lifestyle
Spytaliśmy sztuczną inteligencję o 15 ważnych rzeczy o świecie, ekologii i Polsce
Iggy Pizza

Aresztowali obraz w pizzerii, bo obrażał uczucia religijne. Tak, ten kraj to mem

Źródło zdjęć: © Instagram.com, Iggy Pizza, Materiały własne red. Vibez
Anna RusakAnna Rusak,16.07.2021 10:40

Dobra, słuchajcie, to nie są żarty. Policja wczoraj aresztowała obraz. Niby powinniśmy być zaskoczeni, ale jakoś wcale nie jesteśmy

bFOwzcNv

Wczoraj w jednej z wrocławskich restauracji interweniowała policja. Nie, nie doszło do żadnej kradzieży, nikt też nikogo nie pobił przez ananasa nieopatrznie położonego na pizzy. Wrocławską pizzerię Iggy Pizza odwiedził patrol, bo okazało się, że obraz, wiszący na jej ścianie, obraża czyjeś uczucia religijne.

Żeby tego było mało, jakiś czas później policja znowu odwiedziła restaurację i tym razem – na zlecenie prokuratury - zarekwirowała grafikę. Gdyby właściciele nie oddali obrazu, najzwyczajniej w świecie zaaresztowano by ich za utrudnianie śledztwa. Cóż można rzec - witamy w Polsce, czyli w kraju, w którym aresztuje się obrazy.

bFOwzcNx

Co przedstawia obraz?

Jeszcze do niedawno na jednej ze ścian pizzerii Iggy Pizza wisiała grafika autorstwa polskiej artystki Beaty Śliwińskiej (@barrakuz). Był to kolaż obrazu Amedeo Modiglianiego – włoskiego malarza, rysownika i rzeźbiarza pochodzenia żydowskiego, który był jednym z najwybitniejszych malarzy ubiegłego wieku. Na tle obrazu przedstawiona była ikona religijna.

Kraj w którym prawie wszystko wszystkich obraża

To właśnie ona wywołała takie kontrowersje. W końcu w naszym świętym kraju coś takiego jak wolność artystyczna nie istnieje, a już na pewno nie obejmuje ona świętych ikon. Nie muszę chyba nikomu przypominać afery z Tęczową Matką Boską. Na szczęście w tym wypadku sąd nie uznał, że aktywistki dopuściły się przestępstwa i stwierdził, że ich działania nie miały nikogo obrażać.

bFOwzcNz

Wiecie, tylko że w kwestii tych ikon dużo zależy od tego, kto i gdzie pozwala sobie na takie innowacje. Tęcza jest „ble”, ale już przestawianie Matki Boskiej w rękawicach bokserskich, jest jak najbardziej w porządku. O to oczywiście nikt się nie burzy.

Tak samo przecież było z klapkami z Janem Pawłem II, o których pisał Oliwier. Nikogo jakoś wcześniej nie oburzało, że w sklepach z dewocjonaliami czy w ich przykościelnych odpowiednikach sprzedawane są koszulki czy breloczki z papieżem. Polska to zdecydowanie kraj absurdów i podwójnych standardów. Poza tym - czy policja serio nie ma nic lepszego do roboty?!

Także pamiętajcie – jak chcecie jakoś zinterpretować ikoniczne obrazy, to tylko w duchu sportowym lub ewentualnie, jeśli chcielibyście je sprzedać, to zalecam przykościelne sklepiki. Tam nikt Wam nie powie, że kogokolwiek obrażacie.

bFOwzcNF

Jeśli chcielibyście zrobić coś dobrego i akurat jesteście/mieszkacie we Wrocławiu, to wesprzyjcie Iggy Pizza. A wszystkich zainteresowanych artystycznym przedstawianiem ikon, zapraszam do zapoznania się z twórczością Borysa Fiodorowicza.

Co o tym myślisz?
  • serduszko
  • ogień
  • uśmiech
  • smutek
  • złość
  • kupka
Komentarze (0)
arrow
Aborcja w USA już nie jest prawem człowieka. Sąd w USA chce też zakazać małżeństw jednopłciowych