Matrix: Zmartwychwstania - recenzje są… “lekko mieszane”

Nowy "Matrix: Zmartwychwstania" to KLAPA do kwadratu? Recenzenci przemówili

Źródło zdjęć: © Materiały prasowe, Kolaż: Vibez
Oliwier NytkoOliwier Nytko,22.12.2021 12:21

"Matrix: Zmartwychwstania" to dosłownie zmartwychwstanie całej franczyzy zakończonej w 2003 roku. Czy przywrócenie do życia starej marki miało sens? Eee...

Czy ktokolwiek z tutaj zgromadzonych czekał na nowego Matrixa? Trzecia część o podtytule "Revolutions" wydana w 2003 roku była ostatnią, może poza grą online wydaną dwa lata później, odsłoną przygód Neo.

Wreszcie nadeszła nowa, ekscytująca część! No… dla najwierniejszych fanów. Za reżyserie odpowiada ½ duetu zajmującego się pierwszą trylogią: Lana Wachowski. Druga z sióstr, Lilly odrzuciła ofertę stworzenia czwórki, ponieważ według niej, film wydawał się "nieatrakcyjny" i "uwsteczniony".

I chyba miała rację, ponieważ w ostatnim czasie zaczęły się pojawiać pierwsze recenzje. W momencie pisania tego tekstu, film już jest dostępny także w kinach oraz na HBO Max.

Matrix: Zmartwychwstania - recenzje są… "lekko mieszane"

Recenzje krytyków to jedna z form ogarnięcia, czy film jest naprawdę dobry, czy jest gniotem. Naturalnie nierzadko opinie grupki recenzentów odbiegają od ogólnej średniej oceny społeczności - stąd zawsze warto patrzeć na premierowe recki z dużą dozą dystansu. 

To jak wyszedł ten nowy Matrix? No średnio, tak bym powiedział:

 • Średnia na portalu Metacritic to 65/100 z 44 opinii krytyków.
 • Średnia na Filmwebie to 5,9/10 z 56 ocen.

A oto podsumowania recenzentów:

 • New York Post: 25/100

Po dwóch kiepskich sequelach oto propozycja dla Warner Bros..: "Matrix: Emerytura".

 • CNN: 30/100

Podczas gdy "Zmartwychwstania" ponownie oferuje wybór między czerwoną a niebieską pigułką, jedną rzeczą, która nie będzie potrzebna - zwłaszcza tym, którzy wybiorą opcję oglądania w domu - jest pigułka nasenna.

 • IGN: 40/100

The Matrix Resurrections to garść naprawdę dobrych pomysłów spiętrzonych razem, by stworzyć zły - a czasem brzydki - film.

 • The Telegraph: 40/100

Już na początku, zanim skończy się kusząca zabawa z rzeczywistością i fałszerstwem, można się dobrze bawić. Ale druga połowa to już tylko niewolnicze powtórzenie wszystkich najbardziej znanych tropów serii. W przeciwieństwie do Alicji w Krainie Czarów, przechodząc przez to lustro, możemy po prostu być coraz to mniej zainteresowani. 

 • The Washington Post: 50/100

Wachowska wydaje się w stanie wojny ze swoją publicznością, nagradzając ją w jednej chwili nawiązaniami, by w następnej stracić zainteresowanie całym filmem.

 • Screen Rant: 60/100

Choć jest mocno nostalgiczny, Matrix Resurrections ma coś do powiedzenia na temat życia w przeszłości i trudności z pójściem naprzód.

 • Empire: 60/100

Resurrections cierpi na kryzys tożsamości, przechodząc od bycia niesamowicie zabawnym i wiedzącym do dziwnie pieszego. To śliski misz-masz - zabawny w dużych zrywach, ale ostatecznie trochę pusty.

