Iggy Pizza

Aresztowali obraz w pizzerii, bo obrażał uczucia religijne. Tak, ten kraj to mem

Źródło zdjęć: © Instagram.com, Iggy Pizza, Materiały własne red. Vibez
Anna RusakAnna Rusak,16.07.2021 12:40

Dobra, słuchajcie, to nie są żarty. Policja wczoraj aresztowała obraz. Niby powinniśmy być zaskoczeni, ale jakoś wcale nie jesteśmy

Wczoraj w jednej z wrocławskich restauracji interweniowała policja. Nie, nie doszło do żadnej kradzieży, nikt też nikogo nie pobił przez ananasa nieopatrznie położonego na pizzy. Wrocławską pizzerię Iggy Pizza odwiedził patrol, bo okazało się, że obraz, wiszący na jej ścianie, obraża czyjeś uczucia religijne.

Żeby tego było mało, jakiś czas później policja znowu odwiedziła restaurację i tym razem – na zlecenie prokuratury - zarekwirowała grafikę. Gdyby właściciele nie oddali obrazu, najzwyczajniej w świecie zaaresztowano by ich za utrudnianie śledztwa. Cóż można rzec - witamy w Polsce, czyli w kraju, w którym aresztuje się obrazy.

Co przedstawia obraz?

Jeszcze do niedawno na jednej ze ścian pizzerii Iggy Pizza wisiała grafika autorstwa polskiej artystki Beaty Śliwińskiej (@barrakuz). Był to kolaż obrazu Amedeo Modiglianiego – włoskiego malarza, rysownika i rzeźbiarza pochodzenia żydowskiego, który był jednym z najwybitniejszych malarzy ubiegłego wieku. Na tle obrazu przedstawiona była ikona religijna.

trwa ładowanie posta...

Kraj w którym prawie wszystko wszystkich obraża

To właśnie ona wywołała takie kontrowersje. W końcu w naszym świętym kraju coś takiego jak wolność artystyczna nie istnieje, a już na pewno nie obejmuje ona świętych ikon. Nie muszę chyba nikomu przypominać afery z Tęczową Matką Boską. Na szczęście w tym wypadku sąd nie uznał, że aktywistki dopuściły się przestępstwa i stwierdził, że ich działania nie miały nikogo obrażać.

Wiecie, tylko że w kwestii tych ikon dużo zależy od tego, kto i gdzie pozwala sobie na takie innowacje. Tęcza jest „ble”, ale już przestawianie Matki Boskiej w rękawicach bokserskich, jest jak najbardziej w porządku. O to oczywiście nikt się nie burzy.

Tak samo przecież było z klapkami z Janem Pawłem II, o których pisał Oliwier. Nikogo jakoś wcześniej nie oburzało, że w sklepach z dewocjonaliami czy w ich przykościelnych odpowiednikach sprzedawane są koszulki czy breloczki z papieżem. Polska to zdecydowanie kraj absurdów i podwójnych standardów. Poza tym - czy policja serio nie ma nic lepszego do roboty?!

trwa ładowanie posta...

Także pamiętajcie – jak chcecie jakoś zinterpretować ikoniczne obrazy, to tylko w duchu sportowym lub ewentualnie, jeśli chcielibyście je sprzedać, to zalecam przykościelne sklepiki. Tam nikt Wam nie powie, że kogokolwiek obrażacie.

Jeśli chcielibyście zrobić coś dobrego i akurat jesteście/mieszkacie we Wrocławiu, to wesprzyjcie Iggy Pizza. A wszystkich zainteresowanych artystycznym przedstawianiem ikon, zapraszam do zapoznania się z twórczością Borysa Fiodorowicza.

trwa ładowanie posta...
Co o tym myślisz?
  • emoji serduszko - liczba głosów: 0
  • emoji ogień - liczba głosów: 0
  • emoji uśmiech - liczba głosów: 0
  • emoji smutek - liczba głosów: 0
  • emoji złość - liczba głosów: 1
  • emoji kupka - liczba głosów: 0