lifestyle
Nowe burgery w McDonald’s. Powrotu tych ulubieńców się nie spodziewacie
Psy i koty zamiast dzieci

Czemu ludzie wolą PSY zamiast DZIECI? Wyjaśniamy papieżowi, że to nie oznaka egoizmu

Źródło zdjęć: © YouTube, Canva
Jakub TyszkowskiJakub Tyszkowski,07.01.2022 14:14

Papież Franciszek skrytykował pary hetereoseksualne, że nie chcą mieć dzieci, tylko wolą "po dwa psy i koty". Hierarcha kościelny uważa, że taka postawa jest przejawem egoizmu. My odpowiadamy, że jest wręcz przeciwnie.

Papież Franciszek zaczął 2022 rok od próby rozwiązania kryzysu demograficznego. Zwierzchnik Kościoła rzymskokatolickiego podczas audiencji w Watykanie powiedział, że żyjemy w "epoce sieroctwa". Duchowny ocenił, że nawet dzieci w pełnych rodzinach mogą czuć się samotne, bo nie wystarczy wydać na świat potomstwo, by nazywać się rodzicem.

Papież powiedział, że "nikt nie rodzi się ojcem, ale się nim staje". Nie dzieje się to bynajmniej dlatego, że osoba wydaje dziecko na świat, ale dlatego, że "podejmuje za nie odpowiedzialną troskę". Papież zaznaczył, że adopcja jest jedną "z najdoskonalszych form miłości" i przypomniał, że wciąż bardzo dużo osieroconych dzieci czeka na znalezienie nowej rodziny.

Papież krytykuje pary, które żyją bez dzieci, ale ze zwierzętami

Papież zaobserwował "zimę demograficzną", a jedną z jej przyczyn jest zjawisko, kiedy pary wolą żyć ze zwierzętami zamiast z dziećmi. Franciszek twierdzi, że rezygnacja z posiadania potomstwa umniejsza człowieczeństwo.

"Wiele par, choć nie chce mieć dzieci, ma jednak po dwa psy i koty. Te zwierzęta zastępują dzieci. Może się to wydawać zabawne, ale taka jest rzeczywistość. Niechęć do ojcostwa i macierzyństwa umniejsza nas, odbiera nam człowieczeństwo, a także destrukcyjnie wpływa na społeczeństwo.

- Papież Franciszek

Hierarcha kościelny twierdzi, że osobom, które świadomie rezygnują z rodzicielstwa, "brakuje czegoś podstawowego".

Dlaczego pary wolą żyć ze zwierzętami zamiast z dziećmi?

Słowa papieża na pewno zachęcą pary bezdzietne z wyboru do wskoczenia do łóżka, aby odzyskać utraconą cząstkę człowieczeństwa, czyż nie?

Być może niektóre małżeństwa rezygnują z potomstwa przed wygodę, ale nie jest tak we wszystkich przypadkach. W obecnych czasach jest kilka czynników, dlaczego pary nie chcą mieć dzieci:

 • Obawa, że nasze dzieci będą żyły w bardzo trudnych czasach, gdy będą musiały zmierzyć się ze skutkami katastrofy klimatycznej (ponad połowa osób w wieku od 16 do 25 lat uważa, że ludzkość jest skazana na zagładę);
 • Brak dzieci to przejaw troski o planetę - rezygnacja z jednego z dziecka zapobiega emisji ok. 58 ton dwutlenku węgla rocznie;
trwa ładowanie posta...
 • Niemożność zapewniania potomstwu odpowiednich warunków życiowych. Nie wystarczy spłodzić dziecko, bo trzeba przez kolejne 20 lat je utrzymywać i wyedukować - nie każda para jest w stanie to zrobić, biorąc pod uwagę niepewną sytuację na rynku pracy, szalejące ceny i wymagania przy zakupie własnego mieszkania;
trwa ładowanie posta...
 • To ciężka praca. Często można się spotkać z opiniami, że posiadanie dzieci jest jak drugi etat. To wykańczające pod względem psychicznym i fizycznym - nie każdy ma tyle siły, aby podjąć się tego wyzwania;
 • Niechęć do dzieci - co jeśli ktoś tak po prostu nie lubi dzieci? Musi się zmusić do posiadania potomstwa? Na kogo wyrośnie dziecko, którego rodzice zmuszają się do miłości wobec niego?

Nie ma nic złego w posiadaniu dzieci lub świadomej rezygnacji z braku potomstwa. Pary powinny wybrać tę drogę, którą czują, że najlepiej im odpowiada i jest z nimi zgodna, a nie zmieniać swoje życie, bo coś nie podoba się papieżowi. Przecież to nie on będzie musiał ponosić konsekwencje tej decyzji.

trwa ładowanie posta...

Źródło: wiadomości.wp.pl/crazynauka.pl

Co o tym myślisz?
 • emoji serduszko - liczba głosów: 1
 • emoji ogień - liczba głosów: 0
 • emoji uśmiech - liczba głosów: 3
 • emoji smutek - liczba głosów: 0
 • emoji złość - liczba głosów: 2
 • emoji kupka - liczba głosów: 3
DzieciPapieża,zgłoś
Czego podstawowego brakuje papieżowi, że wybrał bezdzietność?
Odpowiedz
0like0dislike
Nick,zgłoś
Ale w czym problem? Papież wyraził swoje zdanie, ale ono jest ważne tylko dla katolików. Reszta może sobie jego słowa darować.
Odpowiedz
2like0dislike
zobacz odpowiedzi (1)
hihi,zgłoś
Cóż za hipokryzja, ciekawe ile szanowny pan papież już urodził dzieci:)
Odpowiedz
1like1dislike
Zobacz komentarze: 4
Komentarze (4)
arrow
Transpłciowe kobiety wykluczone. Światowa Lekkoatletyka jest transfobiczna?