gry
"Hogwarts Legacy" zarobiło swoje. Bojkot Rowling nie przynosi skutków?
Battlefield 2042: specjalista "Sundance" używa innych zaimków. Internet się zirytował

Battlefield 2042: internet OBURZONY, bo nowa postać MA INNE ZAIMKI "onu/jenu"

Źródło zdjęć: © Materiały prasowe, Internet, Kolaż: Vibez
Oliwier NytkoOliwier Nytko,22.10.2021 10:40

Jak dużą dramę może spowodować jedna postać w strzelance? Jak zaraz się dowiecie, może zmienić nastawienie, niektórych osób do całej gry.

Świat idzie do przodu. Na szczęście do gier czy innych mediów zaczynają przenikać rzeczy, które jeszcze kilka lat temu raczej by nie przeszły. Nie, żeby coś, ale jeszcze do niedawna w grach osoby LGBTQ+ były prawie niewidoczne, chyba że w "The Sims" i "Mass Effect" - co ciekawe, tytuły te były wydane przez Electronic Arts. Co jeszcze wydała ta firma? A raczej zaraz wyda?

Battlefield 2042 wyjdzie już 19 listopada!

Zaznaczę: jest to strzelanka, gdzie nie ma romansów, długich i interesujących dialogów czy wyborów moralnych. Założenie jest proste: kilkadziesiąt osób walczy ze sobą na śmierć i życie, aby zaspokoić ego dowódców… czy coś.

I hej: gry docierają do milionów ludzi na całym świecie. Grają w Europie, Ameryce, Azji czy Afryce. Każdy w takiej rozgrywce jest równy… chyba że posiada złe łącze internetowe. Wiele tytułów zaczęło uwzględniać osoby LGBT+ czy niebinarne zaimki.

EA ujawniło nowych operatorów w nadchodzącym Battlefieldzie. Pośród nich pojawiła się postać, która wykorzystuje dukaizmy. Sami przeczytajcie, zaraz wyjaśnię:

Sundance zdecydowanie lubi żyć na krawędzi. To uzdolnionu i nieustraszonu przeciwniku, któru wiodłu dwa bardzo różne życia. Pierwsze jako modelowu żołnierzu w Armée de Terre. Drugie – wcześniejsze i znacznie mroczniejsze – jako zaufanu wspólniku jednego z najbardziej wpływowych paryskich syndykatów przestępczych. To ostatnie, niestety, wróciło i doprowadziło do przedwczesnego zakończenia kariery wojskowej Sundance.

Tenu specjalistu szturmowcu stara się nie wychylać wśród Bezpaństwowców, wykorzystując przy tym swoje wyjątkowe zdolności, by wspierać ich walkę, kiedy tylko nadarza się okazja.

Sundance na zdjęciach
Sundance na zdjęciach (Materiały prasowe)

Kluczem są końcówki. Przykładowo: zamiast "temu" mamy "tenu". Chodzi o wspomniane dukaizmy, czyli, jak trafnie podaje strona zaimki.pl, "formy te zostały stworzone przez Jacka Dukaja do książki Perfekcyjna niedoskonałość. Używają jej tam istoty post-ludzkie (phoebe), które nie mają określonej płci. Od nazwiska autora te formy gramatyczne są nazywane dukaizmami".

Ok, brzmi specyficznie. Takie osoby wykorzystują zaimki "onu/jenu". I o to się zes… zdenerwował internet. Zdecydowanie jest to coś kompletnie innego i nowego. EA robi zdecydowanie krok w stronę osób wykorzystujących inne niż "standardowe" zaimki.

Rozgrywka z Battlefield 2042 | Pierwszy rzut oka na nowych specjalistów

Film z Sundance zebrał już trochę negatywnych ocen
Film z Sundance zebrał już trochę negatywnych ocen (YouTube)

Jak brzmią komentarze niektórych osób z polskich social mediów? Sami zobaczcie:

Ciężko byłoby mi iść na wojnę ramię w ramię z człowiekiem, który nie wie, w jakiej gra drużynie.

Panom z EA podziękuje już definitywnie. Wciskania na siłę homoseksualnych postaci już ewentualnie można przetrawić osobiście mi to lata, ale takich aberracji językowych po prostu nie rozumiem a lewicowi aktywiści szczerze niech się pierdolą z tą swoją propagandą.

Już się przyzwyczailiśmy do wciskania wszędzie homoseksualizmu, machamy na takie przypadkiem ręką, więc idą o krok dalej. Najważniejsze jest jedno, że to nie jest ostatnie słowo lewicy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Są grupy ludzi którzy takie "pierdo...ie" traktują bardzo poważnie.

Dodam trzy grosze ode mnie: dlaczego komuś przeszkadza, że do jakiejś postaci mamy się zwracać inaczej niż w standardowy sposób? To jedynie kilka drobnych zmian w przypadku końcówek. Jeżeli ktoś odczuwa, że coś takiego mu/jej/jenu odpowiada, to po prostu pozwólmy tak żyć. Są osoby na świecie, które korzystają z tego rodzaju dukaizmów.

Dolewając oliwy do ognia: prawdopodobnie nikt z was by nie zauważył, że Sundance wykorzystuje takie zaimki. Teraz powstała niemała wrzawa przez to, że ludzie odkryli opis postaci na stronie. Nie mi oceniać, czy EA robi to wyłącznie pod publiczkę, czy może ma w tym wyższy cel. Na pewno jedna strona barykady się zdenerwowała, a druga będzie zadowolona.

Dodajmy też to, że nasz rodzimy język nie brzmi tak dobrze, jak angielski. Tam opis Sundance wygląda o wiele… przyjemniej dla oka:

Sundance definitely likes to live on the edge. They're a skilled and fearless adversary that's had two very different lives – one as a model soldier in the Armée de Terre, and an earlier and much darker existence as a trusted associate in a major Parisian crime syndicate. The latter, sadly, came back to haunt them and ended their military career pre-maturely.

This Assault Specialist is doing their best to keep a low profile among the Non-Patriated, while still using their unique talents to aid the cause whenever they can.

EA z pewnością wiedziało, że coś takiego wywoła kontrowersje. W naszym języku opis "Sundance" brzmi dziwnie. Ale gdyby twórcy nie wrzucili opisu przed premierą, to nikt by tego nie zauważył. A tak? Drama xD

Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 2
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 1
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 0
  • emoji kupka - liczba głosów: 17
Arturek,zgłoś
Ok sojak.
Odpowiedz
2like0dislike
Powaznie,zgłoś
Skoro mała garstka osób, która najgłośniej krzyczy może decydować o regułach j. polskiego to ja też poproszę własną i żądam wpisania jej do podręczników bo inaczej ignorancja i fobia. Ewolucja języka powinna przebiegać naturalnie i wolą większości, a nie wolą urojeń garstki osób, aby komplikować życie innym.
Odpowiedz
8like0dislike
Jakies zmyslone zaimki dzieciarni silacej sie, by byc unikatowymi, wciskane do jezyka nikt nie wie po co. To brzmi po prostu jak wypowiedz wioskowego przyglupa, ktory kaleczy jezyk. Niczym ruskie opisy gier z bazarow w latach 90. "Byc zolnierzom w straszliwej walce 3D!"
Odpowiedz
11like1dislike
Zobacz komentarze: 7
Komentarze (7)
arrow
Mega Wyprzedaż Epic Games Store. Tego nie możecie ominąć