 • Variety: 60/100

Będąc w zasadzie koncertem największych przebojów i wersją coveru w jednym (uzupełnionym o retrospekcje do najważniejszych momentów z poprzednich części), nowy film jest ciekawy, ale znacznie mniej ambitny w zakresie niż dwa poprzednie sequele.

 • Hollywood Reporter: 70/100

Jeśli kochałeś Matrixa i nienawidziłeś sequeli (lub po prostu uznałeś je za niesatysfakcjonujące), idź zobaczyć ten film. Baw się dobrze!

 • Vulture: 90/100

Matrix Resurrections może i nie jest tak oryginalny, jak jego poprzednik z 1999 roku, ale udaje mu się wytyczyć oszałamiającą, odmienną ścieżkę, zarówno pod względem filozoficznym, jak i filmowym. 

 • The Seattle Times: 100/100

Wachowski wziął to, co znane i zmodyfikował w taki sposób, że wydaje się nowe. To genialny akt transformacji.

To tylko część z 44 recenzji. Wszystkie znajdziecie na portalu Metacritic. 

A co z naszymi rodzimymi recenzjami?

 • Kultura Gazeta.pl, Magda Walma:

Zapytacie, którą pigułką jest ten film: prawdziwą czerwoną, czy jednak fałszywą niebieską. Niestety, obiema na raz. Nie jest to zawód, kiedy nie ma się zbyt wielkich oczekiwań, ale jest jednocześnie smutek i ogromna radość - smutek, bo taki "Matrix" mnie boli, ale i radość, bo to było 20 długich lat czekania.

 • Filmweb.pl, Jakub Popielecki: 4/10 gwiazdek

Aż trzeba zapytać siebie samych: czy zniewoleni przez wspomnienie "Matriksa" nie będziemy potrafili docenić "Zmartwychwstań"?

 • Naekranie.pl, Dawid Muszyński:

Matrix Zmartwychwstania jest o wiele gorszym filmem niż oryginał, ale jedynki się raczej nie da przebić. Uważam jednak, że jest dużo lepszy niż dwie poprzednie części. Ma w sobie dużo więcej sensu, ale nie wprowadza do współczesnego kina żadnej rewolucji. To raczej spotkanie starych dobrych znajomych po 18 latach przerwy. Czy potrzebne? To już kwestia dyskusyjna.

 • Gram.pl, Joanna Kułakowska: 8/10

[...] film jest udany, warto obejrzeć ów Metamatrix. Z jedną uwagą: smakuje lepiej po odświeżeniu sobie oryginalnej trylogii.

 • Movies Room, Michał Celej:

Matrix Zmartwychwstania to zdecydowanie film, na który warto się wybrać do kina, a tym bardziej, jeżeli jesteście fanami tej franczyzy.

Czyli… sami musicie się przekonać

Opinie bardzo różnią się od siebie. Dlatego jedyną sensowną opcją jest sprawdzenie nowego Matrixa na własnej skórze. Nie powinniście się zawieść. A jeżeli coś wam się nie spodoba - hej, 2022 będzie pełen świetnych filmów.

Co o tym myślisz?
 • emoji serduszko - liczba głosów: 0
 • emoji ogień - liczba głosów: 0
 • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
 • emoji smutek - liczba głosów: 0
 • emoji złość - liczba głosów: 0
 • emoji kupka - liczba głosów: 0
Tomek,zgłoś
Pierwsza połowa trochę dekoncentruje i przynudza ale w drugiej wszystko się nadrabia.Finalnie film mi się bardzo podobał i super było zobaczyć chociażby Niobe.
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się
mika,zgłoś
Film słaby, zawiodłam się całkowicie. Pseudofilozoficzno - ideologiczne wywody nudzą okrutnie.
Odpowiedz
0Zgadzam się0Nie zgadzam się
Seba666,zgłoś
Masakra ...nie ma sensu iść do kina Dno!!
Odpowiedz
3Zgadzam się0Nie zgadzam się
Zobacz komentarze: 4