ekologia
Chcą zakazać fajerwerków w sylwestra. "Pies brudzi trawnik, więc wolno strzelać"
Rzeka Augustówka

Augustówka wygląda jak rzeka krwi z horroru. Co się stało w Łodzi?

Źródło zdjęć: © Vibez / Canva, ZWiK Łódź
Blanka RogowskaBlanka Rogowska,04.10.2022 10:35

"Jak z horroru", "Rzeka krwi", "Łódź szykuje się na Halloween" - tak internauci opisują zdjęcia łódzkiej rzeki Augustówki. Jak doszło do zanieczyszczenia?

bGxDgbuH

Pierwsze doniesienia o zanieczyszczeniu łódzkiej rzeki Augustówki (dopływ Olechówki) pojawiły się w sobotę - 1 października. Okoliczni mieszkańcy alarmowali rozmaite służby, że rzeka płynąca w obrębie Łodzi ma czerwony kolor. W social mediach zaczęły pojawiać się zdjęcia i nagrania czerwonej Augustówki. Na miejsce wysłano pracowników Pogotowia Kanalizacyjnego ZWIK.

Rzeka Augustówka zanieczyszczona. Ma czerwony kolor

Rozwój wydarzeń na Facebooku relacjonował Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi. Jego pracownicy zbadali rzekę i wykryli kanał, którym zrzucano ścieki do wody. Wytypowali firmę, która mogła być za to odpowiedzialna. Na jej teren weszli wraz z funkcjonariuszami Eko Patrolu łódzkiej straży miejskiej.

trwa ładowanie posta...

Jak poinformował w poniedziałek (3 października) ZWiK, odnaleziono wpust do kanału deszczowego, do którego trafiła nieznanego pochodzenia substancja. Pobrano próbki do badań laboratoryjnych.

bGxDgbuJ

Konsekwencje zanieczyszczenia Augustówki

Zdjęcia, które w swoich social mediach publikuje ZWiK są przerażające. Gęsta, czerwona ciesz spływa korytem rzeki. "Jak z horroru", "Rzeka krwi", "Łódź szykuje się na Halloween" - to niektóre z komentarzy internautów.

trwa ładowanie posta...

Niestety wiadomo już, że doszło do zanieczyszczenia nie tylko Augustówki, ale też dwóch stawów, do których wpada. Na razie nie mamy informacji, co do skali szkód, jakie wywołało zanieczyszczenie. Wszystko zależy od wyników badań pobranej wody. Na ten moment nie zaobserwowano niepokojących skutków dla flory i fauny. Teren jest monitorowany.

bGxDgbuL

Jak przekazała Joanna Prasnowska, rzeczniczka łódzkiej straży miejskiej, sprawa została zgłoszona do prokuratury i Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowisku w Łodzi. Za tego rodzaju przestępstwo może grozić do 5 lat więzienia.

trwa ładowanie posta...

Łódzki ZWiK apeluje. Jeśli widzimy objawy tego, że woda może być skażona czy zanieczyszczona zadzwońmy do służb i powstrzymajmy się z udostępnianiem zdjęć w social mediach. Rozpowszechnienia takich obrazów może utrudnić skuteczne ustalenie sprawcy.

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Komentarze (0)
arrow
Protest klimatycznych aktywistów w Warszawie. "Wolimy być nadzy!"