lifestyle
Nowe burgery w McDonald’s. Powrotu tych ulubieńców się nie spodziewacie
Jak osoba niewierząca może spędzić święta? Normanie...?

Jak osoba niewierząca może spędzać ŚWIĘTA? No… całkowicie normalnie 🤷

Źródło zdjęć: © Canva
Oliwier NytkoOliwier Nytko,25.12.2021 07:00

Czy kiedykolwiek przysłuchaliście się rozmowie, jak to osoba niewierząca może obchodzić święta? Wow, zdecydowanie nie uwierzycie w to, co przeczytacie.

Jeżeli ten tekst nie przyniesie niczego nowego w waszym życiu, to możecie obadać inne tematy poświęcone świętom. Może jakąś listę najlepszych rzeczy z odchodzącego już roku?

Czy kiedykolwiek usłyszeliście słowa w stylu:

“Nie wierzysz w Boga, a ubierasz choinkę?!”

Czy też inne kombinacje, które mają uderzać w osoby nieuczęszczające do kościoła, czy otwarcie niepraktykujące. Bo jak to: przecież Święta Bożego Narodzenia są stricte powiązane z religią chrześcijańską, tak? To jakim cudem ktoś z a g a r n i a sobie takie ważne święto?

Święta Bożego Narodzenia są w mainstreamie

Tak w sumie, jeżeli ktoś tak w waszym otoczeniu się wypowiada o was - to nie wróży za dobrze niczemu. Ale warto spojrzeć na całe zagadnienie ze strony naszego otoczenia. Grudzień to miesiąc świątecznych piosenek, koloru czerwonego, wyczekiwania świątecznego merchu youtuberów (lub specjalnego intra #pdk), czy... no świąt.

Dodatkowe wolne dni, miasto przystrojone w kolorowe lampki i świętych mikołajów, czy huczne przygotowania do przyjęcia gości. Halo: Święta Bożego Narodzenia są w mainstreamie. Jakkolwiek by to nie brzmiało, święta dotyczą większości osób. Nie da się nie obchodzić w jakimś stopniu tego wszystkiego. To nie oznacza oczywiście, że "osoby niewierzące wojują i odbierają katolikom ICH święto".

Czy osoby niewierzące udają się na pasterkę? Nope.

Czy osoby niewierzące wbijają się do kościołów na święta? Niet.

Czy osoby niewierzące specjalnie śpiewają pieśni religijne, aby zrobić komuś na złość? Oby nie.

Święta są dla wszystkich

Święta stały się wydarzeniem dla wszystkich. Jest to możliwość na złapanie oddechu, wypoczęcie, czy złapanie kontaktu z rodziną. Ile razy w roku macie możliwość do wspólnego obiadu z niemałą częścią krewnych? Dla niektórych jest to jedyna okazja. I trzeba takową dobrze wykorzystać.

Ile razy ubieraliście choinkę? Ile razy usłyszeliście od rodziny, że "musi być karp, bo to tradycyjna potrawa na Wigilię"?

A Mikołaj? Wszystkie te rzeczy mają korzenie w kulturze, nie w religii. Chociaż to i tak odważne stwierdzenie w przypadku karpia, bo to akurat wymysł z PRL-u. Komuna potrzebowała nakarmić obywateli i przekazać im jakiś symbol, a karp się szybko rozmnażał i mógł jeść dosłownie wszystko. Smakuje - subiektywnie - jak to, co jedzą karasie (#pdk2).

I dlaczego wiele polskich rodzin będzie spożywać go na święta? Bo to tradycja. A standardowo: ubieranie choinki wywodzi się od pogan, a obecny wizerunek świętego Mikołaja to wytwór handlowców i Stanów Zjednoczonych.

Więc dlaczego ktoś miałby nie odchodzić tych kompletnie niereligijnych świąt? Bo ktoś ma bzdurny problem? Lol.

Po co odbierać komuś miłe wydarzenie?

Jak już było wspominane wielokrotnie: Święta Bożego Narodzenia są w mainstreamie. Jakkolwiek to by nie zabrzmiało źle, to... macie pewność, że wszyscy katolicy idą do kościoła, czy na pasterkę?

Przekaz jest prosty. Święta są dla wszystkich - i jest to czas spokoju. Nie warto się kłócić, denerwować czy marnować czas. Spędźcie ten okres, ciesząc się najbliższymi.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 0
Komentarze (0)
arrow
Transpłciowe kobiety wykluczone. Światowa Lekkoatletyka jest transfobiczna?