Pierwszy niebinarny olimpijczyk zostało zmisgenderowano?

Pierwsza NIEBINARNA osoba na Igrzyskach została zmisgenderowana przez komentatorów

Źródło zdjęć: © Instagram
Oliwier NytkoOliwier Nytko,02.08.2021 13:45

Wreszcie zobaczyliśmy pierwszą niebinarną osobę na Igrzyskach w Tokio. Niestety ta osoba nie wygrała żadnych medali, ale też została zmisgenderowana przez komentatorów.

Jesteśmy w 2021 roku. Osoby niebinarne są pośród nas. Nie mamy na to wpływu - i nie powinniśmy go mieć. To sprawa indywidualna. Kim są osoby niebinarne? Jak wcześniej pisała Ania: "[osoba niebinarna] to osoba, która nie pasuje do tego prostego, niestety przyjętego odgórnie, podziału na mężczyzn i kobiety".

Proste? Bardzo. Najprościej jest odnosić się do takich ludzi poprzez korzystanie z neutratywów lub osobatywów. Polski język ssie pod względem mowy inkluzywnej. Po angielsku można wykorzystać zaimki "them/they". Ale jesteśmy w Polsce, więc brzmi i wygląda to specyficznie. Dlaczego też będziecie mogli spotkać się z innymi odmianami, aniżeli w innych tekstach.

Już skończmy to wyjaśniane. Co się stało na Igrzyskach?

Alana Smith: pierwszo niebinarne sportowcze na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio

Komentatorzy zostali oskarżeni o złe określanie płci altleto podczas olimpiady. Co się stało?

Alana Smith zapisało się na kartach historii jako 1. niebinarno zawodnicze na Igrzyskach Olimpijskich. Alana startowało w zawodach ulicznych na deskorolce, jak podaje portal Sport Bible.

Smith brało udział w zawodach kobiet, ale używa zaimków they/them. Czyli mówiąc o tej osobie, trzeba wykorzystywać taki język, jak w tym artykule.

Niektórzy komentatorzy, Todd Harris i Paul Zitzer (NBC Sports) oraz Marc Churchill i Ed Leigh (BBC) mówili o zawodnicze, wykorzystując żeńskie zaimki.

trwa ładowanie posta...
To naprawdę jest śmieszne słyszeć komentatorów NBC, którzy wielokrotnie błędnie określają płeć Alany Smith, gdy dosłownie ma na swojej deskorolce zaimki "them/they"
trwa ładowanie posta...

Jak podaje wcześniej cytowany portal, amerykańska transpłciowa dziennikarka Britni de la Cretaz napisała na Twitterze:

To jest dziennikarskie uchybienie. Nikt nie powinien być oczerniany na arenie międzynarodowej w ten sposób. Sport nie wie, co zrobić z niebinarnymi sportowcami
trwa ładowanie posta...

Co o tym sądzicie?

Czy według Was takie zachowanie może się pojawić, czy może jest to niedopuszczalne?

Warto zauważyć, że wprowadzenie określeń dla osób niebinarnych nie wejdzie do naszego języka od razu. Stąd pomyłki muszą się zdarzać, nawet jeżeli nie chcielibyśmy do nich dopuścić. Niektórzy z wymienionych komentatorów mówili o problemach związanych z przekazaniem informacji o niebinarności Smith przez organizatorów.

trwa ładowanie posta...

Prawdopodobnie nie otrzymali żadnej informacji o niebinarności zawodnicza, stąd założyli z góry, że Alana wykorzystujo żeńskie zaimki.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 4
  • emoji ogień - liczba głosów: 2
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 15
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 9