferę związaną z Jasiem Kapelą. Kapela swego czasu oświadczył, że nie zamierza karmić mięsem swojego adoptowanego ze schroniska psa i spotkał się z ogromnym hejtem.

Do tej pory nie było jednak badań, które pokazywałyby, że takie posiłki rzeczywiście nie szkodzą naszym pupilom. Teraz wszystko się zmieniło.

Psy na diecie wegańskiej są zdrowsze?

Naukowcy z Uniwersytetu Winchester właśnie podzielili się swoimi najnowszymi wynikami, które opublikowane w czasopiśmie Plos One. Największe do tej pory badania sprawdzające jak psy zachowują się na diecie wegańskiej pokazały, że może być ona nawet bezpieczniejsza i zdrowsza niż mięsna.

bFOwrdtx

W badaniu udział wzięło ponad 2500 psów. Naukowcy przez ponad rok przy pomocy ankiet właścicieli tych zwierząt kontrolowali, jak zachowują się ich pupile na diecie wegańskiej. Sprawdzano je m.in. pod kątem różnych chorób i częstotliwości wizyt u weterynarza.


Nasze badanie jest zdecydowanie największym badaniem opublikowanym do tej pory. Wykazano, że najzdrowsze i najmniej niebezpieczne wybory żywieniowe dla psów to zdrowe posiłki wegańskie.

Przede wszystkim psy uznały, że dieta bez mięsa jest równie smaczna, co zwykła. Poza tym okazało się, że dzięki niej są zdrowsze, a brak tego czynnika w jadłospisie pozytywnie wpływa na ich samopoczucie - pupile na diecie mięsnej częściej odwiedzały weterynarza.

bFOwrdtz


Odsetek psów, u których stwierdzono problemy zdrowotne, wynosił 49% w przypadku diety konwencjonalnej, 43% w przypadku diety z surowym mięsem i 36% w przypadku diety wegańskiej.

Jednak niektóre karmione mięsem zwierzęta okazywały się być w minimalnie lepszej kondycji od tych na diecie wegańskiej. Chociaż naukowcy podejrzewają, że wpływ na te wyniki miało to, że psy jedzące mięso były po prostu młodsze.


Wydaje się, że dieta z surowym mięsem ma nieznacznie lepsze wyniki zdrowotne. Tylko że te badane psy były znacznie młodsze, co dało im przewagę zdrowotną. Wiele wcześniejszych badań wykazało również, że dieta z surowym mięsem jest znacznie bardziej skażona patogennymi bakteriami i pasożytami.

To psy mogą być wege?

W związku z tym potrzebne są dalsze badania, które potwierdzą te wyniki. Warto jednak zaznaczyć, że weterynarze wciąż nie polecają całkowitego przejścia na dietę wegańską u psów, bo żadne badanie nie pokazywało, jakie miałoby to konsekwencje dla ich zdrowia, gdyby zwierzęta zrezygnowały z mięsa na wiele lat.

bFOwrdtF

Jeśli chcielibyście więc wprowadzić coś takiego u siebie i zafundować waszemu pupilowi wege dietę, to powinniście to koniecznie skonsultować to z weterynarzem. Dopóki nie pojawią się jeszcze bardziej szczegółowe badania, nie będziemy mogli tak po prostu zafundować zwierzakom bezmięsnego życia.

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Komentarze (0)
arrow
Recykling moczu może rozwiązać wiele naszych problemów. O co w nim chodzi?