Mata depenalizacja marihuany

Mata chce depenalizacji zioła, ale szkodzi sprawie. Jego orędzie było nietrafione

Źródło zdjęć: © YouTube
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,16.02.2022 13:29

Mata skradł show podczas rozdania nagród Bestsellery Empiku. Raper wygrał statuetkę w kategorii "Rap & hip-hop", a podczas odbierania nagrody ogłosił, że rozpoczyna walkę o depenalizację marihuany. Użył słowa "narkotyk", czym popełnił spektakularną wtopę.

Pod koniec stycznia Mata trafił na krótko do aresztu, kiedy policjanci podczas zatrzymania znaleźli przy raperze woreczek z 1,5 grama suszu. Część internautów i publicystów nadała temu incydentowi charakter polityczny, przedstawiając Matę jako symbol "walki" z rządem Prawa i Sprawiedliwości. Niektórzy sądzili, że raper trolluje, a zatrzymanie jest formą promocji jego nowego projektu.

Podopieczny wytwórni SBM Label odniósł się do incydentu podczas tegorocznej gali Bestsellery Empiku. Raper, odbierając nagrodę za płytę Młody Matczak, wyszedł na scenę w zielonym garniturze i z naszyjnikiem w kształcie liścia marihuany. Muzyk publicznie ustosunkował się do afery ze swoim udziałem, a przy okazji wystosował pewien apel.

SKUTE BOBO

Mata skomentował zatrzymanie przez policję

- Dwa tygodnie temu zostałem złapany za posiadanie marihuany - powiedział Mata ze sceny. - Wiele osób uważa, że to była akcja promocyjna. Ja chciałem powiedzieć, że to nie była akcja promocyjna. Po prostu byłem w pracy, ciężki dzień, skończyłem pracę, pojechałem pograć piłkę, chciałem z kolegami się trochę wyluzować, no i złapali nas panowie policjanci.

Mata rozpoczyna walkę o depenalizację marihuany

Mata wykorzystał czas swojego przemówienia, aby zabrać głos w kwestii depenalizacji marihuany w Polsce. Raper stwierdził, że:

Płyta Młody Matczak (...) podoba się Polsce. Chciałem jedną rzecz powiedzieć. Ja uważam, że marihuana - cała Polska jest w niej zakochana. Chciałem ogłosić wszystkim, że w związku z tą sytuacją i tym, co zrobiły media, chcę nagłośnić ogólnie temat marihuany w Polsce i rozpocząć walkę o depenalizację tego narkotyku.

Uważam, że jest ważny szczególnie w naszej społeczności artystycznej, muzycznej, jest to od wielu lat inspiracja dla muzyków. (...) Chciałem poprosić wszystkich moich fanów oraz fanów wolnej muzyki o to, aby przyłączyli się do walki o depenalizację marihuany w Polsce.

trwa ładowanie posta...

Czy Mata przemyślał to, co chciał powiedzieć?

Mata może i miał dobre zamiary, ale swoim przemówieniem podczas gali Bestsellery Empiku zaszkodził sprawie depenalizacji marihuany w Polsce. Największy błąd, jaki popełnił, to nazwał marihuanę "narkotykiem".

Peja zwrócił uwagę na tę językową wpadkę w komentarzu na Facebooku. Raper z Poznania stwierdził: Najgorsze co można zrobić zwolennikom marihuany to w walce o depenalizację nazwać ją narkotykiem.

Dlaczego to aż tak wielki problem? "Narkotyk" w języku polskim to mocne słowo, które nawet najbardziej liberalnemu politykowi bardzo źle się kojarzy - z tragediami życiowymi, odwykiem, traumą. Nikt nie zechce podpisać ustawy o depenalizacji narkotyku w Polsce. Zwolennikom marihuany chodzi o to, aby tego słowa nie używać, bo to strzał w kolano na start w dyskusji.

trwa ładowanie posta...

Kolejna rzecz. Mata twierdzi, że cała Polska jest zakochana w marihuanie, co oczywiście nie jest prawdą, tylko populizmem - używanie takiego argumentu w dyskusji o depenalizacji zioła jest błędem, który znów szkodzi sprawie.

Mata uważa, że marihuana powinna być zdepenalizowana, bo jest inspiracją w jego twórczości, jak i dla innych artystów. Szkoda, że raper nie powiedział w tym miejscu o zwykłych ludziach, którzy użyliby marihuany, aby się zrelaksować po trudnym dniu - z takim doświadczeniem więcej osób potrafiłoby się utożsamić, aniżeli z doświadczeniem warszawskiego artysty, który chce zioła dla siebie i kręgu swoich kolegów z branży.

No i na koniec - nie róbmy z Maty oświeconego artysty-buntownika, bo to nie on podczas gali Bestsellery Empiku rozpoczął walkę do depenalizację marihuany w Polsce. On się do tej walki przyłączył. Podobne postulaty, co Michał, od wielu, wielu lat forsują inni, nieznani ludzie, którzy często ponoszą za tę walkę konsekwencje w życiu prywatnym i zawodowym. Dla Maty konsekwencjami były oklaski od tłumu boomerów.

Walki o legal ciąg dalszy! Rzecznik Praw Obywatelskich vs Sąd Najwyższy

Rozwijaj swoje pasje z Bankiem Pekao S.A., bo jak nie teraz to kiedy?
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 4
  • emoji ogień - liczba głosów: 1
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
SmartStoners,zgłoś
Mata i ten różowy pokemon patosia nie powinni w ogóle wypowiadać się na temat konopi. Konopie są dla ludzi mądrych, z wyobraźnią nie dla patusów. Dla kogo ten zestaw pokemonów Mata i Leosia jest wiarygodny ?. Jedyne co mogą zrobić to namieszać.
Odpowiedz
1Zgadzam się0Nie zgadzam się