iConsent

iConsent. Aplikacja do randkowania, w której zgoda na seks jest ważna 24 godziny

Źródło zdjęć: © Unsplash.com
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,05.02.2021 15:18

W Danii powstała aplikacja, w której kochankowie mogą się określić, czy randkę chcą skończyć w łóżku, czy wolą zostać tylko na kawie i ciastku – podaje Daily Mail. iConsent wzbudza wiele kontrowersji.

Zarejestrowani w iConsent użytkownicy przed spotkaniem ze sobą mogą się określić, czy chcą uprawiać seks. Udzielają pozwolenia na jeden stosunek. Zgoda jest ważna przez 24 godziny i można ją odwołać w każdej chwili. Twórcy iConsent tłumaczą, że sama zgoda wyrażona za pośrednictwem apki nie wystarcza, żeby doszło do stosunku, bo o zgodę powinno się zapytać na żywo – przed, w trakcie i po zbliżeniu.

Kontrowersje wzbudza to, że aplikacja przechowuje zaszyfrowane dane o użytkowniku na wypadek, gdyby informacje były potrzebne jako dowód w postępowaniu karnym. Eksperci przytaczani przez Daily Mail wątpią, że "historia zgód" miałaby jakąkolwiek wartość w sądzie.

Ludzie nie powinni mieć wrażenia, że złożoną, ludzką interakcję można zastąpić jednym kliknięciem na telefonie – powiedział Mikkel Flyverbom, profesor, etyk z Uniwersytetu w Kopenhadze. W aplikacji znaleźć można porady dotyczące higieny intymnej oraz linki do grup wsparcia dla ofiar przemocy seksualnej.

Dania znowelizowała definicję gwałtu

W grudniu 2020 roku duński parlament rozszerzył definicję gwałtu. Teraz obejmuje ona wszelkie czynności seksualne, które sprawca wykonał bez wyraźnej zgody ofiary. Przed nowelizacją prawa prokurator musiał wykazać, że gwałciciel użył przemocy lub zaatakował kogoś, kto nie był w stanie się obronić przed napaścią – informuje Daily Mail.

Dowiedzcie się, w jaki sposób Pornhub chce ocalić świat przed zagładą.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 2
  • emoji ogień - liczba głosów: 2
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 18
  • emoji kupka - liczba głosów: 24