PogChamp Twitch

Dlaczego Twitch usunął emotkę "PogChamp"? W tle zamieszki w USA

Źródło zdjęć: © unsplash
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,07.01.2021 11:34

Symbol Twitcha i jedna z najbardziej znanych twarzy w gamingowym świecie kończy swój żywot. Co się stało? Nieoczekiwanie emotikon PogChamp został "wizerunkiem przemocy" w Stanach Zjednoczonych.

Emotka PogChamp była jedną z najstarszych emotek na Twitchu. Użytkownicy serwisu często ją używali, aby pokazywać swoje emocje w trakcie streamingów. PogChamp stał się tak popularny, że dzisiaj uważa się go za symbol kojarzony ze streamerami i serwisem Twitch. PogChamp doczekał się skróconej wersji "poggers" – jest to powszechnie używany mem, który wyraża zaskoczenie.

Twitch twierdzi, że wraz ze społecznością serwisu opracuje nową emotkę, ale póki co są to jedynie deklaracje – nie poznaliśmy szczegółów, na czym proces wyboru nowej emotki będzie polegał.

Dlaczego PogChamp dostaje bana na Twitchu?

W środę 6 stycznia w USA doszło do szturmu na Kapitol. Zwolennicy Donalda Trumpa, którzy nie zaakceptowali wyników wyborów w USA, w rezultacie których nowym prezydentem został Joe Biden, wdarli się do budynku, gdzie obradował Kongres i przeszkodzili w pracach nad liczeniem głosów wyborców. W wyniku starć ze służbami porządkowymi zginęły 4 osoby.

Podczas tych wydarzeń Ryan 'Gootecks' Gutierrez, jeden z graczy Street Fighter, na którego twarzy wzorowano design PogChamp, opublikował w sieci tweet o bulwersującej treści. Komunikat wydawał się ewidentnie nawoływać protestujących Amerykanów do eskalowania przemocy na Kapitolu.

trwa ładowanie posta...

Mężczyzna pytał się, czy śmierć jednej z uczestników szturmu doprowadzi do większych niepokojów społecznych, czy też jej ofiara pójdzie na marne. Ryan zapowiedział również publikację drastycznego wideo, które miało przedstawiać moment zastrzelenia kobiety przez funkcjonariuszy.

Twitch reaguje na skandaliczny tweet Gootecksa

W odpowiedzi na wpis Ryana, Twitch zakomunikował, że podjął decyzję o usunięciu emotki PogChamp, ponieważ osoba, na której twarzy wzorowana była emotka, zachęcała protestujących na Kapitolu do dalszej przemocy. "Nie możemy z czystym sumieniem nadal umożliwiać korzystania z tej grafiki" – czytamy w oświadczeniu Twitcha.

trwa ładowanie posta...

Pozostając w temacie zamieszek w USA, sprawdźcie, dlaczego Donald Trump został zablokowany w mediach społecznościowych.

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 8
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 0